Uudis

Mihkel Kärmase uus dokk Edgar Savisaarest: Edgar pidas korraga kolme naist, Heimar Lenk nimetab teda Jeesuseks

Üks haruldasi pilte Edgar Savisaarest tehtud fotode kollektsioonist.

Vilja Savisaar räägib, kuidas tema ja Edgari pulmapäeva hommikul käis Edgar Savisaar koos Erika Salumäega “kampaaniat tegemas”. Siret Kotka räägib ülimalt emotsionaalselt, kuidas nad Edgar Savisaarega Hispaanias käisid – reisist, millest hiljem korruptsioonikahtlusega juhtum sai. Savisaare pikaajaline ihuabi Liina Oja avalikustab kaadreid mahukast fotoarhiivist Savisaare kohta.

Need on vaid mõned näited Mihkel Kärmase (“Pealtnägija” juht) ja Anne Raiste (Aktuaalse Kaamera toimetaja) värskest dokumentaalfilmist Edgar Savisaarest, mis kuu aja pärast vaatajate ette jõuab.

Ärgates ei tundnud kedagi ära

Detailselt kirjeldavad Savisaare kaasteelised, kuidas Edgar Savisaar lihasööja bakteri tõttu koomasse kukkus, sealt üles ärgates mitte kedagi ära ei tundnud ning kuidas Savisaar uuesti elama õppis.

Sama põhjalikult saavad läbi käidud Balti kett ja suveräänssus, kuid ka pikantsed seigad Eesti poliitika suurkuju elus nagu näiteks kolme naise korraga pidamine.

Üllatuslikult annab dokumentaalfilmis intervjuu ka Edgar Savisaarega koos korruptsioonikahtluse tõttu kohtu all olnud Paavo Pettai, kes on olnud seni Eesti ajakirjanduse jaoks kõige tagaotsitum mees.

Nüüd krõbistavad kõik antidepressante

Kas Pettai ütleb, et Savisaar on korruptsioonis süüdi? “Ma ei tahaks seda ette ära rääkida,” sõnab Mihkel Kärmas. “Aga ta ütleb, et ükskõik, mis toona tehtud sai, see oli elu sõit! Et nad olid mingil hetkel ikkagi kunnid! Nüüd aga krõbistavad kõik antidepressante.”

Heimar Lenk nimetab filmis Edgar Savisaart Jeesuseks, kes on risti löödud. Vilja Savisaar räägib ausalt, kuidas teda viis depressiooni lõputu kaksikelu elamine. Sel ajal kui avalikkuse ees üritati ontlikku abielupaari mängida, käis Savisaar tegelikult lähemalt läbi misside ja vihmavarju hoidjatega.

Siret Kotka murdub ja räägib avalikkusele täiesti ootamatuid asju. Ta teeb väga üllatava avalduse selles liinis, mis puudutab tema ühist reisi Savisaarega Hispaaniasse.

Savisaare isiklik abi Liina Oja laotab filmis rahva ette ulatusliku fotomaterjali, kus hulgas pilte Savisaare lapsepõlvest kuni tänapäevani.

Edgar Savisaar 1983. Kesk-Aasias Hiina lähedal.

Aga Savisaar ise?

Keda aga filmis esinemas ei näe, on Savisaar. Ta on aastaid keeldunud Mihkel Kärmasele intervjuu andmisest.

“Ma olen temaga paar korda ka kohtunud ja jälle küsinud, kas ta annaks intervjuu, aga ta vastab alati, et küll sa saad selle, kui on õige aeg,” sõnab Kärmas.

Dokfilmi teine toimetaja Anne Raiste on spetsiaalselt Edgar Savisaarega suhelnud ja rääkinud valmivast dokist. Ka see pole aidanud.

“Ütleme nii, et tegelikult film sellest ei kaota, et Savisaar intervjuud ei anna. Võib-olla tuleb nii temast isegi tõesem pilt, kui räägivad tema kaasteelised,” lisab Kärmas.

Edgar Savisaar lastega Hundisilmal.

Pange kirja – 9. jaanuar

Ka Savisaare tütred Maria ja Rosina keeldusid koostööst ja seda enam, et nad elavad peamiselt välismaal.

Aasta otsa võttes olnud materjal jõuab televaatajateni kahel korral. Esiteks 9. jaanuaril aasta esimese “Pealtnägija” erisaatena. Teine ja pikem versioon dokfilmist jõuab vaatajateni kevadel.

“Edgar Savisaar pole inimene, vaid nähtus. Neil, kes meile intervjuust keeldusid, ei maksa karta, et me Savisaare suurteod või teened maha vaikime. Tegemist on suurkujuga. Kui sa oled tema soosingus, siis on elu justkui päikesepaiste all olek, kuid kui ta pöörab sulle selja ja hakkab sind vaenama, on võõrutusnähud karmid ja depressioon kerge tulema.”

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.