Brain Gamesi juht Virko Jõelaid soovitab: lauamängud, mis pakuvad suurepärast meelelahutust ja õpetavad lastele kaotamist

Lauamängud pakuvad nii mõnusat meelelahutust, kui parasjagu võistlusmomenti igas vanusest mängijatele.Foto: Brain Games

Maailmas toodetakse igal aastal ligi 5000 lauamängu, millest Eesti poelettidele jõuab ehk sadakond. Kas need on sarnased nagu lapsepõlvest tuttav Tsirkus? Milline näeb välja üks kaasaegne ja põnev lauamäng, mis mängijad endasse haarab, räägib lähemalt Brain Gamesi tegevjuht Virko Jõelaid.

“Meie eesmärgiks on muuta inimeste arusaama, et lauamängudest rääkimine ei tähenda ainult Tsirkust või Monopoly, ja tutvustada uuemat toodangut, mis paelub ka täiskasvanuid,” räägib Jõelaid. Turul on palju põnevaid ja palju paremini lahendatud mänge kui Monopoly või Tsirkus, mis muidugi ei tähenda, et need lauamängude klassikud halvad oleksid. Lihtsalt valik on turul tunduvalt suurem ning tasub lahtiste silmadega ringi käia.

Turul leidub sadu mänge, mille hulgast valida.Foto: Brain Games

“Brain Games valib oma poodidesse eelkõige mänge, mis on kogunud kohe populaarsust või saanud häid ülevaateid,” selgitab Jõelaid, kelle sõnul on nende valikus kindel koht ka Eesti ja lähiriikide omatoodangul.

Koostöömängud sobivad tiimitunde kasvatamiseks

Kuna lauamänge on maailmas tuhandeid, siis saab neid ka jaotada väga erinevalt. Lähtuvalt mängutüübist võib mängud jagada traditsioonilisteks, omavahelise võistlusmomendiga lauamängudeks ja nn koostöömängudeks, mille eesmärgiks on lasta mängijatel teha omavahel koostööd, et mängulaud üle mängida ja üheskoos võiduni jõuda. 

Koostöömängudes on tavaliselt mingisugune probleem, mida üheskoos lahendama hakatakse. “Sageli on reeglistikus paika pandud väga piiratud ressursid või tegevused, mida üks mängija teha saab, ja siis tulebki üheskoos leida kõige optimaalsem lahendus,” selgitab Jõelaid.

“Meie kogemus näitab, et koostöömänge kasutatakse väga palju töökollektiivide tiimiüritustel, et kasvatada meeskonnatunnet,” toob Jõelaid välja ühe uue tahu, millist kasu lauamängud pakuvad. Väga head koostöömängud on Ainult Üks, Pandemic, The Mind, aga ka näiteks EXIT põgenemistoamängude sari

Võimalus kaotada ja võita koos lastega

“Ma soovitan väga soojalt mängida koostöömänge ka lastega, kes ei oska kaotada,” annab Jõelaid veel ühe hea põhjuse, miks lauamänge mängida. Kui lapsele valmistab üksinda kaotamine suurt pettumust, siis koostöömängude võlu ongi see, et võidavad või kaotavad kõik üheskoos. “Ja sellist ühist kaotust on palju lihtsam vastu võtta ning see õpetab ka seda, et alati ei saagi võita,” lisab Jõelaid. Lastega koos mängimiseks sobivad suurepäraselt Outfoxed, lisaks ka Speedy Roll ja Farm Rescue.

Speedy Roll on lõbus mäng, mida koos pere pisematega mängida.Foto: Brain Games

Ja nii üllatav kui see ka pole, on lauamänge võimalik ka üksi mängida – selleks sobivadki kõige paremini just mängud, kus mängitakse mängulaua vastu. “Just koroonaaeg tõstis märgatavalt selliste mängude populaarsust, mida sai ka üksi mängida,” ütleb Jõelaid.

