Hirmutav ülevaade kõigist asjadest, mis on Disney käpa all

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Pigem on lihtsam rääkida asjadest, mida Disney ei oma.Foto: Disney UK

Disney on modernse meelelahutusmaastiku vaieldamatu valitseja. Hiljuti osteti 71,3 miljardi dollari eest 21 Century Fox, millega saada kaasa muuseas “Avatari”, “Tulnuka” ja “Visa hinge” õigused. Kuid Disney hirmuäratav haare ulatub sellest kordades kaugemale.

Sellele pildile on kokku kogutud kõik firmad, mida Disney hetkel omab. Tegu on nii suure pildiga, et Miki Hiire impeeriumist täieliku ülevaate saamiseks pead klikkima lingile ja pildile sisse suumima. Ainult nii on võimalik Disney pea hoomamatutest valdustest mingitki sotti saada.

Tundub, et Disney peab looma veel ühe ettevõtte, mille ülesandeks saab järje pidamine selle üle, kui palju on Disney’l juba ettevõtteid. Või äkki on see firma juba olemas?Foto: cartoonbrew

Näiteks näeme, et lisaks Foxi meediagrupile kuulub Disney’le ka Marvel Entertainment. Ehk siis kõik need ülitulusad “Tasujate” ja muude superkangelaste filmid, mis igal aastal miljardeid teenivad, täidavad otseselt Disney rahakotti.

Veel kuuluvad Disney’le näiteks “Star Warsi” õigused, mille filmisaaga järgmine osa juba selle aasta lõpus rekordeid murdma hakkab. Disney on koduks ka ülipopulaarseid animafilme loovale stuudiole Pixar.

Filmid, eriti Marveli superkangelasmärulid on Disney jaoks osutunud kuldmune munevateks hanedeks. Paneme selle perspektiivi: eelmise aasta üleilmne kassatulu ulatus 41,7 miljardi dollarini ja Disney teenis sellest 7,3 miljardit. See tähendab, et 2018. aastal teenis üks ettevõte 17,5% globaalsest kassatulust.

“Tasjuad: Igaviku sõda” teenis eelmisel aastal üle 2 miljardi dollari. Selle kuu lõpus esilinastuv “Tasujad: Lõppmäng” teenib tõenäoliselt veel rohkem.Foto: Marvel Studios

Aga see pole veel kõik! Disney’le kuuluvad ka National Geographic, Hulu, History Channel, ABC, ESPN, Lifetime, Vice, GoPro ja palju-palju muid asju. Mainitud ettevõtted ei tooda ainult filme ja seriaali, vaid hõlmavad meedia kõiki tahke raadiost kuni trükimeediani.

Veel on jäänud ära mainimata Disney teemapargid. Erinevatest Disneylandidest on saanud niivõrd populaarsed sihtkohad, et inimesed on lausa valmis reisima teise maailma otsa lihtsalt seepärast, et käia Disney lõbustuspargis.

Ainus kants, mida Disney veel vallutanud ei ole, on Netflixi kontrollitud voogedastusmaailm, kuid ka see võib peagi muutuda. Äsja avalikustatud Disney+ ilmub selle aasta lõpus ja saab olema ainsaks kohaks, kust on võimalik mitmeid Disney seriaale ja filme vaadata. Ja kuna Disney omab lihtsalt nii palju asju, siis on tõenäoline, et nende seriaalide ja filmide nimistusse kuuluvad ka mõned sinu lemmikud. Ehk isegi kõik.

Ühesõnaga – hea töö, Miki Hiir! Sa oled suutnud püsti panna ajaloo suurima meediaimpeeriumi (et mitte öelda monopoli), mis kontrollib pea kõike, millest inimesed vähegi huvituvad. Tundub, et Disney ei ela meie maailmas, vaid meie elame Disney maailmas.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.