Uudis

Marii Karell: kõige tähtsam osa vabariigi sünnipäevast oli äärmiselt hästi tabatud

Ilusti ülesvõetud kätlemistseremoonia eilselt Vabariigi aastapäeva vastuvõtult. Presidendi juurest sammub peole Geenius Meedia vastutav väljaandja Henrik Roonemaa koos abikaasa Mariga.Fotod: Ekraanikuvad

Vabariigi aastapäeva vastuvõtu kõige olulisem osa televaataja jaoks on kätlemistseremoonia. Vähesed aga teavad, kui palju läbimõtlemist see nõuab, et tohutu kiirusega presidendi eest läbi jooksvad külalised kõik nii näoga kui ka täispikkudeses kaadrisse saada.

Millised on võimalused eksida?

1) Operaator saab külalise näost ainult “kõrvaplaani” ehk profiili, sest kaamera ei saa ju seista täpselt presidendi selja taga.

2) Operaator ei saa kaadrisse külalise kaaslast, sest kaaslane jääb kutsutud külalise varju.

3) Operaator ei saa paari kätte täispikkuses, sest nad liiguvad pärast kätlemist kiiresti presidendipaari juurest ära.

4) Täispikkuses plaaniks pole piisavalt ruumi ja paarist saadakse seetõttu küljeplaan.

5) Külalised on kätlemise ajal valgustatud, aga nii kui presidendile käsi antud, astuvad valgusest välja. Selleks, et nad ka täispikkuses ilusad välja näeksid, tuleb ette mõelda ja sinna eraldi valgus panna.

6) Me ei saa aru, kes presidendiga kätleb, sest heeroldi hääl ei kostu televiisorisse (tal pole mikrofoni) ja eraldi kommentaatoreid pole pandud.

7) Külalised liiguvad presidendi eest nii kiiresti läbi, et teadustaja ei jõua nimesid ja ameteid ette loetud.

Ühesõnaga, kätlemistseremoonia on üks karide rägastik, mille otsa on kerge koperdada kui oled kogenematu.

Näoplaan Kelly Sildarust.

Sel aastal oli aga asi perfektselt lahendatud. Ehkki tempo oli väga kiire, jõudsid kaamerad tabada tõesti kõigi külaliste suuri plaane (näod) ja üldplaane (täispikkuses).

See nõuab eraldi tunnustust, sest alati on võimalus, et mõni külaline jääb ette koperdama või keerab oma kaaslast oodates kaamerale selja, mistõttu on kaadris üks suur must pintsak. Kõigele sellele jõudis kätlemise peaopearaator ja režissöör Indrek Šeiko koos meeskonnaga kiiresti reageerida.

Täispikkuses Kelly Sildaru.

Palju mõnusamaks tegi vaatamise ka telekommentaatorite tagasitoomine. Urmas Vaino ja Reet Weidebaum said esimesel korral tunde kätte, järgmine kord juba teavad kui vähe või palju aega tegelikult inimeste tutvustamiseks jääb.

Aja kokkuhoiu mõttes oli ilmselt otsustatud, et diplomaatilise korpuse keerulisi nimesid ei hakata otse-eetris veerima. See võib isegi protokolli järgi olla korrektne, sest isikud esindasidki meie vabariigi sünnipäeval eelkõige oma riiki, mitte iseennast, kuid mõjus siiski veidi ebaviisakalt.

Kokkuvõtvalt tahaks teletiimi siiski kiita ja öelda palju õnne Eesti Vabariigi 101. sünnipäeva eduka ülekande puhul.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.