Kõik lood on avalikud: kuula tänavuse Eurovisiooni võistluslaule

Eestit esindab Eurovisioonil StefanFoto: ERR/Kairit Leibold

Eurovisioon on üha lähemale jõudmas ning nüüdseks on avalikud ka kõik 40 laulu, mis maikuus võidu poole püüdlevad. On aeg üle vaadata ja kuulata, mida tänavune Eurovisioon toob.

Eurovisioon toimub sel korral Itaalias Torinos. Poolfinaalid leiavad aset 10. ja 12. mail ning võitja selgub 14. mail toimuvas finaalis. Esinemisjärjekord pole veel paigas, küll on aga teada, millises poolfinaalis keegi esineb.

I poolfinaal

Albaania

Albaaniat esindab tänavu Ronela Hajati albaania- ja ingliskeelse looga “Sekret”. Albaania euroloo valimise konkursil saatis kõnealust lugu keerukas koreograafia, mille esitamisel lõi kaasa 12 tantsijat. Eurovisiooni ajaks peab laulja aga tantsijate hulka vähendama, sest lauluvõistluse reeglite kohaselt võib laval korraga viibida kuni kuus inimest.

Hajati on oma kodumaal väga populaarne laulja ja ta on tuntud oma muusika mitmekülgsuse poolest. Mitmed tema lood on ka Albaania hittide edetabeli esikümnesse jõudnud.

Läti

Lätlaste eurolugu lõi sotsiaalmeedias laineid juba enne, kui see sealsel lauluvõistlusel üldse võitjaks kuulutati. Nimelt kõlab Citi Zēni loo “Eat Your Salad” alguses järgmine lause: “Instead of meat I eat veggies and pussy.” Natuke viisakamalt eesti keelde tõlkides oleks lause selline: “Liha asemel söön ma juurvilju ja naiste jalgevahet.”

Citi Zēni on kuueliikmeline poistebänd ning ka bändi nimi tähendab tõlkes “teised poisid”.

Šveits

Šveits saadab Eurovisioonile Marius Beari looga “Boys Do Cry”, mis mitmete fännide hinnangul sobiks suurepäraselt mõne Disney filmi muusikaks. Looga soovib artist edastada kuulajatele sõnumit, et tunded ei peaks tekitama piinlikkust.

Sloveenia

Sloveeniat esindab tänavu kollektiiv LPS, mis pikemalt välja kirjutades tähendab Last Pizza Slice. Bänd on koos musitseerinud 2018. aastast ning nende võistlusloo pealkiri on “Disko”. Ennustusportaalid hindavad seda lugu aga üheks halvimaks, mis tänavu Eurovisioonil kõlab.

Bulgaaria

Bulgaaria oli esimene, kes sel korral oma Eurovisiooni loo avaldas. Neid esindab tänavu Intelligent Music Project looga “Intention”, mis pole aga fännidelt kuigi palju positiivset vastukaja saanud. Laul räägib stressiga toimetulekust ja takistuste ületamisest.

Moldova

Moldovat esindavad tänavu lauluvõistlusel juba tuttavad näod. Eurovisioonil osalevad Zdob si Zdub ja vendade duo Fratii Advahov. Neist esimene on Eurovisioonil juba kolmandat korda ning tundub, et isu pole ikka veel täis.

Kooslus jäi 2005. aastal looga “Boonika Bate Doba” lauluvõistlusel kuuendaks, 2011. aastal sai ansambel looga “So Lucky” aga 12. koha. Seekord osaletakse looga “Trenuletul”, mis tähendab tõlkes rongi.

Ukraina

Ukrainat pidi algul esindama hoopis Alina Pash, ent ta otsustas osalemisest loobuda, sest reisis 2015. aastal Krimmi ehk piirkonda, mille Venemaa 2014. aastal annekteeris, ning see tekitas palju probleeme. Nüüd sõidab Eurovisioonile hoopis Kalush Orchestra looga Stefania. Ukrainat peetakse tänavu ka suureks favoriidiks.

Leedu

Leedu saadab Eurovisioonile Monika Liu looga “Sentimental”. Laulja on proovinud aastaid Eurovisioonile pääseda ning viimaks see tal ka õnnestus.

