Marii Karell võrdleb valimissaateid: kas valimised on ainult pensionäridele?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
ETV valimissaadet juhivad Urmas Vaino ja Andres Kuusk, TV 3 oma Mihkel Raud.Fotomontaaž: Hans Lõugas

Telekanalite valimisdebatid on ammu loobunud noorte valijate püüdmisest. Vaadates “Kolmeraudset” või “Valimisstuudiot” jääb mulje, et valimised on mingi asi, millega on sünnis tegeleda alates 60ndatest eluaastast.

Eile avalikuks tulnud Rainer Vakra lõputöö plagiaadi-skandaal peaks olema kohustuslik avapauk igas endast lugupidavas valimissaates. ETV-l oli fortuunaga õnne, skandaal plahvatas täpselt samal päeval, mil neil on eetris Valimisstuudio. Isegi teema klappis – hariduspoliitika. Kahjuks jättis saate meeskonda kasutamata neile kätte mängitud võimaluse alustada päeva kõige põletavamast küsimusest.

Selle asemel, et kohe Vakra teemaga saadet alustada, nägime tüüpilist avaringi, kus igalt külaliselt küsiti haridusteemaline küsimus, seejuures järgnevad küsimused ja vastused omavahel eriti ei haakunud.

“Vanadel kaladel” on igav, vaatajal ka

Kindlasti oleks võinud toimetus Sotsidelt paluda, et varem kokkulepitud Marju Lauristini asemel oleks stuudios päevakangelane Rainer Vakra. Kuivõrd aga saate teemad on varemalt erakondadele teada antud ja iga erakond saab ise valida, keda ta haridusest rääkima saadab, jääb päevakajalisusega kaasajooksmine ära.

Haridusminister Mailis Reps, kelle jaoks debatt oli ilmselgelt alla võimete.Foto: ekraanitõmmis

Raskeks teeb veel formaadi see, et stuudios on kaheksa külalist. Kõik väga erineva ettevalmistusega, kogenud poliitikutel Marju Lauristinile (SDE) ja Mailis Repsil (KE) on ilmselgelt igav kui debütandid oma mõtteid hariduspoliitikast avaldavad. Kahjuks on vaatajal sama igav.

Kas erakanali saates on seis huvitavam?

Igipõlises vaidluses, kas Rahvusringhäälingu valimissaated peaksid rääkima olulistel või huvitavatel teemadel, on kahjuks võitnud esimene. Keerame konkurendi peale ja vaatame, mida pakub Mihkel Raud TV3-s, kel on valimissaate jaoks märgatavalt vabamad käed.

“Kolmeraudne” on TV3-s teadlikult sihitud valimiste eelsele ajale. Raud on heas vormis. Hästi konstrueeritud küsimused, läbimõeldud intriigipüstitused. Siin on kindlasti väga suur potentsiaal olla populaarne poliitika saade. Raual on kogemus, teadmised ja silmatorkav enesekindlus. Ta suudab end poole saate jagu terav hoida.

Aktiivne ja hoogne osa saatest, kus Mihkel Raud pommib Mart Helmet ja Jevgeni Ossinovskit.Foto: Ekraanitõmmis

Siis väsib, sest saade on hakitud nii reklaamipauside kui ka muusikaliste vahepaladega. Vahepalasid on nii palju, et essentsil on suur oht lahustuda. Jevgeni Ossinovski ja Mart Helme vastandamine on juba eos edu võti ja tandem töötabki tõesti hästi. Isegi pausid ei lase kogenud vastastel maha jahtuda.

Elemendid ju on, aga…

Natuke ootamatu on näha, kuidas sel ajal kui Lenna Kuurmaa laval oma uut plaadimaterjali esitab, istuvad Ossinovski ja Helme kohe bändi ees. Nad ei tea täpselt kui palju nad kaadrisse jäävad, kuid kujutan ette nende sees toimuvat sisemonoloogi: “Kas peaksin muusika taktis igaks juhuks kaasanõkutama? Kui ma lihtsalt istun, kas see näeb siis veider välja?”

Ilusti nõkutavad, nagu võime mõnes plaanis veenduda.

Poolelt saatelt hakkavad teemad üha pehmemaks minema ja tasapisi toimubki eespool kardetud lahustumine. Muidugi on väga raske teha noortele huvitavat poliitika saadet, aga tegelikult on “Kolmeraudsel” ju kõik elemendid selleks olemas: hea saatejuht, tuntud külalised, armastatud muusikaartist.

Muusik võib-olla ei pea tingimata intervjuud andmagi või kui, siis ta võiks rääkida, mida tema poliitikast arvab? Oleks täiesti uudne lähenemisnurk ja avaks tuntud lauljad absoluutselt uue nurga alt.

Võiksime võtta eeskuju välismaalt?

Esmakandideerijatega pole mõtet üritada pidada sügavat debatti, sest nagu Raud ise mainis “pressiks Jaak Madisson Andrus Vaariku väikse sõrmega selles laiaks”. Siin aitaks väike mängulisus, häid mõtteid leiaks kindlasti Jimmy Falloni sõust.

Ja kui veel saaks päevakajalisemaks ka kõik selle? Muidugi on seda raske teha, aga Raud näitas kohalike omavalitsuste valimiste eel, et ta seda suudab. Nagu naksti, oli sel samal päeval, kui lahvatas Taavi Rõivase nimeline Malaisia külmkapi skandaal, perekond Rõivas kätust-kinni Raua vastas “Kolmeraudses” aru andmas.

Tänaõhtuses saates me aga Rainer Vakrat ei näe. Esiteks sellepärast, et saatekülalised Jüri Ratas, Kaja Kallas, Triin Toomesaar ja Varro Vooglaid olid juba eelmisel nädalal välja kuulutatud. Aga teiseks ka sellepärast, et Vakra pole praegu kuigi aldis telerisse hüppama. Saab täna õhtul näha, kuidas Raud selle teema saates lahendab.

Lõppkokkuvõttes, kummast saatest ma valijana rohkem abi saan, keda tasub oma eelistuseks valimistel märkida? Vastus: Raua omast.

Eelmise nädala saade näitas sulaselgelt, kuidas olümpiavõitja Kristina Šmigunil pole poliitikast õrna aimugi. Reformierakond on aga upitanud ta valimisnimekirjas kolmandale kohale, nii et Riigikokku pääseb ta igal juhul. Tunnetan siinkohal ebaõiglust nii lojaalsete reformikate kui ka valijate suhtes, sest otsustajate hulka satub keegi, kes veel ei tea, kuidas otsustamine käib.

“Kolmeraudne” on eetris TV3-s neljapäeviti kl 21.45

“Valimisstuudio” on eetris ETV-s kolmapäeviti kl 21.40

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.