Mängud

Kuidas ma ilma juhiloata rekaga kihutasin, teisi rammisin, kiirust ületasin ja roolis veini limpsisin

Ära muretse, "Euro Truck Simulator 2" on taaskord alla hinnatud.Foto: kuvatõmmis

Alustada tuleb sellest, et mul on küll juba ligi kümme aastat sõiduauto juhiluba, aga C-kategooria juhtimisõiguse peale pole ma kunagi mõelnudki. Kuni eelmise nädalani, mil hakkasin rekkajuhiks.

Et teid mitte rohkem eksitada, siis tuleb lisada, et ma olen küll virtuaalne rekajuht mängus “Euro Truck Simulator 2”, aga tunded, rõõmud ja vaevused on mul sellised, nagu juhiksin päriselt 30-tonnist sõidukit.

Suu jääb lahti, kui realistlik see on

“Euro Truck Simulator 2” on väga realistlik mäng. Õige ongi öelda, et see on simulaator, mitte mäng.

Paigas on objektide füüsika, juhi ülesanded ja helid. Kruttida saab kõike, alates täismanuaalsest käigukastist, suuna-, kaug-, gabariidi- ja muudest tuledest kuni raadiojaamadeni. Kui ma oma väikese MANiga niisama sõidan, oma masin kepsakas ja kiire. Kui aga võtan 21-tonnise hakkpuidu, veetorude või nisukoorma peale, on see hoopis teine auto.

Euroopat kattev teedevõrgustik on samuti realistlik: kohati käänulised kõrvalmaanteed, kruusakarjäärid, tööstuspargid, Saksamaa kiiruspiiranguta autobahnid, suurepäraste mitmetasandiliste ristmikega välja ehitatud Lääne-Euroopa ja hoopis kitsamad Poola ja Baltimaade tänavad. Sõitma pean igal pool, sest tellimusvedudel on tähtaeg ja raha tiksub.

Sellise massiga sõiduki roolis pean hakkama nuputama, kuidas mõistlikult kiirendada ja aeglustada. Kui ees terendab fooris punane, pean juba targu pidurdama, et üldse pidama saada. Pärast paaritunnist mängu hakkan käppa saama, et parem on üldse mitte peatuda, sest paigalt minema võtt on hirmus raske ja vaevaline.

Omaette kunst on pidurdamine. Kui sõiduautoga saan vaikselt pidurid pumbata ja jälle gaasi anda, siis veokiga tugevalt pidurdades rakendub hüdraulika, pidurid pannakse täiega peale ja kõlab tuttav šššššhhh heli.

Ringristmikel palun ka kõrgemaid jõude, et keegi ees ei tolgendaks, sest niikuinii läheb kogu mu tähelepanu 13-meetrise haagisega manööverdamisele. Ja need vasakpöörded reguleerimata ristmikul! Kas te ei näe, et mul on treileri peal mitukümmend tonni, laske ometi läbi…

Vabandust, jah, olen süüdi

Nii ongi, et olen parasjagu sigadusi kokku keeranud.

Alustame sellest, et ma ei mängi rekajuhtimist rooliga ja nii pean suutma klahvide (või ka hiirega) mitukümmet tonni tihedas liikluses juhtida. Saksamaa kiirteede autojuhid kiruvad mind, aga no vabandust, kui ma vasakpoolsetele radadele kaldun.

Simulaator on selles mõttes halastamatu, et kohe kui ma mingi tõsisema sigaduse korraldan, ilmub automaatne trahv ja võtab mu firma isegi võlgades bilansist veel raha maha. Näiteks jäin ümbritsevat loodust imetlemas ja vajusin kiirteel kõrvalritta, kus rammisin sõiduautot. Trahv 480€!

Kiirusega on ka sandid lood. Kui sellise koormaga lõpuks hoo sisse saab, siis miks pagana päralt ma ei tohi teistega sama kiiresti sõita? Saksamaal ja suures osas Kesk- ja Lääne-Euroopa on ees piirang 80 km/h. Eesti on selles mõttes Euroopa rekkajuhile mõnus maa, et sõita saab täiega ehk piirajaks oleva 90 kmh-ga.

Aga kui jäin imetlema, et Tallinna-Tartu maanteel olevasse Adaveresse on mängus sisse disainitud isegi tuttav kiirustabloo…

…siis samal ajal on nad paganas pannud Adaveresse ka kiiruskaamera! Ja plaksti €380 trahvi kiiruse ületamise eest!