Holland

Üle pika aja saadab Holland Eurovisioonile hollandikeelse loo. Tänavu esindab riiki S10 looga “De Diepte”. S10 on Stien den Hollanderi artistinimi ning laulja on 21-aastane.

Norra

Norra lugu räägib tänavu banaane söövast hundist. Lauluvõistlusele sõidab Subwoolfer looga “Give That Wolf A Banana” ning kuigi mitmed on lugu naljanumbriks pidanud, ennustatakse sellele üsnagi head kohta.

Portugal

Portugali esindab lauluvõistlusel Maro looga “Saudade Saudade”, mis viitab igatsusele. Maro kirjutas oma esimese laulu 11-aastaselt ning on tänaseks välja andnud mitu albumit.

Taani

Taanit esindab sel korral bänd Reddi looga “The Show”. Kusjuures bändi looja Ihan Haydar on Eurovisioonil varemgi osalenud – 2012. aastal oli ta Soluna Samay bändis.

Armeenia

Armeenia saadab võistlustulle 21-aastase Rosa Linni looga “Snap”. Hiljuti võitis Armeenia laste Eurovisiooni. Mais toimuval lauluvõistlusel läheb neil ennustuste kohaselt aga keskpäraselt.

Austria

Austriat esindavad tänavu muusikaprodutsent LUM!X (Luca Michlmayr) ja laulja Pia Maria. Mõlemad on muusikaga tegelenud juba lapsepõlvest saati.

Horvaatia

Horvaatia saadab Eurovisioonile Mia Dimšići looga “Guilty Pleasure”. Kuigi suurt edu loole ei ennustata.

Island

Islandit esindab kooslus Systur, mis koonseb Siggast, Betast ja Elínist. Nende esituses kõlab islandikeelne lugu “Með Hækkandi Sól”.

Kreeka

Kreeka lippu hoiab sel korral kõrgel 24-aastane Amanda Georgiadi Tenfjord looga “Die Together”. Arvatakse, et lugu jõuab esiviisikusse.

II poolfinaal

Austraalia

Austraaliat esindab maikuus Sheldon Riley looga “Not The Same”, mis on artisti sõnul väga isikliku sõnumiga lugu. Lapsepõlves diagnoositi tal Aspergeri sündroom ning sellega seonduvad emotsioonid pani ta oma laulu sisse.

Gruusia

Gruusiat esindab 2020. aastal loodud bänd Circus Mircus, mis on oma unikaalsusega palju tähelepanu pälvinud. Tänavune võistluslugu kannab pealkirja “Lock Me In”. Viimasel neljal korral pole Gruusia finaali pääsenud.

Küpros

Küproselt läheb Itaaliasse Andromache looga “Ela”. 2015. aastal osales laulja saates “The Voice of Greece” ja saavutas laialdasema tuntuse. 

Serbia

Serbia võib paljude Eurovisiooni fännide sõnul olla tänavu üllataja, kellele küll ennustustabelites väga kõrget kohta ei ennustata, kuid kes siiski ootamatult hea tulemuse võib teha. Kas nii ka läheb, näeb mais, aga igatahes saadab Serbia Eurovisioonile Konstrakta looga “In Corpore Sano”.

Soome

Eesti põhjanaaber saadab Eurovisioonile tuntud bändi The Rasmuse looga “Jezebel”. Loo pealkiri viitab tugevale ja iseseisvale naisele. 30 aastat tegutsenud The Rasmus on üks rahvusvaheliselt edukamaid Soome bände.

Aserbaidžaan

Aserbaidžaan oli sel korral viimane, kes oma euroloo avalikustas. Itaaliasse suundub Nadir Rustamli looga “Fade To Black”.

San Marino

San Marino eest astub võistlustulle Achille Lauro looga “Stripper”. Lauro osales ka tänavusel Itaalia euroloo konkursil.

Iisrael

Iisrael otsustas sel korral euroloo valimisele teistmoodi läheneda ja teatas, et Eurovisioonile sõidab artist, kes võidab “X Factori” saate. Võidu haaras Michael Ben David, kes astub Itaalias lavale looga “I.M”.