Suurepärane meelelahutus ka täiskasvanutele

Lauamängud võib jagada mitmeks eri tüübiks. Näiteks vanuse järgi. Mõned mängud on lihtsamad ning sobivad rohkem lastele, kuid on ka tõeliselt peadmurdvaid lauamänge, mis on jõukohased just täiskasvanutele. “Tahame rõhutada, et lauamängud ei ole ainult lastele, vaid on heaks meelelahutuseks ka täiskasvanutele,” rõhutab Jõelaid.

Mänge saab liigitada ka nende olemuse järgi

Lisaks vanuse järgi jaotamisele saab mänge lahterdada ka nende olemuse järgi. Jõelaid toob välja neli kõige enam levinud lauamängu tüüpi. 

Esimene – abstraktsed lauamängud, kuhu kuuluvad näiteks klassikalised kabe ja Mah Jongg

“Neid mänge iseloomustab see, et on olemas reeglid, kuid puudub igasugune teema,” selgitab Jõelaid. Huvitav asjaolu on tema sõnul see, et ka malet peetakse suuresti abstraktseks mänguks, kuigi males on ju olemas väga tugev teema ja seal on igal malendil oma olemus ja karakter.

Kindlat kätt nõudvad mängud

Teise tüübi alla kuuluvad osavusmängud, millest kõige populaarsem on Jenga

“Osavusmängudes ei pea nii palju mõtlema, kuivõrd olema käeliselt osav ja täpne,” toob Jõelaid välja osavusmängude põhiolemuse. Lisaks Jengale on viimasel ajal väga populaarseks saanud toolidemäng, kus tuleb toole üksteise otsa laduda nii, et kuhi ümber ei kukuks. Levinumate osavusmängude hulka kuulub ka Kluster, kus tuleb mänguala sisse asetada magneteid nii, et need omavahel kokku ei tõmbuks. Samuti ka Brain Gamesi enda toodetud ICECOOL, mis on loodud Lätis ning on saavutanud ülemaailmse tunnustuse parima lastemänguna 2017. aastast. 

Populaarne lauamäng ICECOOL on loodud Lätis.Foto: Brain Games

Strateegilised, suurema temaatika ja õnnefaktoriga mängud

Kolmas tüüp on juba strateegilisem ning nõuab rohkem mõtlemist ehk niinimetatud euromängud. “Nendes mängudes on võistluslik moment sees, kuid see on pigem passiivne ehk eesmärk ei ole vastase mängu rikkuda, vaid kes suudab paremini kätteantud ressurssidega majandada,” selgitab Jõelaid mängude olemust. Kõige populaarsem euromäng on modernseks klassikuks loetav Carcassonne ja Catan, järgnevad Stone Age või Splendor – need kõik eeldavad suuremat mõttetööd. 

Neljandaks on Ameerika tüüpi mängud, mida iseloomustab hästi tugev temaatika. “Neis mängudes esineb palju mängijatevahelist konflikti ning õnnefaktoril on suur roll – näiteks oleneb palju täringu veeretamisest vms,” selgitab Jõelaid. Lisaks on lubatud mängijatevahelised kokkulepped, millest võib, aga ei pea kinni pidama. 

Euromängud nagu Splendor nõuavad juba rohkem mõttetööd ning õnnefaktoril suurt rolli nendes mängudes ei ole.Foto: Brain Games

Seda tüüpi mängudest üks populaarsemaid on näiteks Twilight Imperium. “See on väga tõsine lauamäng, mille kestus võib ulatuda 6–9 tunnini,” räägib Jõelaid. Veel toob ta välja mängud Arkham Horror ning Dune. Dune on tegelikult juba vanem mäng, kuid huvi selle vastu tõusis uuesti märgatavalt pärast samanimelise filmi väljatulemist mõned aastad tagasi. 

Lauamängude maailm on väga lai ja kes veel täpselt ei tea, millist mängu osta, sel soovitab Jõelaid pöörduda Brain Gamesi poodides klienditeenindajate poole, kellega koos leitakse kindlasti talle meeldiv mäng. 

“Ja kui kodus mängides selgub, et mäng ei meeldi kohe üldse, siis on kahe nädala jooksul võimalus mäng poodi tagasi tuua ning leiame mõne teise mängu, mis seltskonnale rõõmu pakub,” julgustab Jõelaid nõu küsima.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.