Tele

5 kõige olulisemat asja, mida pead teadma enne uue teleri ostmist

Uhkete kellade ja viledega uue televiisori ostmine võib olla ootamatult keerukas.Foto: cigdem/Shutterstock

Tänapäeva nutitelerid arenevad silmapaistvalt kiiresti – 4K, 8K, VRR, QLED ja muud terminid võivad paljudele olla arusaamatud.

Teeme selgeks, mida pidada silmas uut nutitelerit valides ja vaatame üle parameetreid, millele peaks kindlasti tähelepanu pöörama.

Telerite puhul suurus loeb.Foto: imgur

Suurus

Kui suur peaks üks teler olema? Kuigi maitsed võivad olla erinevad, siis teleri suurust soovitatakse valida sõltuvalt sellest, kui kaugelt on plaanis seda vaadata.

Üldine reegel ütleb, et vaataja kaugus telerist peaks olema võrdne kahekordse ekraani diagonaali suurusega. See tähendab, et kui teleri ekraani diagonaal on 55 tolli ehk 140 sentimeetrit, siis ideaalne vaatamiskaugus oleks 110 tolli ehk 2,8 meetrit.

Videomängudest rääkides on rusikareegel lihtne – mida suurem, seda parem. Kuid mängimiseks mõeldud teleka puhul peaks teravama pilguga vaatama pigem muid detaile. Sellest pikemalt allpool.

8K telerite hinnad on veel liialt kõrge ja vastava kvaliteediga sisu on liiga vähe.Foto: Samsung

Resolutsioon

4K või 8K? Või hoopis 1080p? Tänapäeval on põhirõhk pandud 4K paneelidele ning madalama lahutusega televiisorid kasutavad juba kehvema kvaliteediga kuvamistehnoloogiaid.

Odavamat telerit valides tasub teada, mis on peidus resolutsioonide nimetuste taga – HD on 1366 x 768 pikslit ning Full HD ehk FHD on 1920 x 1080 pikslit. Alla 300-eurost telekat valides on see vahe ülioluline, kuna HD lahutus on juba vananenud ja hakkab unustusehõlma vajuma.

Kui rääkida kallimatest seadmetest, siis kas peaks üldse mõtlema 8K teleri soetamise peale? Lühidalt – ei peaks.

Pikem vastus on, et ei peaks ja mitte ainult sellepärast, et 8K sisu pole veel peaaegu üldse olemas (sama võib öelda ka 4K sisu kohta väljaspool Netflixi ja YouTube’i, kuid seda toodetakse aina rohkem), vaid ka seetõttu, et antud tehnoloogia on veel liiga noor, tarbib palju rohkem elektrit ning maksab kordades rohkem kui selline kvaliteet nõuaks. Uue teleri ostjad peaksid eelkõige silmas pidama 4K lahutust.

Kas OLED või QLED?Foto: which.uk

Kuvamistehnoloogia

Kuvamistehnoloogia tähendab lihtsamalt öelduna paneeli tüüpi – näiteks LCD, OLED või miks mitte ka plasma. Kallimatel teleritel on hetkel OLED populaarseim kuvamistehnoloogia selle suurepärase kontrastsuse ning sügavate värvide tõttu. LCD telerite alla kuuluvad näiteks LED LCD ja QLED telerid, mis on OLED-idest sageli odavamad.

OLED ehk orgaaniliste valgusdioodide tehnoloogia põhineb üksikute pikslite sisse- ja väljalülitamisel. Just seetõttu suudavad OLED telerid pakkuda nii sügavaid musti värvi – pikslid, mis peavad olema mustad, on lihtsalt välja lülitatud.

Parimad LED-tehnoloogiad võivad pakkuda mitmesaja erineva “ekraanitsooniga” telereid, mis on ükshaaval väljalülitatavad, kuid isegi kõige paremad LED-telerid selles osas OLED-iga ei konkureeri.

Sissepõlenud ekraaniga OLED-teler.Foto: imgur

OLED-i suurim miinus on sissepõlemise võimalus – kui ekraani peal on pikalt sama pilt muutumatus kohas (nt. kanali logo üleval nurgas), siis mitme aasta pärast võib see logo sisse põleda ja jääda ekraanile kergelt nähtaval kujul permanentselt. Uuematel OLED-teleritel esineb seda probleemi üha vähem.

