Sa peaksid seda mängima: Day of the Tentacle Remastered

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Lilla kombits on teadupärast kõige kurja juur.

See on mäng, mida ma olen alustanud umbes kümme korda, aga pole veel kordagi lõpetanud. Nüüd, 26 aastat pärast seda, kui “Day of the Tentacle” välja tuli, teen ma ilmselt selle lõpuni.

1990ndad olid LucasArsti hiireklikiseikluste kuldajastu ja vaieldamatult kõige tuntum on sellest ajast “Monkey Islandi” seeria. Väga olulisi ja häid mänge tegid nad aga veel, näiteks “Indiana Jones and The Fate of Atlantis” ja “Grim Fandango”. Veel enne seda tehti aga aastal 1987 “Maniac Manson”, mille järjeks ongi “Day of the Tentacle”.

Tüütud tegelased maksuametist.

Mulle meeldivad head hiireklikiseiklused väga, aga see mäng on alati katki jäänud põhjusega, et see on pööraselt raske. Õigemini: mulle on nii tundunud.

Peata lilla kombits läbi kolme aja

Ülesehitus on lihtne. Lilla kombits (täiesti tavaline kombits, nagu kaheksajalal) tahab maailma üle võtta ja selleks peavad peategelased Bernard, Hoagie ja Laverne kolmes ajas mõistatusi lahendama.

Ehk siis: üks tegelane on minevikus paarsada aastat, üks olevikus ja üks tulevikus, aga tegevus toimub samas majas ja selle ümbruses.

Dialoog on sellistes mängudes ülioluline, aga see on üllatavalt hästi ajale vastu pidanud, kuigi 1990ndate maiku on igal pool tunda.

Hiireklikiseiklused tähendavad teadagi tegelastega rääkimist ja erinevate asjade üleskorjamist ning nende kasutamist keskkonnas.

Mis aga “Day of the Tentacle’i” eriliseks teeb on võimalus erinevatel tegelastel üksteisele esemeid saata (läbi WC-poti, mis on tegelikult ajamasin, seda peab ise nägema) ja see ongi koht, mis on alati teinud mängu keeruliseks.

Õigemini: keerulisemaks kui ma olen arvanud. Saadad vale asja valele tegelasele vales ajas ja sa teed sellega rohkem kahju kui kasu. Mõistatused on ise niigi ääretult obskuursed, kus omavahel tuleb kombineerida täiesti veidraid asju, mille peale annab tulla.

Tuleb lihtsalt süveneda

Aga kui ma nüüd võtsin lõpuks ette “Day of the Tentacle’i” 2016. aastal välja tulnud uusversiooni ja sellesse tõesti süvenesin, siis sain aru, et see kõik ei olegi nii üle mõistuse raske ja igal pool on olemas loogika ning ma tõesti nautisin seda kõike.

Ilmselt mängu üks lõbusamaid puslesid on inimeste võistluse võitmine.

Nagu elus ka kõigi teiste asjadega, siis mida raskem on väljakutse, seda suurem on ka rahulolu, mille selle ületamine pakub. Seega igal võimalusel vältige internetti piilumist, aga kui seda teete, kasutage saite, mis annavad vihjeid, mitte ei ütle ära, mida sa pead tegema.

Kõige suurem üllatus oli mängu lühidus, sest kunagi tundus see tohutu pikk, aga praegu saab selle läbi teha vähem kui kümne tunniga.

Uusversioon on ülejoonistatud, tänapäevasema graafika ja kasutajaliidesega, aga kui tahad originaalikogemust, siis saad uusversiooni keerata ühe nupuvajutusega ka algupäraseks versiooniks.

“Day of the Tentacle’i” peaksid sa mängima, sest selliseid mänge, niivõrd kvaliteetselt ja südamega, aga samas ja süvenemist nõudvaid, tänapäeval enam ei tehta.

“Day of the Tentacle Remastered” on mängitav arvutil, Playstation 4-l, Playstation Vital ja maksab 15 eurot. Mina mängin seda Vita peal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.