Uudis

Valgevene eurolugu ei lubata Lukašenko vastaste protestide tögamise pärast Eurovisioonile

Foto: kuvatõmmis

Euroopa ringhäälingute liidu (EBU) otsusega ei saa Eurovisiooni lauluvõistlusel osaleda Valgevene lugu “Ya Nauchu Tebya”, kuna see kannab poliitilist sõnumit, mis Eurovisioonile ei sobi.

Valgevene valis tänavuseks eurolooks ansambli Galasy ZMesta esituses kõlava “Ya Nachu Tebya”. Tegu on Valgevene kehtivat poliitilist režiimi legitimiseeriva looga, milles suhtutakse üleolevalt president Aleksandr Lukašenko vastu korraldatud massiprotestidesse.

EBU hinnangul on Eurovisioon mittepoliitiline üritus ning Valgevene eurolugu ei vasta seega lauluvõistluse reeglitele. Leitakse, et loo võistlusele lubamine tekitaks Eurovisioonile arvestatavat mainekahju.

Valgevene Eurovisiooni tiimil on nüüd võimalik juba välja valitud eurolugu muuta selliselt, et see vastaks lauluvõistluse reeglitele. Alternatiivina on võimalik võistlusele esitada ka täiesti uus lugu. EBU lisas, et kui reegleid ei jälgita, siis Valgevene tänavu Eurovisioonil ei osale.

Aleksandr Lukašenko on olnud Valgevene president alates 1994. aastast. Eelmise aasta presidendivalimiste ajal korraldati tema vastu rahvarohkeid protestiaktsioone ning vastupanu tema võimulolekule kestab tänaseni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.