Autorite ühingud soovivad kriisi tõttu tõsta salvestusseadmete tasu algsest plaanist kuus korda rohkem

Neli organisatsiooni soovivad, et riik kehtestaks ühe salvestava seadme tasumääraks vähemalt neli eurot eelnõus pakutud 60 sendi asemel.

Eesti Autorite Ühing, Eesti Esitajate Liit, Eesti Fonogrammitootjate Ühing ja Eesti Audiovisuaalautorite Liit tegid ettepaneku uuendada erakopeerimise ehk isiklike salvestustega seonduva tasu regulatsiooni, organisatsioonide hinnngul oleks õiglaseks määraks vähemalt neli eurot salvestava seadme kohta, edastasid organisatsioonid.

Neli esindusorganisatsiooni teatasid justiitsministeeriumisel saadetud kirjas, et oma liikmete huve kaitstes ei saa nad rahul ministeeriumi pakutud tasumääradega. Organisatsioonide hinnangul on need kordades madalamad kui teistes riikides ja Autorite Ühingu sõnul Eestis täna salvestusseadmetelt loomeinimestele tasu ei maksta, kuigi Euroopa Liidu seadus seda nõuab.

“Isikliku kopeerimise tasu on lühidalt öeldes see, et autoritelt, esitajatelt ja fonogrammitootjatelt on üldsuse huvides ära võetud üks õigus – lubada teha oma teostest, esitustest ja fonogrammidest salvestusi – ning antud see võimalus kõigile üksikisikutele. Ehk igal Eesti inimesel on võimalus seaduslikult teha oma isiklikuks tarbeks salvestusi muusikast ja filmidest ilma, et neil oleks selleks vaja üheltki õiguste omajalt luba küsida, kuid seadusest tulenevalt peab neile selle õiguse kompenseerima,” seisab kirjas.

“Justiitsministeerium on salvestusseadmetelt makstavaks tasuks välja pakkunud 60 senti, see peaks aga olema vähemalt neli eurot seadme kohta, mis oleks õiglane tasu võrdluses teiste Euroopa riikidega,” seisab kirjas, milles palutakse salvestusseadmetele planeeritud tasu määrasid tõsta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.