Eksklusiiv: Eesti aasta pööraseim muusikavideo sai YouTube’ilt keelu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Oktoobri viimasel päeval tuli välja Winny Puhhi uus muusikavideo “Bussis”, millele YouTube pani külge kohe vanusepiirangu. See aga ei ole tavaline muusikavideo ja see ka ei valminud nagu tavaline muusikavideo. Kuidas täpselt seda tehti, rääkisime video režissööri Ove Mustinguga.

YouTube ei ole bändile täpselt selgitanud, miks on videole peale pandud vanusepiirang. Võib ju arvata, et selle avasteeni pärast, kus üks poistest palja tagumiku peale vitsa saab.

“Meie oleme kõik omal ajal vitsa saanud ja meie jaoks pole see midagi erilist. Aga ju siis kedagi kuskil see torkis,” rääkis Musting.

Kui selle stseeni filmimine oli lihtne, siis kõige keerulisem oli teha tagaajamissteene.

“Kõige raskem on lavastada liikuvat objekti, sul on vaja, et see järgmiste kaadritega kokku läheks. Neid võimalusi, et midagi ei klapi, on väga palju,” selgitas ta. “Liiga palju on kontrollimatuid asju.”

Buss vs traktor vs võrr

Winny Puhhi muusikavideo “Bussis” keskseks kohaks ongi tagaajamine, kus korraga on teel nii buss, traktor kui ka võrr.

Aga näiteks tagaajamisstseenides pole traktor ja võrr ühel sirgel.

Kuidas traktor tegelikult võrri taga ajas.

“Puhtalt ohutuse pärast. Isegi kui nad ei olnud ühel sirgel, siis kui suur traktor 50 kilomeetrise tunnikiirusega sõidab, siis iial ei tea, mis oleks võinud juhtuda, kui see oleks lahti pääsenud. Rataste vahel oleks kutu ka olnud,” rääkis ta.

“Pidime minimaliseerima nii palju kui võimalik seda, et midagi ei juhtuks.”

Kaskadööritrikid tegid bändiliikmed, nagu allolevas videos näha on, kõik ise ja trakoristiks oli Silver Lepaste, kes on ka loo helilooja.

Võrriga mäest üles sõit nägi küll efektne välja, aga Mustingu sõnul pidi võrrijuht tegelikult jalgadega hoogu juurde andma, et sellega üldse sealt mäest üles saaks sõita.

Kui tundub, et video on filmitud soojal ajal, siis tegelikkuses toimusid võtted oktoobri alguses. “Tegime pildi soojemaks,” selgitas Musting.

Vana bussi leida polnudki nii lihtne

Videos kesksel kohal olevat valget bussi polnud leida lihtne. “Päris keeruline oli, meil bassimees Indrek Nõmm selle kuskilt Võrust leidis.”

“Me tahtsime üldse sellist kollast koolibussi, millega mina koolis käisin. Ja ei leidnudki. Kusagilt Tallinas oli, aga sealt taheti hirmsat hinda saada. Aga me nägime, et meil peab olema mitte mingi romu, vaid töötav masin,” rääkis Musting, miks valge koolibuss lõpuks loosi läks.

“Buss oli aus, müts maha nende meeste ees, kes tollal tööd tegid niiviisi, see on füüsiliselt raske, isegi ukse avamine ja sulgemine. Õhtuks on biitsepts üleval.”

Allolevas videos on kaader sellest, kuidas kastika külge kinnitatud kraanaga tagaajamist filmiti. Päris niimoodi pole Eestis varem asju tehtud.

Tagaajamisi filmiti eraldi kastika pealt, millel on kraana ja Mustingu sõnul pole päris nii kunagi Eestis asju tehtud.

“Ühte kraanasõitu opereerib tegelikult viis inimest. Üks mees oli kraana kere peal, traksidega kinni, et ta ei kukuks. Siis on kraana pea juhtija, kes juhib kraana pead. Siis on operaator truck’is, kes vaatab oma monitori pealt. Siis on operaatori assistent, kes jälgib omakorda fookust ja siis mina roolis pean jälgima, et hoiaks õiget vahemaad ja kaugust masinaga,” rääkis ta.

Mitu korda seda stseeni teha tuli? “Liiga palju, et see mõistlik oleks, no ikka mõnda duublit sai korratud viis-kuus-seitse korda,” ütles Musting naerdes.

“Niimoodi vaadates saad ka ise aru, et miks Hollywoodi filmis tehakse ühte stseeni nädal aega,” lisas ta.

Bussiaken kadus eest

Esimesel päeval filmiti ära bussisõidud väljast ja siis filmiti ka mõned tagaajamiskohad küljelt.

“Siis teisel päeval kui hakkasime filmima kui poisid lollitavad bussis ja kogemata üks trummar lõi peaga tagaklaasi nii, et see tuli tihenditest välja ja see kukkuks maha ja killustus tolmuks. Siis hakkasime kaadritega varjama seda, et tagaklaasi enam ei ole,” rääkis Musting, milliseid probeelme neil võtetel ette tuli.

Kastil saeti jalad alt läbi, aga ikka oli raske ette ennustada, kuhu täpselt see kukub.

Video lõpustseenis näeme me UFO-t, mille tegi Optimist Motionist Romer Laidsaar. “See kaader sai tehtud selle mõttega kohe ja elektriliinidega antakse selline hint ja siis hakkab vaikselt tulema. Selle lõpukaadriga sai päris palju tööd tehtud,” rääkis Musting.

Kas see tasus end ära?

Mustingu sõnul ei saa seda kõike rahasse panna, aga rentaabel tema sõnul see kindlasti polnud.

“Me üle mitme aasta tegime muusikavideot ja tahtsime, et oleks nagu päris ja äge. Ja niimoodi teha, et kõigil oleks tegemise rõõm,” selgitas ta.

Video filmimisele kulus neli päeva ja võttemeeskond oli videol paarkümmend inimest.

Kes veel tulemust näinud pole, siis siin see on:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.