Uudis

Uue digitaalse testamendiga võid tulevikus saada edasi pärandada virtuaalset vara

Varsti saad võib-olla jätta oma Netflixi konto või "World of Warcrafti" kasutaja tulevastele põlvedele.Foto: keport/Shutterstock

Hiina tehnoloogiahiid omandas Tencent omandas digitaalse testamendi patendi, millega saab suures edasi pärandada näiteks muusikat, videomänge ja muud digitaalset vara.

Patendi kohaselt võib olla tulevikus võimalik edasi pärandada digitaalsete esemete sertifikaate. Nendeks võivad olla näiteks erinevate teenuste kontod või eriti võimas “World of Warcrafti” tegelane. Selleks peaks pärandaja ametlikult deklareerima digitaalse eseme, määrama päranduse saajad ja täpsustama, kes tema surma korral millise digieseme endale saab.

Siiski ei tasu arvata, et saad juba täna oma Steami või Netflixi konto pärandusse sisse kirjutada. Hetkel veel ei käsitleta digitaalseid esemeid (nagu näiteks erinevate teenuste kasutajakontod) riikide seadusandlustes pärandatava varana. See võib muidugi Tencenti ja teiste tehnoloogiahiidude survel tulevikus muutuda.

Tencent omab osakuid mitmetes maailma suurimates videomängutootjates, mistõttu on loogiline, et digipärandiga sihitakse antud juhul just mängukogusid ja netimängude kasutajakontosid. Järgnevatel aastakümnetel jõuab kõrgesse ikka esimene põlvkond, kes on elu jooksul kokku kogunud arvestatavad digitaalsete mängude kogumikud ja omavad kasutajakontosid mitmetes Tencenti mängudes.

Pärandiõigusega saaks tagada, et surnud inimeste kontosid kasutatakse edasi. Suurfirmade jaoks on eelkõige oluline, et kontod ei jää tühjalt seisma, vaid teenivad jätkuvalt raha. Pärandamine kergitaks inimeste silmis ka digitaalse vara emotsionaalset väärtust.

Sarnaselt (kuid mitte identselt) funktsioneerivaid teenuseid eksisteerib tegelikult juba praegu. Näiteks Apple’i Digital Legacy süsteem lubab määrata kindla inimese, kes saab kasutaja surma korral ligipääsu tema kontodele ja seadmetele. Facebook on loonud kasutajata jäänud kontode haldamiseks sarnase teenuse.

Tegu ei ole siiski digitaalse vara pärandamisega selliselt, nagu Tencent seda ette kujutab. Võib-olla saadki tulevikus järgnevatele põlvedele edasi pärandada oma Netflixi konto või selle eriti eepilise “World of Warcrafti” mõõga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.