Täna “Laseris”: 9 koroonaaja ellujäämisreeglit ja kuidas õigesti kodu koristada?

Marii Karell õpetab kodu koristama.Foto: TV3

Tänases “Laseris” uurib Marii Karell, millised on kõige olulisemad 9 reeglit, mida oleks vaja koroonaajastul järgida. Lisaks õpetatakse tuntud Jaapani koristuseksperdi meetodil põhinevat kodu koristamise viisi.

Ülemaailmne eriolukord on tekitanud uued etiketireeglid. See, mis varasemalt oli märk sõbralikkusest, võib nüüd tähendada vaenu. Kuidas näidata, et me jätkuvalt hoolime, kuigi ei tohi üksteist kallistada? Kas naabreid tervitada üldse tohib või tuleb, pea maas, kiirelt mööda minna? 

“Üks tuleb trepist alla, teine läheb üles, sa ei saa seda vältida,” kirjeldab perearst Piret Rospu potentsiaalselt ohtlikku olukorda. Kuid mida saab teha, et end viiruse eest kaitsta? Kas poest tulles tuleks riided kohe pessu panna ja pangakaart ära puhastada? Kas uue iPhone’i võib piiritusega üle lasta või rikub see telefoni täielikult? 

Sotsiaalmeedia on täis kirjeldusi, kuidas nii mõnigi eestlane oma toidukauba seebivannis puhtaks küürib ning riided rõdule karantiini pistab. Kas see on vajalik tegevus või põhjendamatu veeraiskamine ja piimad-juurikad tuleks hoopis desoainega üle pritsida?

“Viimased andmed on ikka sellised, et koroonaviiruse levik on nii piisknakkus kui ka aerosoolnakkus,” selgitab Rospu, kuidas pinnad ja toiduained võivad väga kergelt viirusega kaetud saada. “Ja pindadel püsib viirus kolm kuni seitse päeva,” lisab Rospu.

Lisaks saab saates selgeks, kuidas maski kanda nii, et mask ise ei muutuks abivahendist hoopis viiruse levitajaks. Spetsialisti abiga tehakse kindlaks, kas riidest kindad pakuvad üldse poes kaitset ning kuidas nad siis nõnda käest saada, et kogu elamine koroonaviirust täis poleks? 

“Maskiga ei tohi ise nakkust levitada. Mask tuleb korrektselt peale panna ja ka korrektselt ära võtta,” hoiatab Rospu ning tuletab veelkord meelde: “Kui mask ka õigesti ees, ei tohi sellest hoolimata vanaema sünnipäevale minna.”

Samuti õpetatakse “Laseris”, kuidas kodu ning seejärel ka oma muu elu lõplikult korda saada. Kuna eriolukord on inimesed kodudesse sundinud, tähendab see, et päevade ja nädalate kaupa koos viibivad pereliikmed muudavad kodud korralikuks seapesaks. Kuidas teha aga nii, et ei peaks lõputult iga päev uuesti ja uuesti koristama?

Jaapani koristuseksperdi Marie Kondo sõnul ei tohi kodu korrastamine olla igapäevane ülesanne, vaid hoopis eriline sündmus, mis tuleb ühe korraga ära teha. Marii Karell kutsub oma koju appi “Laseri” vaataja Marie Pärkma, kes on Jaapani meetodit mitu aastat fännanud. “Korrastamisel ja koristamisel on väga suur vahe,” teeb kuulsa jaapanlanna nimekaim Marie meile kohe selgeks.

Vahe tegemine on oluline, sest väidetavalt aitab jaapanlase leiutatud meetod kõik eluruumid lõplikult korda seada. Tuleb vaid õiges järjekorras asjad käsile võtta ja alles jätta ainult need esemed, mis tõeliselt rõõmu pakkuvad, ning ülejäänutega korraga ja kiiresti hüvasti jätta. “Need ülejäänud tõsta kohe ukse juurde. Need tuleb kohe ära viia, kui oled selle protsessi läbi viinud,” õpetab Pärkma.

Meetodi autori sõnul ei korrasta te nii üksnes eluruume vaid peale korrastamist hakkab muutuma ka teie elu. Kondo sõnul tunnete end enesekindlamana, muutute edukamaks ning elate varsti sellist elu, millest olete alati unistanud. Oma meetodit tutvustab Kondo eesti keeleski ilmunud  raamatus “Jaapani korrastuskunst. Korrastamise elumuutev vägi”.

Korrastamishuvilisi üle maailma jagub, sest raamatut on  müüdud üle 11 miljoni eksemplari ja professionaalse korrastaja väärtuseks loetakse 8 miljonit ameerika dollarit. Tema meetodi abil on oma elamise korda saanud teiste hulgas ka populaarsed Ameerika saatejuhid Ellen DeGeneres ja Jimmy Kimmel. Nüüd on järg Marii Karelli käes.

Samuti lööb Kondo laineid Netflixis. Tema tõsielusari, kus ta tavaliste inimeste kodusid korrastab ja riideid ära annetama suunab, on nii populaarne, et Austraalias tõusis peale sarja eetris käiku riiete annetuste kogus lausa 40%. Kas tõesti on korrastamise vägi elumuutev või ajab asjade ära viskamine pererahva tülli?

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.