Tele

Terviseameti ekspert soovitab: 6 dokumentaali, mis aitavad koroonapandeemiat paremini mõista

"Inside Italy's COVID War" viib Põhja-Itaalias asuvasse haiglasse kevadise koroonapuhangu haripunktis.Foto: kaader filmist

Aasta alguses lahvatanud koroonaviiruse pandeemia ei ole kuskile kadunud. Mitmel pool, sealhulgas ka Eestis, on nakatumismäär täna kõrgem kui kevadel.

Praegusel ajal on mõistlik veeta rohkem aega kodus ja leida lahendusi, kuidas end harida, hoida mõte selge ja olla maailmas toimuvaga kursis. Terviseameti gripikeskuse peaspetsialist Eliisa Metsoja soovitab kuut dokumentaali, mis annavad koroonast ja viirustest laiemalt ülevaatliku pildi. Kuna infot on väga palju, siis kvaliteetsed dokumentaalid võiksid aidata leida tõde ja fookust.

Tasub ära mainida, et need dokumentaalfilmid võivad olla küll harivad, aga tuleb arvestada, et laste ja noorte jaoks võivad need olla ka hirmsad, eriti ilma täiskasvanu seletusteta.

Pandemic: How to Prevent an Outbreak

Jaanuaris Netflixi jõudnud kuueosaline dokumentaalseriaal “Pandemic: How to Prevent an Outbreak” on koroonapandeemia raames kogunud populaarsust ning saanud hulgaliselt positiivset vastukaja.

Kuigi see seriaal ei keskendu otseselt koroonaviirusele, siis sellegipoolest antakse asjalik ülevaade viiruste tekkest, levikust ja nende vastu võitlemisest, vaktsiinide väljatöötamisest ja ka vaktsiinivastastest.

Tegu on teadlaste ja tervishoiuekspertide abil loodud seriaaliga, mis aitab koroonapandeemia ajal toimunud arenguid paremini mõista. “Pandemic” on saadaval ka Eesti Netflixis.

Coronavirus, Explained

Sarnaselt eelnevalt mainitud seriaalile on Netflixis saadaval ka ka “Coronavirus, Explained”. Tegu on populaarse sarja “Explained” kolmeosalise koroonapandeemia eri tahkudele keskenduva lisaga.

Esimeses episoodis vaadeldakse, kuidas on suutnud koroona maailma vallutada ja inimeste elusid märkimisväärselt muuta. Teine osa võtab luubi alla vaktsiini loomise ning sellega seotud raskused. Kolmas episood keskendub koroona psühholoogilisele poolele: kuidas tulla toime stressiga, mille on kaasa toonud viiruse tekitatud uudne olukord?

“Coronavirus, Explained” on samuti Eestis Netflixi tellijatele koheselt saadaval.

The Virus: What Went Wrong?

Kui ülalmainitud dokumentaalid keskenduvad viirustele ja koroonale laiemalt, siis “The Virus” keskendub eelkõige USA põrumisele koroonapandeemiale adekvaatselt reageerida.

Koroonaga seotud läbikukkumiste jälgi hakatakse siiski ajama Ühendriikidest kaugemalt. Vaadeldakse Hiina võimude, WHO ja Itaalia suutmatust aina süvenevale kriisile piisavalt kiiresti vastu astuda, kuni lõpuks jõutakse välja Donald Trumpi sammudeni, mis pärssisid USAs koroona leviku kontrolli alla saamist.

Ehk on mõned eestlased seda dokumentaali juba näinud, kuna mõne aja eest tõi “Välisilm” selle ETV vahendusel eetrisse. Hetkel on võimalik “The Virus” aga YouTube’is ära vaadata:

Epicenter – 24 Hours in Wuhan

Milline oli olukord koroona epitsentris Wuhanis pandeemia puhkemise ajal? Sellele küsimusele otsib vastust tunniajane dokumentaalfilm “Epicenter – 24 Hoursin Wuhan”.

Wuhanist alguse saanud koroonapandeemia tabas Hiinat reisihooaja haripunktis, mis miljonid hiinlased plaanisid sõita perede ja tuttavate juurde pühasid tähistama. “Epicenter” annab ülevaate tänaseks koroona tõttu juba tavapäraseks saanud reaalsuse esimestest ilmingutest: inimeste elud ja plaanid lüüakse segi ning nad on sunnitud harjuma uue ning keerulise olukorraga.

“Epicenter – 24 Hours in Wuhan” on samuti YouTube’is saadaval:

The Lockdown: One Month in Wuhan

Oleme jätkuvalt Wuhanis, kuid nüüd on ühest päevast saanud üks kuu.

23. jaanuaril kell 10 hommikul algas Wuhanis koroonaviirusest tingitud karantiin, mis tõi üks päev enne Hiina uut aastat kaasa liikumispiirangud ja märkimisväärsed muutused inimeste elurütmis. See dokumentaal keskendub Wuhani esimesele karantiinikuule ja neile, kes võitlesid selle nimel, et koroona levikut tõkestada.

Pooletunnine “The Lockdown: One Month in Wuhan” on samuti vaadatav YouTube’is:

Inside Italy’s COVID War

Euroopas andis kevadel koroonaviirus kõige valusama hoobi Itaaliale. “Inside Italy’s COVID War” jälgib, milline oli olukord Põhja-Itaalias viirusepuhangu kõige kriitilisematel hetkedel.

Filmitegijatele on antud ligipääs Itaalia põhjaosas asuvale haiglale, kus vaadeldakse, kuidas arstid ja meditsiinitöötajad üritavad hakkama saada tohutu hulga nakatunutega ilma ise koroonasse haigestumata.

Ka “Inside Italy’s COVID War” on täispikkuses YouTube’is olemas:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.