Uudis

Valitsus annab vastuolulises Estonia dokseriaalis näidatud salapärase augu uurimiseks 3 miljonit eurot

"Estonia - leid, mis muutis" kõike" tegijad väidavad, et leidsid parvlaev Estonia vrakist uue augu.Foto: kuvatõmmis

Valitsus otsustas rahastada Ohutusjuurdluse Keskust 3 miljoni euroga parvlaev Estonia hukkumise uute asjaoludega seotud allvee-uuringute läbiviimiseks.

Möödunud aastal ilmunud Rootsi dokumentaalis “Estonia – leid, mis muutis kõike” avastati parvlaev Estonia vrakist uus salapärane avaus, mis sai väidetavalt tekkida ainult välise löögi tulemusena. Toona lubas peaminister Jüri Ratas, et Estonia vrakil korraldatakse sarjas esitatava info kontrollimiseks uus uurimine.

Peaminister Kaja Kallase sõnul on valitsuse jaoks oluline, et uute asjaolude väljaselgitamine toimub Eesti Ohutusjuurdluse Keskuse koordineerimisel, sõltumatult ning Eesti, Soome ja Rootsi ohutusjuurdluse asutuste koostöös.

“Valitsus annab Ohutusjuurdluse Keskusele kindluse jätkata allveeuuringute ettevalmistamist. Soovime, et nad oleksid ettevalmistustega valmis, kui Soome ja Rootsi seadused allveeuurimisega alustamist lubavad,” ütles peaminister.

Kaja Kallase sõnul kinnitas valitsuskabinet tänase otsusega seisukohta, et parvlaev Estonia hukkumise uute asjaolude täiendav uurimine peab olema läbi viidud viisil, mis on usaldusväärne, läbipaistev ning omaste esindusorganisatsioone kaasav.

Dokumentaali “Estonia – leid, mis muutis kõike” on pärast ilmumist saatnud nii edu kui ka kriitika. Väidetakse, et filmis esitatakse infot valikuliselt ning Estonias on tegelikult mitu auku, mis on tekkinud aja jooksul vraki liikumise tulemusel. Teisalt võitis filmi üks autoritest Henrik Evertsson Rootsis maineka ajakirjandusauhinna.

YouTube’i on üles laaditud pea kahetunnine video esimesest sukeldumisest Estonia vrakile, mis on filmitud natuke enam kui kaks kuud pärast laeva uppumist.

Toimetas Martin Liivand.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.