Uudis

Viaplay uus dokumentaalsari avab Jean-Claude Arnault’ vangimineku tagamaid

Dokumentaalsari koosneb neljast osastFoto: pressimaterjal

5. detsembril esilinastub Viaplay dokumentaalsari “The Prize of Silence”, mis uurib Nobeli-skandaali keskmes olnud Jean-Claude Arnault’ tegevusi ja seda, kuidas Rootsi Akadeemia vaikimiskultuur võis võimaldada süstemaatilisi kuritegusid. Kõik neli episoodi linastuvad korraga.

2017. aasta sügisel tuli esile pommuudis kultuurifiguur ja Rootsi Akadeemia liikme abikaasa Jean-Claude Arnault’ kohta. Rootsi Akadeemiat, kes jagab maailma mainekaimat Nobeli kirjandusauhinna auhinda, süüdistati seksuaalses väärkohtlemise ignoreerimises. Paljastused viisid selleni, et 2018. aasta Nobeli kirjandusauhinna andmine tühistati ja tekkis hirm, et Nobeli fond jätab Akadeemia edaspidi preemia väljaandmise ülesandest ilma.

“Selle dokumentaalsarjaga töötamine on olnud liigutav ja rabav teekond, ennekõike kuulata haaravaid lugusid julgetelt naistelt, kus mitmed osalejad jagavad esimest korda avameelselt oma kogemusi. Töö käigus sai meile selgeks, et on palju naisi, kes on sattunud õudsete kuritegude keskmesse, osaliselt sügavale juurdunud vaikimiskultuuri tõttu, mis eksisteerib kõikjal meie ühiskonnas,” ütles filmi produtsent Martina Iacobaeus pressiteates.

“The Prize of Silence” on dokumentaalsari, mis kujutab sündmusi, mis  peaaegu hävitasid Rootsi Akadeemia. Sarjas kohtutakse mitmete Arnault’ga kokku puutunud naistega, samuti Arnault’ lapsepõlvesõprade ja rahvusvaheliste ekspertidega. Kuuleme üksikasjalikke kirjeldusi Arnault’ taustast, tema suhetest Akadeemia liikmetega ja sellest, kuidas nad lõid Rootsi kultuuris võimubaasi, mis võimaldas talle ligipääsu naistele, keda ta väärkohtles.

“Seda lugu ümbritsenud vaikus on nüüd lõpuks katkenud ja pärast enam kui 70 filmitud intervjuud oleme valmis näitama maailmale tõsilugu, miks Nobeli preemia tühistati. See poleks olnud võimalik ilma tugevate naisteta, kes otsustasid jagada oma kogemusi, et me kõik seda olukorda mõistaksime,” ütles sarja tegevprodutsent Joel Karsberg. 

Arnault mõisteti 2018. aasta vägistamise eest vangi, kust ta vabanes 2020. aastal. Inglise- ja rootsikeelses dokumentaalsarjas kuuldakse mitmeid tunnistusi nii tema seksuaalvägivalla ohvriks langenud naistelt kui ka Arnault’le ja Akadeemiale lähedastelt inimestelt. “The Prize of Silence’i” on loonud Joel Karsberg ja Martina Iacobaeus.

“The Prize of Silence” on neljaosaline suur rahvusvaheline ettevõtmine, mille tegijad on Meter Film and Television koostöös Bunim Murray, Creative Inc, Creative Society ja Nordic Entertainment Groupiga (NENT Group).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.