Kas keegi üldse vaatab enam Eestis sarju ja filme otse?

Elisa TV-teenuste juht Silver Soomre ütleb, et TV järelvaatamises on näha hüppelist kasvu, kuid pikk tee on veel minna.

“Väga selgelt on näha järelvaatamise hüppelist kasvu viimaste aastatega. Vaadates mahu ja kasutuse pealt on see suurusjärk 20 kuni 30 protsenti aastas,” kommenteerib Elisa TV-teenuste juht Silver Soomre Diktorile.

Soomre selgitab, et see number tuleneb juba nii teenust kasutavate klientide huvi suurenemisest järelvaatamise vastu kui ka uute klientide lisandumist, kes seda võimalust alles avastavad.

“See on pikem trend. Esimene järelvaatamise võimalus tekkis vahemikus 2010 ja 2012, sõltuvalt teenusepakkujast, ja sama pikk tee on veel kindlasti minna.”

Kõik ei saa järele vaadata

Mis on ka põhjuseks, miks pooled vaatajad lähtuvad endiselt telekavast ja sõltuvalt pigem sellest, mis on hetkel eetris.

“Lisaks on põhjuseks ka see, et maapiirkondades kuhu kaabel ei ulatu, kasutavad paljud inimesed järelvaatamist mittevõimaldavaid TV lahendusi ja ei ole soovinud tellida ka läbi õhu levivat Elisa Elamust,” ütleb Soomre.

Võib spekuleerida, et lisaks vajadusele jääb mõningates kliendisegmentides teenusest ära ütlemine raha taha, sest see tähendab igakuist lisaväljaminekut.

“Ent on demand televiisori vaatamine kogub aina rohkem populaarsust. Ehk televiisori vaatamine, siis kui tahad ja mida tahad. Väga suur osa elanikkonnast juba kasutab seda võimalust. Jah, muidugi joonistub välja, et järelvaatamist kasutavad rohkem noored, sest nad on uue tehnikaga rohkem kursis.”

See ei välista muidugi seda, et on ka vanemaid inimesi, kellel sellega probleemi ei ole.

Lisaks järelvaatamisele tuleb eelvaatamine

“Kui vaatame Elisa Elamust, siis järelvaatamine on sinna sisse integreeritud ja see kindlasti hoogustab järelvaatamist, sest klient ei pea selleks enam ostma eraldi teenust. Kindlasti avaldab mõju ka temaatilised maailmad.”

Kuigi pikema aja jooksul on tõenäoline, et minnakse täielikult üle järelvaatamisele või isegi eelvaatamisele, mis on operaatorite pakutav võimalus vaadata seriaal või film enne selle linastumist lineaar tv-s. Näiteks Elisa Elamuse Seriaalimaailmas olid “Võlakütid“ nähtavad enne kui need telekanalis eetrisse läksid. Kuidas see esmakordselt Eestis võimalikuks sai kirjutas lähemalt ka Diktor.

Siiski jäävad mõned saated sellisteks, mida soovitakse vaadata endiselt otse. “Näiteks spordiülekanded, sest neid saab vaadata ainult reaalajas,” selgitab Soomre.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.