Tele

Uus sari otsib vastust küsimusele, kas Slumachi kadunud kullakaevandus on legend või tõde

Sari on eetris neljapäevitiFoto: Viasat History

Viasat History kanalile jõuab uus kaheksaosaline sari “Surnud mehe needus: Hispaania kadunud kuld“, kus endine MMA-võitleja ja kullaotsija, pärismaalasest maadeavastaja ning legendaarne kütt ühendavad jõud, et lahendada viimaks Slumachi kadunud kullakaevanduse mõistatus.

Alates haruldastest ülestähendustest ja aardekaartidest kuni salakirjadeni uurivad nad krüptilisi juhtlõngu, et avastada tõde ja leida ehk ka kadunud kuld. Ent mis see Slumachi mõistatus üldsegi on?

Räägitakse, et Kanadas Briti Columbia provintsis, kusagil sügaval Pitt Lake’i mägede vahel, peitub miljardeid dollareid väärt puhta kulla allikas. Seda lugu ettekujutamatust rikkusest antakse edasi põlvest põlve. 150 aastat vana legend räägib, et neis mägedes asub kullaga kaetud oja: see pole midagi muud kui Slumachi kullakaevandus.

Aga kes see Slumach siis oli? Teave mehe kohta sisaldab nii tõsiasju kui ka rahvapärimust. Legend sai alguse 1800. aastate lõpus, kui pärismaalane, keda tunti lihtsalt Slumachi nime all, mõisteti süüdi mõrvas ning poodi seejärel Briti Columbias New Westminsteris üles.

Peagi pärast mehe surma hakkasid levima kuuldused, et Slumach oli avastanud Pitt Lake’i järve lähedalt mägedest kullapeidiku. Ta oli aeg-ajalt toonud tundmatust asukohast kullatükke ja uhkeldanud nendega kohalikes kõrtsides. Kuid ta lausus ka needuse kõigile, kel võiks tulla mõte mehe kaevandus üles otsida.

Ja needus töötas: kaevandust ei suutnud keegi leida, ning kui keegi leidiski, siis kulda seal polnud. Ning kui leidsid kaevanduse ja kulla ka? Siis mägedest sa elusana tagasi ei tulnud.

Lugu toetavat tõendusmaterjali napib, kuid see ei peatanud suure hulga kullaotsijate saabumist sinna piirkonda. 1930. aastatel sõitis Pitt Lake’i lähistele kulda otsima sadu kullakütte ning paljud neist seal ka surid.

Teised jällegi väitsid, et nad leidsid kulla üles. Näiteks sõnas 1970ndatel metsnik Stu Brown, et oli kogemata sattunud kullatükke täis oja peale, kuid ei suutnud seda asukohta enam kunagi uuesti üles leida.

Kümme aastat pärast Slumachi surma väitis Alaskalt pärit kaevur Walter Jackson, et oli kaevanduse leidnud. Ja ta suutis oma loo ka ära rääkida – vähemalt osa sellest. Tagasi jõudes tabas teda surmav haigus.

Enne surma kirjutas ta aga sõbrale kirja, milles kirjeldas leiukoha oletatavat asukohta. Selles kirjas väitis ta, et oli leidnud kullast kollase pinnasekihi. Ta korjas kokku tuhandeid kullatükke, millest mõned olid sama suured kui Kreeka pähklid. Oma kirjas märkis ta, et mattis osa kullast telgikujulise kivi alla, mille esiküljele oli tahutud märk. Seda kivi ei ole muidugi kunagi leitud.

Mõned vannuvad, et kullakaevanduse lugu oli kõigest pettus. Kohalik ajaloolane Fred Braches väidab, et legendi kullast lõid Pitt Lake’i piirkonna kohalikud inimesed, et meelitada sinna kullaotsijaid, kuna see pakkus kohalikele sissetulekut ja töökohti. Ehk tegemist oli lihtsalt peene reklaamikampaaniaga.

Üks müügimees pakkus saabuvatele kullaküttidele lausa Slumachi kullani viivat aardekaarti. Iga kaardi eest küsis ta 12,50 dollarit ning ta müüs tuhandeid kaarte. Kaartidele märgitud X-i ei leidnud aga kunagi keegi.

Ent kadunud kaevandust otsivad mõned inimesed isegi tänapäeval. Nad jagavad omavahel reisiaruandeid ja vahetavad veebis vihjeid. Ja asi polegi enam kullas – vähemalt mitte täielikult.

Näiteks “Surnud mehe needuse“ meeskonnaliige Adam Palmer veetis legendi jälitades viimased kümme aastat. Viimase aastakümne jooksul pühendas ta igal suvel mitmeid nädalaid Pitt Lake’i lähedaste mägede läbi kammimisele. Tema jaoks on olulisim otsimisrõõm ja püüd sajandivanust müsteeriumi lahendada.

“Kui keegi selle kulla leiab, saab temast kangelane suurele hulgale meestele, kes on seda niivõrd palju aastaid otsinud,” sõnas ta.

Sarjas „Surnud mehe needus“ ühendab ta jõud teiste kogenud otsijatega, et Slumachi kadunud kuld viimaks leida. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.