Tulin ühel õhtul Saksamaalt suurema maagilastiga Tallinna suunas (ma ei teadnudki, et Maardusse mingeid kivimeid imporditakse). Kui aus olla, siis pikad otsad on üsnagi üksluised, eriti kui saab rahus püsikiirushoidjaga mööda kiirteed lasta.

See oli põhjus, miks tegin järgmise vea: valasin omale klaasikese punast veini. Reaalselt, mitte simulaatoris.

Aga tuleb tunnistada, et oma lolluse mõju ilmnes väga hästi ka simulaatoris. Nimelt otsustasin läbi Poola ja Baltikumi rägastike minna hoopis Travemündes praamile, et sellega otse Eestisse põrutada.

Arvasin, et see on midagi sellist nagu oma sõiduautoga Soome või Rootsi sõites on, aga ei. Pidin rekkaga pugema alumisele tekile, teiste veokite vahele ja klaasike veini ei aidanud mu manööverdamisoskustele sugugi kaasa.

Rammisin kaiehitisi, tekiruumi poste ja ühte teist masinat. Hilisem remonditööde arve MANi esinduses oli üle 4800€.

Muidugi olen trahvi saanud ka töö- ja puhkeaja nõuete rikkumise eest, vastassuunas sõitmise eest, punase tule eiramise eest ja nii edasi.

Ent kui ma mängus esimest korda Tallinna sadamas praamilt maha sõitsin (tulin üle meretee Travemünde-Helsingi-Tallinn), siis oli soe tunne küll.

Siin oli Tallinna Sadama D-terminali juures olev uus autode check-in ala ja taamal paistsid Vanalinna tornid ja Toompea. Kodulinn Tallinn!

Kui hästi simulaator Eesti simuleerib?

Kolleeg Tarmo Autogeeniusest küsis, et kui hästi mängus siis Eesti olemas on. Sellele on tegelikult kaks vastust.

Esimene vastus: kui loota, et mängus on kogu Eesti virtuaalmaailma üle kantud, siis ei, nii see pole.

Mängudes on küll suurte virtuaalmaailmade loomise aeg, kui vaadata “Red Dead Redemption 2” või tegelikult juba aastaid vana “GTAd”. Aga veoksimulaatoris päris kogu Eestit sees pole. Kogu Eesti peale on teatud hulk rekaga sõidetavaid teid ja ei Tartu ega Tallinna südalinna sellise masinaga ei pääsegi.

Teine vasteus: kui aga läheneda asjale teisest küljest, et see on lihtsalt maanteesimulaator, kus sul on autod, teed ja majad… siis hakkad ringi vaatama ja pea igal hetkel on palju äratundmisrõõmu.

See on ju see veokite väljasõit Uus-Sadama juures!

See on ju Russalka! Kuigi jah… Pirita tee ja Narva maantee ristmiku asemel on mingi ringtee. Ja Reidi tee ehitus veel ei käigi.

Ja see on Lennart Meri lennujaam. Parklahoonet veel ei ole, aga äratundmisrõõm oli nii suur, et keerasin kohe haljasalale.

Siin on Tartu maantee ja Järvevana tee ristmik. Aga kesklinna mind ei lasta, keeld on ees.

See on Tallinnast väljasõit Narva maanteel. Head teed tõepoolest!

Kui päevasel ajal tagasi Loo poole tulin, oli koht äratuntavam.

Ja näe, mis siin Tartu maanteel toimub? Lausa kolm PPA Škodat on kellegi kinni pidanud, kas Leedu autovaraste nabimine? Kahjuks pole aega peatuda, hakkepuit ootab kohale viimist.

Ja isegi mõned eriti pisikesed detailid on toredad. Näiteks viisin Narva mingit toidukraami ja siis kui Padaorust läbi sain, siis hakkasid puude tagant paistma tuulegeneraatorid. Täpselt nagu päriselt!

“Euro Truck Simulator 2” koos oma “Beyond the Baltic Sea” laiendiga ei ole kindlasti veel nii põhjalik maailmasimulaator, et Eestis C-kategooria juhte sellega koolitada.

Aga lihtsalt arvutimänguna võttes on see tõesti Eesti asi ja täis äratundmisrõõmu.

Nüüd aga pean kahjuks kiirustama, sest mul on vaja toimetada 18 tonni petrooleumi Brüsseli lähedale ja aeg on raha. Ja luban, et järgin liiklusreegleid ja sõidan säästlikult.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.