Malta

Maltat esindab Eurovisioonil Emma Muscat looga “Out Of Sight”. Eurovisioon ei ole Muscati esimene kord Itaalias esineda, vaid ta on seal laineid löönud varemgi, osaledes telesaadetes ja andnud kontserte.

Montenegro

Montenegro esindajana astub Torinos lavale Vladana looga “Breathe”. Laulja on varemgi proovinud Eurovisioonile pääseda ning nüüd see tal ka lõpuks õnnestus. Vladana on oma loo kohta öelnud, et see on väga sügavamõtteline.

Rumeenia

Rumeeniast astub võistlustulle WRS looga “Llámame”. WRS on 29-aastase Rumeenia tantsija, laulja ja laulukirjutaja Andrei Ionuț Ursu artistinimi.

Tšehhi

Tšehhit sõidab sel korral esindama We Are Domi looga “Lights Off”. Lugu valiti välja juba eelmise aasta detsembris, et bändil oleks enne Eurovisiooni rohkem aega harjutada.

We Are Domi on 2018. aastal Ühendkuningriigis loodud electro-pop bänd ning nad on tuntud oma nakatava energia poolest.

Poola

Poolat esindab Eurovisioonil Krystian Ochman looga “River”. Lugu on saanud palju positiivset vastukaja ning ennustatakse, et see jõuab esikümnesse. Ochman on võitnud ka Poola “The Voice” saate.

Belgia

Belgia oli sel esimene, kes kuulutas, kes neid Eurovisioonil esindab. Loo avalikustamisega läks neil aga märksa kauem aega ning see jõudis fännideni alles märtsis. Belgiat esindab Jérémie Makiese looga “Miss You”.

Põhja-Makedoonia

Põhja-Makedooniat esindab tänavu Andrea looga “Circles”. Loole poolfinaalist edasipääsemist ei ennustata. Alates 2008. aastast on Põhja-Makedoonia finaali jõudnud vaid kahel korral.

Rootsi

Rootsi ei valmista ka sel aastal pettumust ning nende tänavust eurolugu peetakse esikolmiku vääriliseks. Võitjatiitlit asub püüdma Cornelia Jakobs looga “Hold Me Closer”.

Eesti

Eesti lugu ilmselt pikemat tutvustust ei vajagi. Võistlustulle astub Stefan, kes pärast mitut katset Eurovisioonile saada, lõpuks looga “Hope” Euroopa südameid proovib vallutada.

Iirimaa

Iirlased said tänavu esimest korda pärast 2015. aastat oma euroloo valimises osaleda ning publiku hääled liideti kodumaise ja rahvusvahelise žürii häältega. Võitjaks osutus Brooke looga “The Rich”.

Suur viisik

Itaalia

Kui Ukraina kõrvale jätta, on Itaalia tänavu taas võistluse suurim favoriit. Võistlustulle astuvad Mahmood & Blanco looga “Brividi”. Mahmood käis Eurovisioonil ka 2019. aastal ning sai looga “Soldi” teise koha.

Prantsusmaa

Prantsusmaad esindab sel korral Alvan & Ahez looga “Fulenn”. Lugu on inspireeritud legendist, mis räägib noorest naisest, kes otsustab sotsiaalsetele normidele vastu hakata.

Saksamaa

Saksamaa esindaja on Malik Harris, kes tuleb väga musikaalsest perekonnast ning on olnud mitmete maailmatuntud artistide soojendaja. Harrise võistlusloo peakiri on “Rockstars”.

Ühendkuningriik

Sageli finaalis viimaseks jäänud Ühendkuningriik saadab sel korral võistlustulle Sam Ryderi looga “Space Man”. Ryder kirjutas loo koos Grammy võitnud laulukirjutaja Amy Wadge’i ja Max Wolfgangiga.

Ryder on ka populaarne tiktokker – ta on TikTokis enim jälgitud Ühendkuningriigi muusikaartist.

Hispaania

Hispaaniat esindab Chanel looga “SloMo” ning loole ennustatakse kohta esikümnes.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.