Uudis

Mis on uuenduslik striimimisteenus Quibi, mis tahab peagi meie telefone vallutada?

Quibi tahab tuua nutitelefonidesse Hollywoodi staarid ja uuendusliku videolahenduse.Foto: Quibi

Eestlastele ei ole Quibi tuttav nimi, kuid kevadel see tõenäoliselt muutub. Tegu on uue ja uuendusliku ainult nutiseadmetele mõeldud striimimisteenusega, mis kavatseb tuua telefonidesse filmi- ja seriaalimaailma tipptegijate toodangu ampsusuuruste tükkidena.

Quibi ei plaani hakata otseselt konkureerima Netflixi, AppleTV+ ja muude hiigelettevõtete striimimisteenustega. Kui teised toodavad konventsionaalseid teleseriaale ja filme maksimaalselt suurele hulgale seadmetele, siis Quibi võtab sihikule ainult nutitelefonid ning serveerib sisu maksimaalselt 10-minutiliste klippidena. Siit ka nimi – quick bites ehk Quibi.

Formaadilt meenutavad Quibi ampsusuurused klipid eelkõige Instagrami lugusid või TikToki videoid, kuid tavapärase kasutajate loodud sotsiaalmeedia kaose asemel on Quibi eestvedajatel teised plaanid.

Teenuse tellijateni plaanitakse tuua Hollywoodi raskekaallaste loodud originaalsisu, mille välja arendamiseks plaanitakse kulutada üle miljardi dollari. Lisame siia juurde veel Turnstyle’i nime kandva uuendusliku videoedastamistehnoloogia ning juba hakkab tunduma, et Quibil võib tõesti olla pakkuda midagi uut ja huvitavat.

2 põhjust, miks sa peaksid Quibist hoolima

Esiteks, Quibi jaoks hakkavad sisu tootma oma ala absoluutsed tipud. Esmapilgul võib ju tunduda, et tegu on järjekordse kassivideote jagamise platvormiga, kuid Quibisse loovad sisu Hollywoodi legendid Steven Spielberg ja Guillermo del Toro, räppar 50 Cent, Jennifer Lopez, Idris Elba, Zaf Effron, Reese Witherspoon, Justin Timberlake, Tyra Banks ja paljud teised. Instagramis ja TikTokis selliseid nimesid naljalt ei näe.

10-minutilistele klippidele üles ehitatud formaat ei tähenda, et Quibi hakkab näitama Hollywoodi staaride versioone Instagrami stooridest. Sa ei näe, kuidas 50 Cent toidupoes käib või Justin Timberlake klubis reivib. Selle asemel näed sa täispikkasid filme, mis on jagatud nädala aja tagant ilmuvateks 10-minutilisteks segmentideks. Filme saab vaadata igal nädalal klipikaupa või ka täispikkuses, kui kõik klipid on ilmunud.

Lisaks filmidele jõuavad Quibisse ka väiksemad ampsud, mis ei räägi ilmtingimata pikemaid, nädalate ja kuude taha ulatuvaid lugusid. Vaatad korra ära ja kõik. Ka nendes klippides hakkavad kaasa tegema tuntud nimed ja näod. Lisaks sellele plaanitakse igapäevaselt välja lasta ka aktuaalseid sündmuseid kajastavaid uudisklippe.

Teine põhjus, miks Quibil silma peal hoida, on Turnstyle – uuenduslik videotehnoloogia, mis vahetab telefoni kallutades hetkega pildi portreerežiimilt maastikurežiimile (või vastupidi). Pildirežiimi vahetamisest saab Quibi sisu keskne osa, sest see avab vaatajale uue perspektiivi.

Pildirežiimi muutmine mõjutab vaadatava klipi sisu.Video: The Verge

Kujuta ette, et sa vaatad telefoni portreerežiimis videot, kus keegi jookseb. Pilt on kitsas – sa näed jooksjat, aga mitte seda, kelle või mille suunas ta liigub. Nüüd keerad sa telefoni külili maastikurežiimi ning ühtakki on sulle saadaval rohkem sisu kui varem. Lisaks jooksjale näed sa nüüd ka teda ümbritsevat keskkonda.

Turnstyle on Quibi kõige huvitavam innovatsioon ning selle oskuslik kasutamine võib uuest striimimisteenusest teha suure hiti. See muudab telefonist videote vaatamise interaktiivseks – su nutiseadme asendist sõltub nüüd, mida sa näed ja mis jääb varjatuks.

Mitte midagi sellist ei ole kunagi varem tehtud, kuigi õhku jääb küsimus, kas inimesed tõepoolest viitsivad enda telefone pidevalt edasi-tagasi kallutada. Selles ei ole veel päris kindlad ka Quibi eestvedajad ise. Eks aeg näitab.

Millal Quibi ilmub ja kui palju see maksab?

Kuigi tehnoloogiamessil CES 2020 näidati Quibi äpist ainult üksikuid katkeid, siis peaks see välja tulema juba üsna varsti, 6. aprillil. Iga päev plaanitakse avaldada vähemalt 3 tundi värsket sisu ning esimese aasta jooksul tahetakse välja tuua 175 originaalsaadet 8500 episoodiga.

See kõik muidugi maksab, aga mitte eriti palju. 5 dollari eest kuus saad Quibi koos reklaamidega, 8 dollari eest reklaamivabalt. Saab näha, kas inimestel jääb üle vaba raha, et maksta Netflixi, Disney+, Apple TV+, Amazon Prime’i ja muude tellimuste kõrval veel ühe striimimisteenuse eest, mis lubab pakkuda huvitavat, kuid siiski veel võõrast ja veidra maiguga sisu.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.