Tele

Teles linastub dokfilm “Piibli kadunud linnad”, mis pakub juurdepääsu Iraagi kadunud linnadele

Film on eetris pühapäevalFoto: Viasat History

Viasat History kanalile jõuab sel nädalal uus kaheosaline dokumentaalfilm pakub haruldast juurdepääsu teedrajavatele arheoloogidele, kes uurivad Iraagi kadunud linnu ja avastavad Vana Testamendi maailma.

Muistne Iraak on mõnede Piibli suurimate lugude toimumispaik, nende hulgas Noa laeva, Aabrahami sünnikoha ja Paabeli torni loo.

Filmis jälgitakse meeskondi, kes taastavad Piiblis patulinnadena kirjeldatud Ninive ja Babüloni imesid. Haruldane õhust jäädvustatud materjal paljastab Lõuna-Iraagis asunud Uruki linna majesteetlikkuse. Ning Girsus avastavad uurijad salapärase varemete kogumi, mis võib muuta meie arusaama tsivilisatsiooni algusest.

Esimeses osas näeb, kuidas 6000 aastat tagasi ehitasid sumerid Lõuna-Iraagis maailma esimesed linnad, suured metropolid nagu Uruk ja Ur.

Esimesed neid varemetes linnu uurinud lääne inimesed said selleks inspiratsiooni Piibli lugudest – kuid milline oli Esimese Moosese raamatu maailm tegelikult? Uued avastused paljastavad sumeri tsivilisatsiooni erakordseid saavutusi ja seda, kuidas tsivilisatsiooni pärand mõjutas hilisemaid piiblilugude kirjutajaid.

Muistsest Girsu linnast avastasid arheoloogid vanima silla, mis on maailmas kunagi leitud, ning salapärased varemed, mis võivad muuta arusaama tsivilisatsiooni tekkest. Miks mängis Lõuna-Iraak Vanas Testamendis võtmerolli ja kas sumerite maailma kokkuvarisemine mõjutas üht maailma tuntuimat lugu Noast ja suurest veeuputusest?

Dokumentaalfilmi teine osa uurib iidseid linnu Ninivet ja Babüloni. Need linnad olid kaks antiikmaailma suurvõimu, kuid Piibli lugude kirjapanijad pidasid neid patulinnadeks. Miks on neil Vanas Testamendis nii halb maine ja millised olid need linnad tegelikult?

Avastused Ninives, tänapäeva Mosulis, on raamistikuks Joona ja suure kala loole. Seal ehitavad arheoloogid taas üles linna võimsaid väravaid ja taastavad tükkhaaval hävinud imesid.

Babülonis jälgitakse spetsialiste, kes restaureerivad Ištari väravat, mille ehitas üks Vana Testamendi kurikuulsamaid türanne Nebukadnetsar II. Ninive ja Babüloni vaheline rivaalitsemine määras antiikmaailma saatuse. Kas nende vallutuste taga võib peituda ka linnade kohutav maine Piiblis?

“Piibli kadunud linnad“ esilinastub Viasat History kanalil pühapäeval, 25. septembril kell 22.00.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.