Lauamänguentusiastid mängisid üht mängu kolm ööpäeva jutti: lihtsalt nii põnev oli, et ei saanud magama minna

Lauamänguhuvilised Carcassonne'i mängimasFoto: Brain Games

Sisenedes lauamängude kaasahaaravasse maailma, saab kiirelt aru, et see pole vaid täringu veeretamine ja nuppude liigutamine. Seal on miski x-faktor, mis toob kokku täiesti eri masti inimesed, kes võivad üht head mängu mängida kasvõi kolm ööpäeva järjest. 

Kaks vilunud lauamänguentusiasti räägivad, mis see x-faktor ikkagi on, kuidas sai alguse nende kirg lauamängude vastu, millised mängud on neil juba ribadeks mängitud ja millistest võiks alustada üks tulevane entusiast.  

Tõmbab ka täiskasvanuid

Lauamänguentusiast Kalev Vaidla tutvus esimeste mängudega ülikooli ajal, kui ta kohtas enda praegust elukaaslast. Koos kaasaga mindi ühel õhtul sõbra juurde, kes tutvustas neile mängu nimega Saint Petersburg. Pärast seda õhtut mõistis Kalev, et lauamängud on hoopis huvitavamad ja mitmekesisemad kui ta neid lapsepõlvest mäletas, ning pakuvad hasarti ka täiskasvanutele. “Nii kujunes lauamängude mängimine seltskondlikuks aja veetmise viisiks. Muidugi on tore ka niisama juttu ajada, aga mäng annab koosviibimisele lisaväärtust,” rääkis Kalev. 

Pärast Saint Petersburgiga tutvumist oli säde juba süttinud edasi läksid asjad nii, et enamusel pidudest, kus Kalev käis, jõudsid ka lauamängud õhtu jooksul lauale. “Vahel mängisime lausa õhtupoolikust hommikuni,” märkis ta. “Kord juhtus isegi nii, et mängisime aastavahetuspeol Power Gridi pea kolm päeva järjest – alustasime vana-aasta õhtul, ja lõpetasime alles teise jaanuari õhtul,” meenutas Kalev. “Lihtsalt nii põnev oli, et ei saanud magama minna.”

Kirju seltskond

Lauamängudega on juba pikaaegne kogemus ka Heikko Kallastel. Neli ja pool aastat tagasi, kui mees Telia kontoris tööpäeva lõpetas, mõtles ta, et neil on töökaaslastega üpris vähe ühiseid tegevusi. Sealt tuli mõte korraldada kolleegidega igal nädalal üks lauamänguõhtu. “Nüüd on meil Telia Tallinna ja Tartu osakonnas tekkinud sotsiaalmeedias huviliste grupid, millega on liitunud Tallinnast 60 ja Tartust 16 inimest,” kirjeldas ta. Iga nädal käib järjepidevalt kohal kümmekond töökaaslast ning mõned osalevad pisteliselt – kuidas kellelgi aega on. 

“Meil on väga kirju seltskond: koos käivad mängimas analüütikud, juhid, äriinimesed, arendajad ja eesliinitöötajad, kes tulevad kohale lausa teisest linna otsast. See on väga ühendav ettevõtmine, kus saavad kokku eri profiiliga inimesed, kes muidu tööalaselt ei kohtukski. Lauamängud on ideaalne viis, kuidas erinevad inimesed omavahel tuttavaks teha.”

Lauamängud on ideaalne viis, kuidas erinevad inimesed omavahel tuttavaks teha. Foto: Heikko Kallaste erakogu

Lauamängulaager ajas hamba verele

Kuigi Kalevi mängimise kuldaeg jääb ülikoolipõlve, proovib ta kas puhkusel või nädalavahetuseti mängimiseks aega leida: “Alati on nii, et tahaks mängida rohkem kui võimalusi on.” Oktoobri lõpus avanes tal aga võimalus seda teha, ja lausa mitu päeva järjest. Kalev käis nimelt Brain Gamesi korraldatud lauamängulaagris, kuhu tuli kokku üle saja inimese. “Nägin tõsiseid fänne erinevaid ägedaid mängusid koos mängimas ja sain ka ise kaasa lüüa.”

