Kas märkasid? “Apteeker Melchiori” treileris on keskaegset Tallinna kohati valesti kujutatud

Apteeker Melchiori rollis on Märten MetsaviirFoto: Robert Lang

Eile avaldati keskaegse mõrvamüsteeriumi “Apteeker Melchiori” treiler. Terastele vaatajatele torkasid treileris silma aga mitmed nüansid, mis keskaegse Tallinnaga üldse kokku ei sobi.

Ajaloolane Jaak Juske jagas Facebookis kaadrit, kus näidatakse Raekoda ja selle ümbrusest, ning kirjutas, et pildil on terve rida räiged vigu, mida oleks saanud väga lihtsalt muuta.

“Pildil on nõukaajal ehitatud hooned. Leiab ka ümberehitatud keskaegseid hooneid. Kiek in Köki toona veel polnud. Raekojal polnud siis ka veel kella. Turuplatsi keskel asus häbipost ehk linna kaak, samuti kaev. Dunkri ja Kullassepa tänava nurk on nihkes. Vanaturu kaelas asus vastu raekoda majalukustaja hoone,” tõi Juske kommentaarides vigu välja.

Ta lisas, et ka hoonete aknaid ja katuseid vaadates on näha, et kaadris on segunenud 21. sajandi ja keskaegne Tallinn.

“Lisaks ei kasvanud toona ümber vanalinna mets,” märkis Juske.

Ka terviseameti kommunikatsioonijuht Imre Kaas postitas Facebooki sarnase tähelepaneku. Sellegi postituse kommentaarides toodi välja, et plekk-katused ja Raekoja seinal asetsev kell jäid silma kriipima.

“Apteeker Melchiori” produtsent Armin Karu sõnas, et ajaloolise tõe saavutamine polnudki filmi eesmärk.

“Meeldiv üllatus, et juba filmi treiler nii elavat vastukaja saab ja on sellise põhjaliku ajaloolise diskussiooni käivitanud. Keskaegse Tallinna ekspertidele pakume filmi kinodesse jõudmise järel avastamis- ja vaidlemisrõõmu veel küllaga – oodake, kui näete Narva linnuses filmitud Toompead või Viimsisse ehitatud Raekoja saali,” ütles ta.

Karu lisas, et filmitegijate jaoks on ajaloolisest tõest olulisem pakkuda vaatajatele pigem äratundmisrõõmu.

“Filmi loomisel oleme eelistanud stsenaarseid iseärasusi ning visuaalseid elemente tervikliku atmosfääri saavutamiseks ning lasknud ajalool end inspireerida samamoodi nagu ka tekstil, valgusel, materjalidel või kompositsioonil. Filmi vaatajatele tahame pakkuda eeskätt kvaliteetset meelelahutust ja oleme täpselt nii keskajatruud kui see meeleolu jaoks tarvilik on. Dokumentaalfilmi keskaegsest Tallinnast jätame kellegi teise teha,” selgitas Karu.

“Toon veel ühe näite – kui legendaarse režissööri Guy Richie kassahiti Sherlock Holmes kohta küsiti, kas filmis näidatud London on ajalooliselt autentne, siis vastus oli ühesõnaline: „Nope.“,” lisas ta.

Indrek Hargla raamatul põhineva “Apteeker Melchiori” esimene film jõuab kinodesse 18. veebruaril 2022.

Kõnealust treilerit saab näha siit:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.