Uudis

Uues podcastis räägib J. K. Rowling sellest, kuidas sai armastatud lastekirjanikust vihaobjekt

J. K. Rowling räägib podcastis karjäärist, skandaalidest ja eraelust.Foto: MAR / Capital Pictures / Scanpix

Miks kutsus J. K. Rowling endise radikaalse koguduse liikme Megan Phelps-Roperi enda koju transteemasid arutama?

Rowlingut on võrreldud Harry Potteri raamatusarja mõrvarliku kaabaka Voldemortiga ja ta on saanud rohkem kui küll tapmisähvardusi, seega võiks ta olla pigem ettevaatlik, kui tema lossi uksematile ilmub järjekordne kiri, kirjutab The Times.

Kuid ta avas kirja ja kutsus selle saatja Phelps-Roperi oma Edinburghi lossi, et rääkida seitsmeosalises podcast’i-sarjas “J. K. Rowlingu nõiajaht” (“The Witch Trials of J. K. Rowling”) oma elust, raamatutest, karjäärist. Ja Twitteri-skandaalidest ning transfoobiast. Kuigi ta on kommenteerinud saatuslikke säutse (näiteks: “Inimesed, kes menstrueerivad, ma olen kindel, et kunagi oli nende inimeste jaoks mingi sõna … ”) vaid mõne üksiku korra.

Phelps-Roperi sõnul oli ta Rowlingut intervjueerides hämmeldunud, kui avameelselt kirjanik kõigest rääkis, olgu teema kui tahes karm. Kaasa arvatud sellest, et ta on vägistamise ja perevägivalla ohver.  

“J. K. Rowlingu” nõiajaht ei keskendu vaid kirjanikule — sõna antakse ka kriitikutele. Podcast’i saab kuulata kõigilt tavalistelt platvormidelt.

Ameeriklane Megan Phelps-Roper pole sugugi tavaline intervjueerija ja see oli esimene kord, kui ta üldse midagi sellist ette võttis. Phelps-Roper sai tuntuks seetõttu, et põgenes aastate eest radikaalsest Westboro Baptistlikust Kirikust, mida juhib tema vanaisa Fred Phelps ja mille liikmed on peaasjalikult tema enda sugulased. Rühmitus on kurikuulus selle poolest, et käib Ameerika sõjaväelaste matustel mõnitamas (arvates, et sõduri surm on Jumala karistus Ameerikale homode sallimise eest).

Kui dokumentalist Louis Thereoux tegi kirikust 2007. aastal filmi, kutsus ta neid “Ameerika vihatuimaks perekonnaks”.

Phelps-Roper lahkus sektist 2012. aastal suuresti tänu Twitterile, millega oli liitunud kolm aastat varem. Esialgu oli plaanis seal sekti sõnumit levitada, aga tal tekkis hoopis dialoog inimestega, keda oli õppinud vihkama. Viimasel ajal on ta tegutsenud aktivistina.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.