Marii Karell: ETV “Valimiste õhtu” tõestas, milleks Rahvusringhäälingut vaja on

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Jube hästi mõjus split-screen, kus saatejuhtide taha olid näha emotsioonid erakondade valimispidudelt.Fotod: Ekraanikuvad

ETV eetris olnud “Valimiste õhtu” oli kiire, tempokas ja emotsionaalne, kordagi ei tekkinud tunnet, et vaataks, mis teistes kanalites toimub või kuidas online valimisi kajastab.

Meeskond

Rivis oli 12 reporterit, 22 operaatorit (sh juhtoperaator Andrus Rebane), 5 režissööri, sh saate pearežissööriks otse-saadete kuningas Marek Miil.

Otselülitus Võru-, Valga- ja Põlvamaale, kus endine Põlva maavanem Igor Taro sai Eesti 200 nimekirjas ligi kolm korda vähem hääli kui varem Isamaa erakonnas kandideerinuna. ERRi korrespondent Mirjam Nutov asub siin kohe kommentaari küsima.

Maakonnakeskustest tehtud otselülitused näitasid, et selliseid üle-Eestilisi saateid võiks sagedamini teha, siis ei oleks ehmunud ka need korrespondendid, kes muidu salvestusrežiimil eetris käivad. Aga eks ta oli omamoodi nunnu ka, kui nägid, et reporter küll pingutab, kuid sellest hoolimata on nii närvis, et ähvardab otse-eetris minestusse langeda.

Veidi üllatav, et saate kolme toimetaja hulgast leiame ka Rasmus Kagge nime, kes on tuntud suhtekorraldaja. Siin viskaks siiski õhku küsimuse, kas valimissaadet saab ikka toimetada lobist? Kagge on piisavalt kaua juba suhtekorraldusmaailmas asju toimetanud, olnud pikalt Reformierakonna isiklik pressiesindaja.

Marko Reikop pinnimas Yana Toomi Keskerakonna peol Saku Suurhallis.

Otse-lülitused erakondade pidudele

Ehedalt oli näha Keskerakonna pettumus, kui Marko Reikop tühjaks jäänud laudade vahel nimekaid keskerakondlasi otsis. Reikop on muidugi kogenud otse-eetris käija ja isegi kui talle ühtegi inimest vastu ei tule, võib ta musta tuba 20 minutit kirjeldada.

Nooremad kolleegid jätsid siin aeg-ajalt kasutamata unikaalse võimalusi teravaid küsimusi esitada. Miks Taavi Rõivas sai ligi 13 000 häält vähem kui eelmisel korral? Kuidas on võimalik, et Jevgeni Ossinovski esimehena sai vaid veidi rohkem kui 2600 häält? Kes just ametis olnud ministritest oli valimistel nii ebapopulaarne, et sai väga vähe hääli – kas Rene Tammist või Siim Valmar Kiisler?

Kaja Kallas ütles, et kirjutas kaks kõnet, aga hetkel ei tule kumbki meelde.

Väga hästi olid tabatud hetked, mil erakondade juhtfiguurid oma valimispidudel kõnet pidasid. Reformierakonna võitu summutas siin Kaja Kallase erakordselt kehv kõne, võidukõne pidas tegelikult EKRElane Martin Helme.

Ehkki esimeeste kõnede tõttu tuli sageli nii mõnigi stuudiovestlus poolelt sõnalt katkestada, oli see ehedus ja emotsioonid pidudelt seda kindlasti väärt.

Indrek Treufeldt vahendas graafikuid ning peamine eesmärk – olla kiire tulemuste edastaja – sai täidetud.

Stuudios pinevuse test ja ajaga võidujooks

Kõige raskema ja paeluvama rolli siin sai Indrek Treufeldt, kes graafikute abil värskeid valimistulemusi esitas. Väikse riigi ja väikse televisioonina ei saa me endale lubada sellist küllust nagu BBC valimissaates, kuid väike tagasiminek tehnilistes lahendustes tasus end ära.

Kui möödunud kord mäletame, et Indrek Treufeldt kalpsas 3D-s kuvatud tulpade vahel, siis toona maksti suurt lõivu operatiivsusele. Seekord oli tehniline lahendus lihtsam, kuid kõige olulisem ju siin oli kiiresti-kiiresti edastada valimistulemusi ja sellega saadi suurepäraselt hakkama.

Värviline, operatiivne, heatujuline, asjalik.

Stuudio nägi ka kena ja värviline välja, üldse mitte pime ja tolmune, nagu see sageli erisaadete puhul kipub Eestis juhtuma.

Urmas Vaino ja Liisu Lass tõestasid end hästi toimiva paarina, küsimused olid asjalikud, sissejuhatused ja vahetekstid sujuvad. 

Mida veel oleks tahtnud näha?

Tükk aega ootasin, kas loetakse kokku ka peibutuspartide hääled. Kui palju kogusid rahvatoetust Kristina Šmigun-Vähi? Andrus Vaarik? Anu Saagim?

Mis saab edasi?

Ilmselt on juba sel ööl tehtud esimesi kokkuleppeid koalitsiooniks. Valimiste eel sosistati, et seda püüavad moodustada Kristen Michal (Ref), Priit Sibul (Isamaa) ja Martin Helme (EKRE). Selle mõttega aktiivselt omavahel mängiti. Eks näis, kuidas tegelikult läheb, sest tibusid loetakse ikkagi sügisel ehk pärast valimistulemuste selgumist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.