Uudis

Virtuaaltuuril saab jalutada Dubai maailmanäituse Eesti paviljonis

Eesti paviljon jutustab loo digiühiskonnastFoto: pressimaterjal

Dubai maailmanäitusel üles seatud Eesti paviljonis saab nüüd virtuaaltuuri raames jalutada. Eesti säravsinise paviljoni disaini ja ekspositsiooni autorid on agentuurid KOKO ja MOTOR, kes räägivad kõigile meeltele loodud Eesti digiühiskonna lugu.

Eesti kahekordne rendipaviljon asub kohe Dubai maailmanäituse südames Al Wasl Plaza lähedal.

„Oktoobrist oma uksed avanud maailmanäitusel jääb meie sinise tekstiili sisse mähitud paviljon hästi silma. Fassaadi küljel jooksevad valgusribad nagu meteoriitide lennurajad. Seda ilmestavad seintel neoonkirjas Eesti sõnumid,“ selgitas Eesti esinduse juht Andres Kask pressiteates. 

Paviljoni esimene korrus on avatud kõigile külastajatele. See on sinise valgusega täidetud universum, mille keskpunktiks on 400 pallist koosnev installatsioon. Pallid peegelduvad peegelseintel, tekitades lõpmatuse tunde, mis sümboliseerib Eesti üha rohkemaid digiteenuseid. 

Paviljoni kaanestaar on “EHA”

Disainimeeskonna loomingulise jutustaja, Eesti filmitegija Martti Helde sõnul oli peamine väljakutse luua näituse viie teema ümber lugu, mis köidaks külastaja tähelepanu. Ta sai inspiratsiooni fotonäitusest “EHA”, kus Londonis elav Eesti kunstnik Sirli Raitma hakkas oma 70-aastast ema ebatavalistes, lavastatud olukordades ja ekstravagantsetes riietes pildistama, et ravida nii tema depressiooni. 

Helde avastas Ehas ja auhindu pävinud fotoseerias värskendava lähenemise – see oli soe huumor koos näpuotsa eneseirooniaga.

“Mulle tundub, et räägime Eestist tavaliselt surmtõsiselt ja edulugude rõhutamiseks näitame reitinguid ja edetabeleid. Tahtsin seda lähenemist murda ja näidata, et me võime tegelikult ka iseenda üle nalja teha,” ütles Helde. 

Nii on värvikas Eha Eestit tutvustava sissejuhatuse peategelane ja sõnum edastatakse viie-kuue suure portree kaudu, mis vahelduvad ekraanil temaatiliste piltidega.

“Esimene portree peab köitma külastaja tähelepanu, kes on ehk juba näinud tosina või enama paviljoni näitust. See on erinev, intiimne ja rahustav ühtaegu. Loodame, et EXPO mitmekesine rahvusvaheline publik hindab loo sooja eneseirooniat,” lisas Helde.

Ülejäänud neli teemat – digitaalne, nutikas, innovaatiline ja loodussäästlik – jutustavad juba järgmised tegelased, keda on Ehale sarnaselt pildistanud fotograaf Renee Altrov.

Nautimist kõigile meeltele

Põrandal on külastaja jaoks tee, mida mööda saab liikuda ja Eestit seintel asuvatel ekraanidel avastada. Raja lõpus jõuab külastaja Taste of Estonia kohvikusse, mille lihtne põhjamaine interjöör on osa näitusest ja kus meie kohalikke maitseid pakub Carmen Catering. Kohvikul on oma suitsuahi, milles kohapeal kala suitsutatakse, ent selle süda on ETS NORD-i loodud hiigelsuur köögiventilatsioonisüsteem ehk maakeeli kubu, tänu millele keset EXPO-t suitsuahju üldse kasutada on võimalik. Kohviku läheduses oleva seina on kuldseks savikrohvinud Uku – Pure Earth.    

Valgust ja helgust ning põhjamaise talve tunde loob Adamlightsi jõulupuu, samuti pakub esimesel korrusel jooke tehisintellektiga robotbaarmen Yanu. Alphabluesi ExpoBot oskab vastata enamikule külastajate Eesti kohta käivatele küsimustele.

EXPO sebimisest pääsemiseks saavad külastajad lõõgastuda Sileni ja Synctuitioni koostöös valminud ning hiljaaegu NeoConi innovatsiooniauhinna pälvinud meelespaas.  

Äri ja kultuur käsikäes

Paviljoni teine korrus on pühendatud äritegevusele. Sealt leiab suure Nortali konverentsisaali, mis mahutab kuni 50 inimest, ning Tallinna äri-lounge’i ja ruumid väiksemateks kohtumisteks.

Lisaks on haridusministeeriumi ja Standardi koostöös teisele korrusele loodud ka tuleviku kooliklassi mudel. Eesti haridussüsteem saabki siin maailmanurgas üleilmset tähelepanu, selgitas Eesti peakomissar Daniel Schaer.

„Dubai maailmanäitus on oma programmi üles ehitanud kümnele teemanädalale, millest meie jaoks on kõige olulisemad just haridus- ja diginädal. Juba detsembris toimuval haridusnädalal esineb haridusminister Liina Kersna mitmel üritusel, samuti on temaga kaasas terve hulk haridustehnoloogilisi lahendusi pakkuvaid ettevõtteid,“ märkis Schaer. 

Et Eesti on EXPO ärifoorumite digisuuna partner, siis on eestlased pea igal foorumil ka laval. Paviljoni peasündmused on jaanuaris diginädala raames toimuv digitaalsete muutuste konverents ning 20. märtsi rahvuspäev, kus Eesti muusikat tutvustavad Noep, Estonian Voices ja Sander Mölder.

Eesti paviljoniga on kaasas rohkem kui 40 ettevõtet, kelle tegevusele riik siin maailma nurgas hoogu annab. Lisaks on EXPO-l osalemas ka mitmed ministrid ning ettevõtete delegatsioonid. Dubai maailmanäitus kestab märtsi lõpuni. 

Eesti paviljoni virtuaaltuuriga saab tutvuda siin: Estonia Pavilion | World Expo (virtualexpodubai.com)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.