Moekunstnik Liisi Eesmaa selgitab, kuidas sündisid “Maskis laulja” kostüümid: 2 kuud, 15 abilist, higi ja pisarad

"Maskis laulja" kostüümikunstnik Liisi Eesmaa koos Sebraga. Foto: TV3

“Higi ja pisarad!” hüüab selgituseks “Maskis laulja” kostüümikunstnik Liisi Eesmaa, kui peaprodutsent Kaupo Karelson ütleb, et seekord on maskid veel vägevamad kui eelmisel hooajal.

Saabuval nädalavahetusel algab TV3s saate “Maskis laulja” teine hooaeg ja taas näeme lavale astumas ekstravagantsetes kostüümides tegelasi. “Maskis laulja” kostüümikunstnik Liisi Eesmaa selgitab kui palju ränka tööd ja vaeva kulub saates nähtavate uhkete kehakatete loomiseks.

Liisi, kui kaua võtab aega “Maskis laulja” kümne kostüümi välja mõtlemine, kujundamine ja valmistamine?

Alustasin kohe, kui sain teada, et uus hooaeg on tulemas. “Maskis laulja” eelmine hooaeg oli ju kõigest pool aastat tagasi, mis tähendab, et olen poole aasta jooksul seda raju elu elanud ja teinud kahele hooajale kostüüme.

Seekord tegin kostüüme kaks kuud ja see ei olnud lihtsam kui esimene kord, kui neid viis nädalat tegin. Protsess oli ikka väga intensiivne, väga hullumeelne.

Kostüümid on tehtud higist ja pisaratest, aga ka naljast ja rõõmust. Olen saanud lasta oma fantaasial batuudi peal kõrgeid hüppeid ja saltosid teha. See on minu jaoks loominguliselt väga intrigeeriv projekt.

Nende maskide taga on väga erineva taustaga inimesi. Kust tuleb see inspiratsioon, mis sulle ütleb, et täpselt see inimene võiks olla näiteks Saturni kostüümis? 

Ma ei saanud korraga kõigi kümne osaleja nime teada. Tegelikult ma mõtlesin välja mingi valiku karaktereid, keda tahtsin selleks hooajaks luua. Ja siis mulle järjest öeldakse nimesid inimestest, kes on maskide taga.

Selle kahe kuu jooksul esimesena sain teada, kes on Polaarhundi sees ja hakkasin tema kostüümi looma. Kohtusin inimesega, mul olid mingid mõtted juba olemas ja me rääkisime seda läbi. Ma veidi olin nagu vahemeedium. Ütlesin talle, et minu jaoks sa oled hunt, sa võid olla ka midagi muud, aga ma näen sind valge hundina. See “polaar” arenes sinna töö käigus juurde. 

Inimesed on ka erinevad, osad annavad endast hästi palju välja. Paljusid inimesi ma tean isiklikult tööalaselt ja erialaselt, neile on hästi lihtne karakterit välja mõelda, sest sa juba tunned neid.

Aga osadega polegi varem kokku puutunud, siis ma pidin kompama hakkama nagu psühholoog. Mõnega on lihtsam, mõnega keerulisem. Näiteks Ilvesega olin ma kindel, et ta on kaslane. See protsess on väga suures osas vaistu ja tunnetuse küsimus.

Maskid on suured, nende sees on palav. Räägi lähemalt, milline tunne on neid maske reaalselt kanda?

Maskide sees on alumiiniumist raamid. Aga näiteks Draakoni mask on väga raske ja Polaarhundi mask on ka päris raske. Samas ma olen arenenud, enam pole ükski nii raske kui eelmisel aastal.

Kõige suurem termopakend on Tulnukas, seal sees on õhku vähe. Selles maskis on selline ventilaator, mis liigutab õhku ringi. Ja see tehnoloogia natuke toimib ja natuke ei toimi ka. See on esimene ventilaatoriga mask, mille olen saanud teha, see töötab akuga.

Ventilaator sumiseb esinejal kõrva juures, mis on omaette häiriv faktor kui sa oma numbrit teed. Sul on ärevus, mõtted on sassis ja siis midagi undab ka veel kõrva ääres. Tehnoloogiliselt on maskid üldse väga keerulised.

Eelmisel hooajal oli kõige keerulisem mask Silmamuna. Ma arvan, et see oli umbes kümme kilo ja surus õlgadele. Samamoodi Jonnipunni keha, mis oli väga raske ja suur, käed olid 60cm kaugel kehast ja sa pead selles liikuma. Getter tegi selles kostüümis igasugust möllu ja pani hullu.

Tegelikult peaks mõnele detektiivile maski pähe panema, et tema saaks ka teada, mis tunne on nendes maskides olla!

Milline sinu loodud kostüümidest sulle endale kõige enam meeldib? 

Mul vist on kaks lemmikut: Fööniks ja Draakon. Mul oli nende ehitamiseks hästi kaua aega: nuputamiseks, väljatöötamiseks, arendamiseks. Aga ma siiralt armastan kõiki kostüüme.

Ma olen väga palju oma hinge sinna pannud. Kõik mu abilised ka, on andnud selle näo. Seekord oli mul viisteist abilist, eelmine kord oli kaksteist. Ikka oli vähe!

Kui saade saab tehtud, siis mis saab selle hooaja kostüümidest edasi?

Väga suur variant on, et paneme kostüümid jälle müügile. Eelmise hooaja omad ostis Läti ära. Kui ma need kunstiteosed Lätti viisin ja seal teatrile üle andsin, siis oli küll selline tunne, nagu jätaks enda beebidega hüvasti. See ei olnud lihtne. Et ei teagi, mis neist seekord saab. Igasuguseid variante on. 

Juba esimese hooaja kostüümid said laste fantaasias märgiliseks. Osadest tegelastest on saanud legendid. Eelmise aasta Silmamuna kostüüm tekitas nii palju laineid, et emad hakkasid otsima õmblejaid, kes teeks samasuguse kleidi lapsele. Siiamaani mu tuttavad saadavad pilte joonistustest, kus on mingid karakterid, kes olid eelmisel korral saates. Karakterid elavad edasi, nad on tegelased meie kultuuris.

“Maskis laulja” uus hooaeg alustab TV3s juba sellel pühapäeval kell 19:30.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.