Meelelahutus Vana-Roomas: rahapanustamine oli moes ning seks tabu, aga siiski igapäevane

Colosseum Roomas.Foto: Shutterstock

Itaalia ja Kreeka on ajaloos tunnustatud kultuuri sünnipaigad ning meile kõige tavalisemad meelelahutusvõimalused on arenenud vana-antiikaegsest linnast Roomast. Itaaliat tuntakse kui Caesari sünnipaika ning Roomat linnana, kus said alguse võitlusareenid ning gladiaatorid. Need Vana-Rooma meelelahutusviisid olid küllaltki verised ning õõvastavad, kuid pakkusid siiski pealtvaatajatele suurt adrenaliinitulva. 

Itaalia on samuti riik, kus meelelahutus ja jackpoti tüüpi võidufondid olid kasutusel juba enne meie aega. Sel ajal panustati võistlustele ning spordiüritustele. Just gladiaatorite võitlus oli üks enim tuntud meelelahutusviis Vanas Roomas, kuid tegelikult oli põnevaid lõbustusi veel. 

Gladiaatorite võitlus amfiteatrites

Gladiaatorid olid palgatud võitlejad, kellele tasuti kullaga ning paluti astuda võitlusringi eesmärgiga alistada vastu astuv võitleja. Ajalooraamatud väidavad, et varasemalt kasutati orjasid võitlusringis teistele vastasteks, sest nende elu kaotuse järel ei kadunud sõdalaste hulgast väärtuslik elu.

Lisaks orjadele pandi võitlejatele vastaseks ka metsloomi ning nendeks olid tavaliselt veidi eksootilisemad kiskjad. Tiigrid ja karud olid tavalisem valik ning meelelahutusena tundub see tänapäeval pigem kohutav, mitte huvitav meelelahutus.

Gladiaatorite võitlusi peeti amfiteatrites, mis suutsid majutada vähemalt 50 000 pealtvaatajat. Hiljem lisandusid meelelahutusena ka kaarikute võistlused, mille jaoks tuli ehitada suuremad areenid, mis mahutaksid vähemalt 90 000 hinge. 

Kreeklased, kes olid juba aastatuhandeid lisaks tava elule meelelahutuse loomisega, põlastasid roomlaste tegevust tugevalt. Kreeka sõjajuhid üritasid üritusi lõpetada, kuid seda tulemuseta. Võistlused toimusid surmani ning pakkusid roomlastele suurt vaimustust.

Seks kui tabu, kuid siiski igapäevane reegel

Jätkame veidi delikaatsema teemaga ning selleks on seks. Antiiksete roomlaste hulgas oli usuga kehtestatud tõekspidamine, et seks on vaid paljunemise viis, mitte nautimine. Siiski muutus see tõekspidamine mõnesaja aastaga ja aja möödudes hakati seksi vaatlema ka kui meelelahutust, kus pealtvaatajatel oli võimalus osta koht vaatluseks.

Ühe ja sama soo vahel tekkiv armastus ning seks oli täiesti vastuvõetav ning tihti eelistati naiste omavahelist suhet meeste omale. 

Maadluse ajalooline algus

Kreeka-Rooma maadlus on ka 21. sajandil olümpiamängude osa. Juba Vana-Roomas peeti maadlusmatše meelelahutuse eesmärgil ning pealtvaatajad said panustada maadlejatele.

Tol ajal panustati kuldmüntidega ning maadlusmatši võitja eest tehtud panused sai endale see, kes oskas kõige täpsemini ennustada. 

Lauamängud tubaseks tegevuseks

Sellised lauamängud nagu kabe ja male, ei ole üldse uue sajandi mängud. Nende mängude eelnevad versioonid on tuhandeid aastaid vanad ning näiteks Trips-traps-trull oli laste seas üks enimmängitud mänge.

Väljakaevamised on avalikustanud, et tubasteks tegevusteks oli väga suur hulk erinevaid lauamänge, mis pakkusid rõõmu nii noortele kui ka vanadele. 

Ujumine vaid meestele

Võib tunduda täiesti hullumeelsena, kuid ujulad ning jõed olid vanasti ujumiseks mõeldud vaid meesterahvastele. Tegemist ei olnud siiski range reegliga. Kuid naisterahvastele ujumist ei õpetatud, mis tähendas, et neil puudus võimalus ujumist ka proovida.

Vähesed naised, kes said võimaluse ujumist õppida, said kasutada ujulaid ehk Rooma spaasid, kus basseinid olid hoonetesse sisse ehitatud ning täidetud soolase mereveega. 

Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.