Samsungi QLED-tehnoloogia on pildikvaliteedi poolest OLED-ile lähim konkurent. Sellegipoolest suudab OLED ikka näidata sügavamaid värve, eriti silmapaistvad erinevused on just mustade sügavuses.

OLED-telerite osas on oluline meeles pidada, et suurima osa OLED-paneelidest toodab LG. Firmad nagu Sony, Panasonic, Philips ja Toshiba ostavad neid LG käest, kalibreerivad ning lisavad muid lisafunktsioone. Seepärast võivad just LG OLED-telerid olla teistest odavamad ja kvaliteetsemad, kuna firma jätab parimad paneelid ikka endale.

Järgmiste aastate jooksul lubatakse tuua massturule ka microLED-tehnoloogiaga paneele, mis suudavad oodatavasti OLED-idele konkurentsi pakkuda ilma suurte kompromissideta.

Telerit ostes kipuvad ühendused sageli ununema.Foto: Engadget

Ühenduvus 

Telerit ostes võiks kindlasti tähelepanu pöörata ka teleka taga asuvatele ühendustele ehk portidele. Endalt tasub küsida, kui mitu seadet soovid teleriga ühendada?

Eraldi ühendusi nõuavad näiteks mängukonsoolid, arvuti, Chromecast, digiboks ja muud tarvilikud seadmed. HDMI portide vajadus on individuaalne ning enda vajadusi teab kõige paremini igaüks ise. Küll aga on tegu aspektiga, mis kipub paljudel telerit valides ununema.

Kui ostad teleri mängimiseks, pead silmas pidama mitmeid faktoreid.Foto: Sony

Videomängud

Kui soovid uuest telerist välja pigistada parima mängukogemuse, siis siin on päris mitu olulist faktorit, mida tähele panna.

Üks olulisemaid ja tihtipeale tähelepanuta jäetud faktoreid on sisendlatents ehk inglise keeles input lag. Seda parameetrit ei mainita mitte kuskil – reaalne sisendlatents tuleb välja vaid kindlates testides. Seda tuleb otsida internetis, näiteks otsinguga “teleri mudel input lag”. Väga hea veebileht on displayspecifications.com, mis annab teleri kohta kõige põhjalikumat infot.

Teiseks on mängimisel olulisteks faktoriteks resolutsioon ja kaadrisagedus. Kõik 4K telerid lubavad 4K resolutsiooni asemel mänge nautida 1080p lahutusel, kuid üle 60 Hz värskendussagedust suudavad pakkuda vaid mõned üksikud mudelid.

Juhul, kui arvuti või konsool võimaldab, siis kindlad OLED-telerid suudavad kuvada 1080p või ka 4K lahutust 120 Hz-il, mis teeb mängukogemuse märgatavalt sujuvamaks. See eeldab telerilt HDMI 2.1 ühenduse olemasolu, mille täpsustamiseks on soovitatav jällegi otsida informatsiooni internetist, näiteks. “teleri mudel 120 hz”.

HDMI 2.1 ühendusega käib kaasas ka VRR ehk adaptiivne kaadrisünkroonimistehnoloogia, mis võimaldab teleril muuta kaadrisagedust vastavalt sellele, kui kiiresti suudab arvuti või konsool kaadreid ekraanile tuua. Niimoodi saab vältida kurikuulsat pildirebenemist. See on väga oluline lisafunktsioon, mis kergendab videomängude nautimist.

Pildirebenemine pärsib oluliselt mängu sisseelamist.Foto: Wikipedia

Need on põhilised faktorid, millele peaks uue teleri ostmisel tähelepanu pöörama. Hetkel on võimalik OLED-teler kätte saada umbes 1000 euro eest ning 43-tollised LCD-paneeliga 4K telerid on leitavad 300 euro eest.

Iga eelarvega inimese jaoks on olemas sobiv valik ja loodetavasti tead nüüd, kuidas leida enda jaoks just see õige teler.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.