Iga osaleja sai võtta kaasa enda valitud mängud ja neid teistele tutvustada. Huvi on väga suur – kohe kui laagrisse registreerimine avatakse, siis täituvad kohad pea silmapilguga. Korraldajad tagavad, et kõigil oleks kõhud täis ja hea olla – osalejatel tuleb vaid kohale sõita, maha istuda ja mängimist nautida. 

“Tänu laagrile sain teada, milliseid ägedaid mänge on vahepeal juurde tulnud,” rääkis Kalev. Tema enda pikaaegne lemmik on Le Havre – sadamaehitus- ja majandusmäng. “Seal on küllaltki palju reegleid, aga kui näiteks isegi nelja- või viiekesi mängida, siis piisab sellest, et ühel oleks reeglid selged. Teistel varasemat kogemust olema ei pea. Mäng läheb käima järk-järgult ja kõik, kes lauas on, saavad selle esimese mängukorraga väga hästi selgeks.” 

Võidab see, kes suudab mõelda välja kõige parema mängustrateegia. “Kui kaotajaks jääd, siis on ka huvitav mõelda, mida teine kord paremini teha. See on see, mis mulle lauamängude puhul meeldib. Kui kaotada ausalt ja selge põhjusega, siis on kaotus hoopis vastuvõetavam kui näiteks mõnes õnnemängus.”

Mida algajatele?

Heikko rääkis, et tema kollektiivis on mängude valimine usaldatud eestvedajale (ehk temale): “Olen püüdnud teha nii, et kõigile oleks midagi, ja küsinud, mida eelistatakse.” Heikko korraldatud üritusel on mitu laudkonda, igas lauas eri raskusega mäng. Eelmisel korral oli ühes lauas Everdell, teises Brass Birmingham ja kolmandas Kvedlinburgi soolapuhujad. Laualt on käinud läbi ka mitmed tänapäeva klassikud, nagu Codenames, Saboteur, Mees, kes teadis ussisõnu, What The Fruit, Ticket to Ride, The Mind, Splendor ja Carcassonne

Lauamäng Splendor sobib nii suurtele kui väikestele. Foto: Brain Games

“Üks pöörane mäng on The Mind – kõigile antakse numbritega kaardid, ja osalejad peavad ilma sõnu kasutamata numbrid üksteise peale kasvavas järjekorras ritta seadma. See arendab teineteise mõitsmist – vaatad kellelegi silma ja saad aru, et tal on liiga suure numbriga kaart, järelikult on minu kord panna,” kirjeldas Heikko. 

Kalev tõi enda jaoks oluliste mängudena välja veel ka Agricola, Catani ja Caverna. Algajatele soovitab ta näiteks Ingenioust või Ticket to Ride’i – viimast on mänginud mees ka enda kuueaastase lapsega. Kui aega on vähem, aga mängida ikkagi tahaks, siis on olemas mitmeid väga toredaid kaardimänge, nagu näiteks Air King, Hanabi, The Crew ja teised sarnased. 

Esimest valikut tehes soovitab Kalev minna mängupoodi, ja sealt nõu küsida: “Mängud on nii erinevad ja kunagi ei tea, kellel mille vastu huvi on. Mõnele meeldib õnnefaktor, teisele sotsiaalne element, kolmandale aga strateegia.” 

“Meil käivad mänguõhtutel mitmed inimesed ka selle eesmärgiga, et leida uusi lauamänge, mida kellelegi kinkida või endale koju osta,” rääkis Heikko. “Lauamängud toovad pere laua ümber kokku.” Lisaks on need ka hea viis meelitada lapsed arvuti- või telefoniekraani eest eemale.

Kui sinulgi tekkis tahtmine järgmisel seltskonnaüritusel mõnda kihvti lauamängu proovida, siis kõige suurema valiku mänge leiad Brain Gamesist. Ja kui sa ei ole veel päris kindel, millist mängu esimesena proovida, siis küsi julgelt nõu teenindajalt – koos temaga leiate just sinu seltskonnale meelepärase mängu, millest jätkub lõbu pikaks ajaks!

Lisaks on sul võimalus kutsuda Brain Games endale koju või üritusele külla – nemad organiseerivad mängud ja juhendajad, mängurõõm ning hea tuju tuleb juba kauba peale!

Carcassonne toob laua taha kogu perekonna. Foto: Brain Games

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.