Täna “Täistunnis”: kahtlased tervisetrendid, eluea pikendamine ja vangide lõimumine ühiskonda

Mis imeloom see mikrobioom on?Foto: tootja

Tänases saates räägitakse nii 38 aastat vangis olnud Olegiga kui ka sellest, kas vee joomine ja sammude lugemine aitavad püsida tervena.

Iga pätt peab istuma vangis. See on vast iga inimese esmane suhtumine ja arvamine. Aga tuleb arvestada, et lisaks kõigele muule on inimeste vanglas pidamine majanduslikult väga kallis – ligemale 3000 eurot näo kohta kuus. Selle maksavad maksumaksjad omast taskust kinni. 

Pikk vangistus ei pruugi tähendada meeleparandust, kui sellega ei kaasne mehhanism, mis asjalikul kombel aitaks kurjategijat edasises elus hakkama saada. Pigem vastupidi. Statistika ütleb, et neli viiendikku vangidest jõuavad vanglasse tagasi.

Kuidagi tuleb seda nõiaringi muuta, arvab ajakirjanik Raul Ranne, kes uurib tänasest “Täistunni” saates, kuidas on võimalik pärast pikki vangla-aastaid sulanduda ühiskonda ja trellide taha enam mitte kunagi tagasi sattuda. Ta kohtub 38 aastat kinni istunud Olegiga, kes püüab nüüd kohaneda tavaeluga. 

Neeme Raud võtab isiklikust murest lähtuvalt vaatluse alla Eesti meeste murettekitavalt lühikese eluea. Meeste keskmine tervena elatud aastate arv on 54 aastat ja üheksa kuud. Rootsis aga on sama näitaja 72,8: see on parim Euroopas.

Raud tõstab esile pikaaegsed tervisesoovitused, nagu näiteks kaheksa klaasi vee joomine päevas ja 10 000 sammu tegemine ning uurib, kas need aitavad tõepoolest kauem terve püsida. Cambridge’i ülikooli värsked uuringuid näitavad aga, et isegi mõõdukas, vaid 11 minutit päevas treenimine võib oluliselt pikendada eluiga.

Tervisevaldkonna uueks moesõnaks on mikrobioom. Vohama on löönud ka kõhu tervist parandada lubavate toodete turg. Saatejuht Eeva Esse-Sõõrumaa seab kahtluse alla probiootikumide ja detox-toodete usaldusväärsuse. Ette võetakse uusimad teadusuuringud, et uurida, kas need tooted vastavad neile antud lubadustele või põhjustavad need rohkem kahju kui kasu.

EFTAl parim päevakajasaade auhinna saanud “Täistund” on Kanal 2s täna kell 20.00.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.