Viis filmi, mida peaksid Jupiterist vaatama

Taani must komöödia "Mehed ja kanad" räägib viiest vennast ja süngest saladusest.Foto: tootja

Kui sul pole veel õhtuks film välja valitud, katseta Jupiteri: sealt leiab nii Taani musta komöödia “Mehed ja kanad” kui ka USA tundliku draamakomöödia “Lucky”.

“Järgmine ring”

Haarates kinni teooriast, et inimestele tuleks kasuks, kui nende veres oleks pidevalt väike annus alkoholi, alustavad kolm kooliõpetajat eksperimenti ja püüavad iga päev pidevat ning kerget joobeseisundit hoida.

Taani film “Järgmine ring” (2020) on võõrkeelse filmi Oscari ja Euroopa filmiauhinnaga pärjatud musta komöödia sugemetega draama. Martin (Mads Mikkelsen), Tommy (Thomas Bo Larsen), Nikolaj (Magnus Millang) ja Peter (Lars Ranthe) on keskealised, argirutiinis kulgevad kooliõpetajad, kelle elust on kadunud kirg ning põnevus. Režissöör: Thomas Vinterberg.

“Lucky”

Mitmete auhindadega pärjatud minimalistlik ja tundlik draamakomöödia “Lucky” (USA, 2017) peaosas särab 90aastane Harry Dean Stanton. Ümbritsetuna värvikatest karekteritest lahkab elu näinud mees huumori ja otsekohesusega eksistentsiaalseid teemasid.

See film ongi kirjutatud Stantoni jaoks ja põhimõtteliselt iseennast mängides, lööb vanameister siin tõeliselt õitsele. Kaabuga vanapoiss Lucky toimetab California väikelinnas ja naudib aastakümnetega väljakujunenud elurütmi. Režissöör: John Carrolll Lynch.

“Mehed ja kanad”

Taani must komöödia “Mehed ja kanad” (2015) räägib vendadest Elias (Mads Mikkelsen) ja Gabriel (David Dencik), kes saavad isa testamendist teada, et on lapsendatud. Nad lähevad väikesele saarele otsima oma bioloogilist isa ja leiavad eest sanatooriumi ning veel kolm venda, kes on niisama kummalised kui uustulnukad. Ei mingit kahtlust, et kõik viis on veresugulased. 

Uued vennad ei pääse aga naljalt isale ligi ja sanatooriumi keldris on peidus sünge saladus. Režissöör: Anders Thomas Jensen. 

“Teiste elu”

On aasta 1984. Olematu eraeluga Stasi nuhkija Gerd Wiesler saab ülesandeks jälgida üht Berliini esinduslikumat kunstiinimeste paari. Riigi huvid kipuvad aga peagi ununema. “Teiste elu” on ühtaegu Saksa DV-s valitsenud nuhkimismentaliteedi analüüs, ühiskonnakriitiline ajastudokument, ajaviitepõnevik ja isikulugu. 

“Teiste elu” (Saksamaa, 2006) on masendav pilguheit Ida-Saksamaa lähiajaloole, mis on võitnud seitse Saksa filmiaauhinda, kolm Euroopa filmiauhinda, parima välisfilmi Oscari, BAFTA, César ja Donatello Taaveti ning hulk teisi preemiaid. Režissöör: Florian Henckel von Donnersmarck.

“Mu Salingeri-aasta”

Iirimaa ja Kanada koostöös valminud film “Mu Salingeri-aasta” (2020) tegevus toimub 1990ndate New Yorgis, kui äsja ülikooli lõpetanud Joanna (Margaret Qualley) läheb tööle kirjastusse, kuid salamisi unistab ta kirjanikuks saamisest. Peagi mõistab noor naine, et kirjastusmaailmas on aeg justkui seisma jäänud ja nii töömeetodid kui ka tegijad on pigem vanamoodsad. ‘

Joanna põhiülesandeks saab J. D. Salingeri lugematutele fännikirjadele vastamine, sest ilmneb, et kuulus autor ei soovi neid isegi kätte saada. Peagi tunneb Joanna, et ei suuda sügavalt isiklikele kirjadele vastata agentuuri üksluiste standardkirjadega ja hakkab vastuseid ise kirjutama. Tulemused on ühtaegu humoorikad ja liigutavad ning kuulsa kirjaniku häält kasutades hakkab Joanna leidma oma stiili. Režissöör: Philippe Falardeau.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.