Uudis

Teoste “Karupoeh Puhh” ja “Bambi. Metsalood” autoriõigused kaotasid kehtivuse

Disney filmiversioonidele kehtivad autoirõigused aga endiseltFoto: outnow.ch/Studio/Produzent

Alates esimesest jaanuarist kuuluvad A. A. Milne’i “Karupoeg Puhh” ja Felix Salteni “Bambi. Metsalugu” USA-s avalikku omandisse, mis tähendab, et igaüks võib neid kopeerida ja oma äranägemise järgi mugandada.

Meeles tuleb hoida aga seda, et autoriõigus ei laiene enam vaid nimetatud teoste 1926. aasta originaalversioonidele. Tuntud Disney filmidele kehtib autoriõigus endiselt, samuti ka Milne’i ja Salteni teistele teostele, kirjutab Cartoon Brew.

Näiteks Puhhi sõpra Tiigrit tutvustati alles 1928. aastal ilmunud raamatus, seega laieneb Tiigrile veel kaks aastat autoriõigus. Kes praegu Puhhi loost uut versiooni tahab teha, peab seda tegema ilma Tiigrita.

Iga aasta 1. jaanuaril lisandub avalikku omandisse mitmeid uusi raamatuid, filme, helisalvestisi jms. Sel aastal jõuavad valikusse mitmed 1926. aastal loomingud. Näiteks eelmisel aastal sai üldkasutatavaks teoseks F. Scott Fitzgeraldi “Suur Gatsby”, millest on peagi valmimas animeeritud versioon.

Ka Disney mitmed kuulsad filmid põhinevad avalikku omandisse kuuluvatel töödel. Näiteks “Alice Imedemaal”, “Tuhkatriinu”, “Kaunitar ja koletis”, “Väike merineitsi” ja seda nimekirja võiks veel jätkatagi.

Iroonilisel kombel on just Disney see, kes on näinud suurt vaeva – ja seda ka edukalt –, et autoriõigused kehtiksid USA-s 95 aastat. Eestis aga kehtib autoriõigus enamasti kogu autori eluaja jooksul ja 70 aastat pärast tema surma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.