Euroopa Liit: Eestis ja teistes Ida-Euroopa riikides on Steami mängude geograafilised piirangud ebaseaduslikud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Geoblokeering võib Euroopas varsti ajaloo prügikasti kaduda.Foto: Valve

Euroopa Nõukogu teatas, et maailma suurima videomängupoe Steami emafirma Valve ja viis suurt mängude tootjat rikuvad Euroopa Liidu seadusi, kui panevad müüdavatele mängudele peale geograafilisi piiranguid.

Äsja avaldatud dokumendis süüdistatakse Euroopa Liidu monopoliseaduste rikkumises lisaks Valve’ile veel suuri mänge tootvaid ettevõtteid Koch Mediat, ZeniMaxi, Bandai Namcot, Capcomi ja Focus Home’i.

Euroopa Nõukogu süüdistab Valve’i ja viite mainitud ettevõtet spetsiifiliselt nende Steami mängude aktiveerimisvõtemete geoblokeerimises, mida müüakse Ida-Euroopas. Spetsiaalselt tuuakse välja Eesti, Läti, Leedu, Tšehhi, Poola, Ungari, Slovakkia ja teatud juhtudel ka Rumeenia. Väidetakse, et geoblokeerimine on vastuolus Euroopa Liidu eesmärgiga ühisturu loomisest.

Näiteks “Max Payne 3” Steami lehel on olemas kirje, mis selgitab, et mäng pole meie regioonis saadaval.Foto: kuvatõmmis

Geoblokeerimise mõte seisneb mõistagi rahas. Mänude tootjad ja levitajad ei soovi, et rikkamate riikide elanikud ostaksid mänge vaesematest maadest, kus hinnad on madalamad. Samas aitab geoblokeering väiksema sissetulekuga riikides hoida hinnad madalamal ja hoiab ära selle, et rikkamate riikide elanikud seda ära kasutama hakkaksid.

Vastavalt detsembris Euroopa Nõukogus paika pandud uuele seadusandlusele on põhjuseta geoblokeering Euroopa Liidus keelatud. Antud juhul nähakse probleemi selles, et Valve ja teised on pannud oma hinnapoliitika paika eelarvamustest lähtudes – ida on vaene ja lääs on rikas. Euroopa Liidu ladvikus soovitakse aga luua ühtset turgu ja selleks peab geoblokeering kaduma.

Tänane otsus pole siiski lõplik, vaid protsess on alles varases staadiumis. Nüüd peavad Valve ja teised firmad esitama enda vastuargumendid. Siiski, süüdi mõistva otsuse korral võib Euroopa Liit ettevõtteid trahvida kuni 10% ulatuses nende aastasest sissetulekust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.