Tele

Tänasest näed telekast Pärnu filmifestivalil auhinnale kandideerivaid dokfilme

Kvaliteetsed dokumentaalfilmid tulevad koju kätte.Foto: Concept Photo/Shutterstock

Viiel järjestikusel õhtul toob ETV2 vaatajate ette valiku Pärnu filmifestivali dokumentaalfilme. Kõik need filmid kandideerivad ka Eesti rahva auhinnale ja oma lemmiku poolt saab hääletada ERR-i kultuuriportaalis.

ETV2 ekraanil on Eesti rahva auhinnale kandideerivad filmid tänasest reedeni kell 21.30 ja filmidele eelneb sissejuhatav kommentaar.Pärnu filmifestivali lõpetamist vahendab ETV2 laupäeval, 17. juunil kell 22.30 ja siis selguvad nii žürii poolt parimaks tunnistatud filmid kui ka Eesti rahva lemmik.Kõiki võistlusfilme saab vaadata ka rahvusringhäälingu portaalis.

Filminädala avab täna režissöör Irina Tsiljuki film “Maa kui sinine apelsin” (The Earth is Blue as an Orange, Ukraina/Leedu 2020). Donbassis elab üksikema Anna koos oma nelja lapsega. Hoolimata sellest, et nende küla pidevalt pommitatakse, järgneb pere ühisele kutsumusele – kõik tahavad saada filmiloojateks.

Filmifestivali nädalale paneb kohe peale lõputseremooniat punkti festivali kavasse kuulunud režissöör Guido Hendrikxi dokumentalfilm “Inimene ja Kaamera” (A Man and a Camera, Holland 2021). Lõbus ja segadusse ajav linateos uurib inimloomust luues portree hollandlastest kui uudishimulikust ja heatahtlikust rahvast. Autor kasutab inimeste avamiseks võtit, mille peale pole varem tuldud. “Inimene ja kaamera” on ETV2 eetris 17. juulil kell 23.00.

13. juulil “Läti koiott” (Latvian Coyote, Läti 2019), režissöör Ivars Zviedris.

Zviedris filmis oma doki Läti-Vene piiril, kus kohalikud eluheidikud teenivad elatist eluskaubaga. Kas selles äris on ka kutsumust, kui eesmärgiks on aidata Vietnami põgenikke siseneda salaja Euroopa Liitu? ELi ja Venemaa piiril kohtuvad inimesed, kes tahavad elada inimväärilist elu. Ühed tulevad teiselt poolt maakera ja teised on kohalikud illegaalid.

14. juulil “Klounide planeet” (Clown´s Planet, Hispaania 2021), režissöör Hector Carré.

Autor läheb kaasa hispaania naljameestega, kes lahutavad laste meelt pagulaslaagrites ja haiglates mitmel pool maailmas. Meeste põues tuksub kutsumus olla toeks vanematest ilmajäänud lastele. Klounid ajavad meid naerma ja me ei võta neid tõsiselt, samas austame ja imetleme aktiviste, sest nad võitlevad parema ühiskonna eest.

15. juulil “Lorino valaskala” (Wieloryb z Lorino, Poola 2019), režissöör Macej Cuske.

Linateos toob vaataja Vaikse ookeani äärsesse Lorino külla, mille eskimod maha jätsid. Lorino tähendab tšuktši keeles “leitud küla”. Eskimode kutsumuse küttida valaskalu on tänaseks üle võtnud uusasukad, kes oma külmaverelise osavusega ei jää maha eelkäijatest.

16. juulil “Lootuste kool” (School of Hope, Soome/Maroko/Prantsuse/USA 2021), režissöör Mohamed El Abuodi.

“Lootuste kool” viib meid Maroko Sahhaarasse beduiinide juurde. Laste kutsumus on koolis käia ja siis harituna suurde maailma lennata. Nende vanemate kutsumus on aga vastupidine – lapsed peaks koju karja jääma ja nii tuhendeaastast eluviisi alles hoidma.

Toimetas Martin Liivand.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.