Uudis

Estonia dokumentaali mustast materjalist selgub, et vrakis on mitu auku

Ajaloolised kaadrid Estonia vrakist on YouTube'is kõigile saadaval.Foto: Jyrgen94 YouTube'i video kuvatõmmis

Välisminister Urmas Reinsalu nõunik Mart Luik käis koos Eesti tehniliste ekspertidega vaatamas uue dokumentaalseriaali “Estonia – leid, mis muutis kõike” musta materjali. Selgub, et erinevalt seriaalis mainitust on Estonia vrakis tegelikult mitu auku, kirjutab ERR.

Kuigi dokumentaalis näidati ainult ühte vrakis asuvat lõhet, siis nüüd on teiste aukude olemasolu kinnitanud ka filmitegijad. Eesti eksperdid arvavad, et laevakere vigastuste põhjuseks on kivine merepõhi.

“Seal on kõva pinnas või kivid ja need võivad olla koostoimes tegelikult ja kui laev vajub alla ning seal on terav nurk, siis ta servaga võib vigastada,” selgitas Luik.

Vraki hetkeolukorrast täieliku ülevaate saamiseks on vaja Estonia sõltumatult filmistuudiost uuesti üle vaadata. Küll aga leidsid Eesti eksperdid, Rootsi filmitegijad on dokumentaalis näidanud sihilikult just nende narratiivi toetavat infot ja muu seriaalist välja jätnud.

Eesti ekspertide sõnul võib olla Estonia vrakis asuvatele aukudele üsna lihtne seletus. Arvatakse, et laev uppus tõepoolest vöörvisiiri rebenemise tõttu, kuid tabas kivist merepinda, mis laeva kere vigastas. Aja jooksul on Estonia vrakk merepõhjas liikunud, mistõttu on vigastused nüüd paremini nähtavad.

Dokumentaal “Estonia – leid, mis muutis kõike” jõudis Skandinaavias televaatajateni septembri lõpus. Seriaalis väidetakse, et Estonia keres on lõhe, mille võis tekitada tugev väline löök. Filmis esitatud uue info tõttu korraldatakse vrakil uus veealune vaatlus. Rootslaste dokumentaali saab peagi näha ka Eestis.

Loe juurde ERRist.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.