Uudis

Marii Karell: “Pealtnägija” erisaade oleks väärinud rohkem Kärmast ja vähem Savisaart

"Pealtnägija" erisaade Edgar Savisaarest koondab uskumatut hulka seninägematuid fotosid. Siin vaid üks näide.Foto: kaader "Pealtnägija" erisaatest

Ma ei ole täiesti erapooletu, kui Savisaare dokusaatest kirjutan. Esiteks, mul on suur respekt Mihkel Kärmase ees, kes 20. hooaega järjest veab “Pealtnägijat”. Teiseks, olen teinud “Radarisse” kolme-osalise lugude sarja sellest, kuidas Keskerakonna uus tiib Savisaarelt võimu üle võttis. Kolmandaks, olen hoolega jälginud Savisaare protsessi ja käinud kohtuistungitel istumas.

Savisaar on fenomen. Ta on legend. Ja tema pöörane elukäik vääriks kindlasti 6-osalist dokumentaalseriaali. Nii et Mihkel, kui Sa seda loed, siis siit on Sulle ettepanek – paneme jõud kokku ja teeme selle ära!

Nõuame Kärmast kaadrisse

Siret Kotka ja Paavo Pettaiga olid suurepärased intervjuud. Kumbki eraldi oleks kandnud välja terve “Pealtnägija” loo.

Autorid olid otsustanud, et ajakirjanikke intervjuu plaanides ei näidata. Kaks-kolm korda kuulsime Kärmase häält kohtades, kus ilma küsimuseta ei saanud vastust sisse lõigata. Tegelikult oleks võinud muidugi Kärmase peale saate üles ehitada. Ta on Eestis uuriva teleajakirjanduse legend ja kui ta võtab erisaate teha teisest legendist, siis pigem on see ikkagi uhkuse asi, mitte detail, mida varjama peaks.

Fakte anti edasi ekraanil oleva tekstina. Karismaatiline Kärmas oleks siin jutustajana paremini mõjunud.Foto: kaader “Pealtnägija” erisaatest

Nii oleks ka sujuvamalt üle saadud siduvast tekstist, mis praegu oli lihtsalt kirjana ekraanil. Kärmas oleks võinud selle kas kaadritaguse tekstina ette kanda (mis oleks tekitanud probleemi, millega teksti “katta” ehk mida pildis samal ajal näidata) või standidena selle esitada.

Alusta huvitavaga, mitte kohustuslikuga

Kõige loogilisem viis eluloo jutustamiseks on kronoloogiline. Hea lugu aga algab kõige põnevama kohaga. Selle järgi oleks võinud erisaade Savisaarest alata nutva Siret Kotkaga. Kahtlemata kõige emotsionaalsem ja kõige haaravam materjal.

Täiesti kõrvale oleks võinud heita Savisaare kunagise intervjuu “Tähelaevale”. See ei andnud uuele materjalile midagi ootamatut juurde ega täiendanud seda kuidagi, vaid võttis lihtsalt tempo maha.

Kasutan sageli lugusid toimetades ja autoritega suheldes ütlust: pane sisse kõik, mis tundub huvitav. Mis tundub kohustuslik, aga igavapoolne, viska välja. Hea nipp, mis ka Savisaare erisaate puhul oleks tempot juurde andnud.

Supertöö on tehtud vanade fotodega. Väga palju ägedaid pilte oli välja kaevatud ja täpselt õigetes kohtades esitletud.

Kindlasti on tegemist huvitava vaatamisega. Võtke see aeg ja tuletage osa asju Eesti ajaloost taas meelde ja saage mõne asja võrra targemaks. Aga Savisaare elus on veel palju-palju põnevaid detaile, mis seekord eetrisse ei mahtunud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.