Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Uues dokumentaalis saavad televaatajad eksklusiivse juurdepääsu Tutanhamoni aaretele
Sel pühapäeval esilinastub Viasat History kanalil täispikk film, mis taaselustab vaarao Tutanhamoni matmiskambri legendaarse avastamise.
Egiptus, Kuningate org, 26. november 1922. Briti arheoloog ja egüptoloog Howard Carter heidab esimese pilgu vaarao Tutanhamoni hauakambrile. Esemeid täis kuhjatud ruum oli peaaegu puutumata ja sellest sai omamoodi legend.
Tutanhamonist on vahepeal saanud aga nimi, mis on osa kogu maailma kollektiivsest kujutlusvõimest. See kutsub kõigis inimestes esile kõige aukartustäratavamaid ja müstilisemaid tundeid Vana-Egiptuse, sealsete püramiidide ja vaarao needuse legendi vastu.
Selle revolutsioonilise avastuse sajanda aastapäeva puhul läheb pühapäeval, 8. jaanuaril kell 22.00 Viasat History kanalil eetrisse täispikk film “Tutanhamon: viimane näitus“, mis äratab ainulaadse hetke taas ellu ja paljastab, kuidas Tutanhamoni aarete hulgast viidi 150 eset ajaloo suurimale sellele “imelapsele” pühendatud rahvusvahelisele näitusele.
Dokumentaalfilm vaatleb uuesti seda lugu ja pakub eksklusiivset juurdepääsu mõnedele kohtadele, mis endiselt pulbitsevad ajaloost. Nii avastatakse Egiptuse muuseumi Kairos ja nähakse aarete hulka kuuluvaid esemeid lähedalt, vaid mõne sentimeetri kauguselt. Vaatajad saadavad eksperte restaureerimistööde ja esemete kolimise ajal, samuti reisitakse nendega Los Angelesse, Pariisi ja Londonisse.
Tänu ühele kõige ulatuslikumale aaretele pühendatud erafotoarhiivile maailmas ning New Yorgi Metropolitani muuseumist ja Oxfordi Griffithi instituudist pärit originaalsetele foto- ja filmimaterjalidele saavad vaatajad kogeda Carteri avastuse kõige liigutavamaid hetki, kuulsa Tutanhamoni needuse mõju ning väheseid fakte, mida noore vaarao elu kohta teatakse.
Ta oli pooljumala seisusesse tõstetud poiss, kes suri juba üheksateistkümneaastaselt ja kes sängitati puhkama kiirelt valmis klopsitud hauakambrisse, et ta saaks võtta ette teekonna igavese elu suunas koos oma rikkalike hauapanustega.
Pärast põgusat valitsusaega suri Tutanhamon 1323. aastal e.m.a ning ta unustati peagi. Tänu juhuslike sündmuste jadale on 3342 aastat pärast Tutanhamoni matmist saanud kõigi Vana-Egiptuse vaaraode seast just tema nimi ainsaks, mis on ületanud kõik piirid ja saavutanud täiesti ootamatut liiki igavese elu: kuulsuse staatuse.
“Tutanhamon: viimane näitus“ esilinastub Viasat History kanalil sel pühapäeval, 8. jaanuaril kell 22.00.