Reklaamiärimees Pettai kirjeldab, kuidas nad Savisaarega Šveitsis raha käisid pesemas

Kolmapäeval kl 20 ETV-s "Pealtnägija" erisaade!

Reklaamiärimees Paavo Pettai on hetkel Keskerakonnas persona non grata, sest nõuab vanu võlgu välja. Kui suured need täpselt Keskerakonnale olid, teavad kolm isikut - Pettai, Edgar Savisaar ja endine peasekretär Priit Toobal.Foto: Pealtnägija

Laenukombinatsioonid ja suured sekeldused Keskerakonna reklaamikampaaniate tegemiseks olid viinud reklaamiärimees Paavo Pettai selleni, et ühel hetkel avastas ta endalegi ootamatult end koos Edgar Savisaarega lennukist, et sõita Šveitsi 470 000 eurosele tšekile järele. See polnud tasu, vaid rahapesu.

Nii avameelselt räägib Pettai esmakordselt avalikkuse ees, kuidas tema ärisõprus Savisaarega toimis. Varemalt kiivalt suu kriipsuks hoidnud mees andis hämmastavalt detailirohke intervjuu Mihkel Kärmasele.

“Ta räägib sellest, kuidas ta vahendas keelatud annetusi, kuidas raha puhtaks pesi. Nagu ta ise ütleb: see oli elu sõit!” vahendab Kärmas Pettai öeldut.

Ajaloolise tähendusega intervjuu

Pettai intervjuul on laiem tähendus kui olla vaid üks komponent värskelt valminud Edgar Savisaare dokumentaalfilmis.

Mõned nädalad tagasi – 21. detsembril teatas Riigikohus, et lõpetab Edgar Savisaare kriminaalasja seoses Savisaare kehva tervisega. Seoses sellega võiks jääda avalikkuse eest igaveseks varjatuks, kas Savisaar on siis korruptsioonis süüdi või ei.

Pettai jutustused annavad aga rahapesu ja korruptsiooni süüdistusele hoopis uue varjundi. Seetõttu on see ajalooliselt oluline intervjuu. Siit aimdub, kuidas praeguse peaministri erakonnas partei ja riigi rahakotti segamini aeti.

Kuidas arvetega mängiti?

“Edgar oli ühel hetkel põrutanud: Reformierakond pani oma kampaaniale miljon krooni juurde! Me peame ka panema! Kiirelt telliti asjad ja pärast inimesed hoidsid peast kinni. Tekkisid mingid kombinatsioonid, kus Pettaile öeldi, et kuule, me oleme siin üle-eelmise kampaania eest veel võlgu, aga tee meile Tallinna linnale kepikõnnikampaania ja maksame sulle selle eest suurema hinna.”

Ehk et linna rahade eest klatiti varasemaid erakonna võlgu. Pettai keerutas end erinevate reklaamikampaaniatega niimoodi kõrvadeni Keskerakonna käpa alla, et hakkas ühel hetkel ise ka huvi tundma, et ei tea, kas see kõik on ikka seaduslik.

Pettai on hetkel Keskerakonnas persona non grata. “Ta on pehmelt öeldes väga keerulises olukorras,” ütleb Kärmas.

Pettai pressib raha välja?

Praegune uuenenud erakond süüdistab Pettaid selles, et mees mõtleb tagantjärele asju välja ja pressib lihtsalt raha välja.

Pettai versioon asjust on, et tema jäi oma võlgadega lihtsalt üksi. Skeemid, mis erakonna rahastamiseks punutud said, olid läbi arutatud Savisaare ja toonase erakonna peasekretäri Priit Toobaliga.

Savisaar jäi aga iga päevaga üha haigemaks, Toobal langes võrrandist välja, sest pidi lahkuma peasekretäri kohalt. Aga just Toobal oli veel see, kes mäletas ausõna peale tehtud kokkuleppeid, mille alusel Pettai Keskerakonna nimel endale võlgu võttis.

Nii ei jäänudki Pettail enda sõnul muud üles, kui välja ilmuda garantiikirjadega. Sest lihtsalt jutud sellest, et erakond on talle võlgu, ei huvitanud uuenenud Keskerakonna ladvikut absoluutselt.

Millal seda kõike näeb?

“Neid episoode, kus Pettai aitas raha pesta, neid oli palju ja need on päris keerulised,” sõnab Kärmas. “Minu kui uuriva ajakirjaniku jaoks on see kindlasti väga intrigeeriv peatükk.”

Seetõttu näeme osasid Pettaiga seotud juttusid juba sel kolmapäeval, mil “Pealtnägija” erisaates läheb eetrisse Edgar Savisaare dokumentaalfilm. Saade on kolmapäeval telerites kahes osas: algab kl 20, vahepeal kl 21 on Aktuaalne Kaamera ning dokumentaalfilm jätkub kl 21.40. 

Pettaiga tehtud intervjuust valmib aga “Pealtnägijasse” ka eraldi lugu ning seda näevad vaatajad tõenäoliselt nädal hiljem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.