Suur ülevaade: kas ERRi uus kanal Jupiter on sinu aega väärt?

Jupiter on huvitav idee, millel on veel korralikult arenguruumi.Foto: kuvatõmmis

Täna alustas tööd ERRi uus veebikanal Jupiter, mille vahendusel saab tasuta vaadata filme, seriaale, dokke ja näidendeid ning kuulata raadiosaateid.

Erinevate Eesti filmide, saadete ja näidendite tasuta lisaks arvutile ka nutiseadmetesse toomine on kahtlemata positiivne, kuid vähemalt hetkel veel puudub Jupiteril tugev tõmbenumber, mis paneks seda kohe praegu kahe käega soovitama. Põhimõtteliselt on võetud ERRi arhiiv ja tehtud see veebis vaadatavaks.

Mida näidatakse?

Lõviosa Jupiteri sisust moodustavad filmid ja saated, mis on juba erinevatest ERRi kanalitest läbi jooksnud. Erandiks on noorteseriaal “Zombi Lars”, mida näeb Eestis esmakordselt Jupiteri vahendusel, kuid hetkel on see ka kõik. Kanali sisu lubatakse igal nädalal uuendada ja tulevikus peaks nägema ka originaalsisu, kuid täna seda siin veel ei ole.

Kvaliteetset kodumaist sisu on Jupiteris küllaga. Kohal on näiteks “Pank”, “Malev”, “Lammas all paremas nurgas”, “Ohtlik lend”, “Alpimaja”, kolm hooaega “Kreisiraadiot”, viis hooaega “Tujurikkujat” ja palju muud. Vaadata saab ka ERRi telesaateid nagu “Klassikatähed”, “Rakett 69” ja “Taevavalvurid”.

Kuid on ka mööndusi. Ütleme, et tahad koroona eest kodus varjudes maha saada “Õnne 13” maratoniga? Sel juhul ei ole sul võimalik täiesti algusest alustada – Jupiteris on olemas hooajad 11-19 ning 26 ja 27. “Õnne 13” algusest lõpuni ära vaadata ei saa.

“Õnne 13” on olemas, aga mitte terviklikult. Foto: kuvatõmmis

Jupiteris on ka välismaist sisu, kuid võrreldes kodumaiste seriaalide, saadete ja filmidega on seda arusaadavalt üsna vähe. Silma hakkavad näiteks võrratud Briti komöödiaseriaalid “Blackadder”, “Allo Allo!” ning “Jah, härra peaminister”. Tegu on vanemate seriaalidega, mis on varem ERRi kanalitest läbi jooksnud, kuid on siiski tore, et soovi korral saab neid nüüd vaadata tasuta erinevatest seadmetest enda valitud ajas ja kohas ning eestikeelsete subtiitritega.

Lisaks mainitule saab vaadata ka dokumentaale (olemas on ka koroonast rääkiv film), reisisaateid, persoonilugusid ning kontsertide ja näidendite salvestusi. Kui “Kremli ööbikud” nägemata jäi, siis Jupiterist saab. Olemas on ka erinevate ERRi raadiokanalite sisu.

Tehnilised viperused

Jupiteri kasutamiseks ei ole vaja luua kasutajakontot, kuid kui soovid teenust Euroopa Liidu piires probleemideta kasutada, on registreerimine ja sisse logimine vajalik. Mina proovisin seda teha Mobiil-ID teenust kasutades kuuel korral enne, kui alla vandusin.

Minu netibrauseris kuvatav Mobiil-ID kontrollkood ei kattunud kordagi telefoni saadetud koodiga. Seetõttu ei olnud mul võimalik registreerimisprotsessi lõpule viia. Testisime seda ka teise telefoniga, tulemus jäi samaks.

Võib-olla on tegu avapäeva kasvuvaludega, kuid tänase päeva jooksul on Jupiter korduvalt töötamise lõpetanud. Jupiteris ringi liikudes olen uusi lehti avades korduvalt näinud 404 veateadet ning mitmel korral on mind suunatud ka lehele, kus kuulutatakse, et teenus avatakse peatselt.

Ei, Jupiter, sa oled juba avatud! Foto: kuvatõmmis

Ja veel – miks küll hakkab sisu linkidele klikkides automaatselt mängima? Kui valin välja mõne filmi, seriaali, või näidendi, siis hakkab see vastavale lehele siirdudes kohe puhverdama ilma kasutaja kinnitust ootamata.

See teeb eriti tüütuks seriaalide hooaegade vahel liikumise, sest uue hooaja lehele liikudes hakkab selle esimene osa samuti automaatselt mängima. Võib-olla on siin tegu isikliku vimkaga, mis paljusid ei häiri, kuid minule on see pinnuks silmas. Netflix sai automaatesitusest kasutajate kriitika tõttu lahti. Ehk läheb nii ka Jupiteriga.

Tore, aga toores

Praegusel kujul ei too Jupiter vaatajani midagi eriliselt uut, vaid teeb pigem juba tuttava sisu tarbimise mõneti lihtsamaks. See ei ole Netflix, kuhu voolab pidevalt midagu värsket, eksklusiivset ja pilkupüüdvat, vähemalt veel mitte.

Kui sa ei jõudnud õigeks ajaks teleka ette, et ETVst mõnda saadet näha, või olid raadiost eemal kui eetrisse läks uus “Müstilise Venemaa” osa, siis on Jupiter kasulik. Laiemas plaanis pakutakse aga juba nähtud ja tuttavat sisu.

See kõik võib tulevikus muutuda. Jupiteri sisu plaanitakse regulaarselt uuendada ning räägitud on ka originaalsaadetest. Hetkel veel on Jupiter pigem olemasolevate ERRi kanalite võimendaja, millel puudub tugev isikupära ja külgetõmbejõud. Keeruline on välja tuua kindlat põhjust, miks Jupiteri kellelegi soovitada.

Aga idee on ju iseenesest tore – filmid, seriaalid, telesaated ja raadio igas seadmes ja eesti keeles. Vaatame, mis tulevik toob.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.