Tele

“Üle noatera” teine hooaeg küsib: mis siis, kui Siim Kallas oleks 2014. aastal peaministriks saanud?

Alternatiivajaloolise saate "Üle noatera" juhtimist jätkab ka teisel hooajal Rasmus Kagge.Foto: Tauno Pääslane/ERR

Eesti lähiajaloos on mitmeid peatükke, mille teistsugune lõpplahendus oleks mõjutanud meie riigi ja inimeste saatust. Rasmus Kagge jubitud “Üle noatera” teine hooaeg harutab lahti kuus võtmesündmust ja vaatab kunagistele sündmustele tagasi koos asjaosalistega, et mõista ajaloo kujunemist ja võimalikke alternatiive, kui sündmused oleksid läinud teisiti.

“Üle noatera” teise hooaja avalugu viib 1988. aastasse ja käsitleb juunivandenõu, millest ajalooõpikutes pole ridagi. 1988. aasta juunis korraldasid seitse meest vandenõu, et maha võtta toonase Eesti esikommunist Karl Vaino. Rasmus Kagge küsib, kas Eesti iseseisvuse taastamine oleks võinud toona ka edasi lükkuda?

Teisel hooajal võtab “Üle noatera” luubi alla ka 1993. aasta Pullapää kriisi ja 2011. aastal aset leidnud Liibanoni pantvangidraama. Eraldi peatükk on pühendatud Eesti spordile ja läheb ajas tagasi mitukümmend aastat, kui Nõukogude Liidu koondise noormängijal Jaak Salumetsal oli võimalus Ameerika turneel vabasse maailma nö ära hüpata. Milline oleks siis olnud Eesti korvpalli edasine saatus?

Mälestusi ja pöördelisi hetki pakub “Üle noatera” ka lähiaja sisepoliitikast. Neist värskeim lugu uurib tänase võimuliidu sündi ja märgilisi hetki valimisteööst ning teine võtab fookusesse 2014. aasta, kui Siim Kallasest pidi saama uus peaminister. Kes oleks täna Eesti valitsusjuht ja president, kui Siim Kallas oleks toona andnud ajakirjanikele selgeid vastuseid garantiikirjade kohta?

“Üle noatera” alustab ETVs esmaspäeval kell 20.00. Avahooaega saab praegu vaadata Jupiteri lehel, järgmisest teisipäevast muutub ka sarja teine hooaeg täismahus Jupiteris kättesaadavaks.

Toimetas Martin Liivand.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.