Mida sa tead e-spordi maailmast?

E-spordil on olemas kõik samad tunnused, mis traditsioonilistel spordialadel - turniirid, auhinnarahad, fännid ning isegi võimalus ennustada võitjat.Foto: Shutterstock


Spordialad tulevad ja lähevad. Mõnede populaarsus kestab kauem, kui teiste, ent muutumatuna püsib vaid pidev muutus. Üks endiselt kasvutrajektooris kulgev spordikategooria on e-sport. Ühe nimetuse alla on koondatud vägagi erinevad mängud – alates rallisimulaatoritest ja lõpetades strateegiliste tulistamismängudega. E-rallisport tähendab ju kasvõi seda, et rallimaailma avastamiseks ei ole vajalik autolaen. Kui sinu jaoks on e-sport siiani vaid sõnakõlks, on viimane aeg end selle maailmaga kurssi viia.

Kust e-sport alguse sai?

E-spordi juured ulatuvad tavalistesse videomängudesse. Kõige levinumad on võitlus-, tulistamis-, strateegia- või rallimängud, mis toimuvad just reaalajas. Kogu e-spordi maailma kolmeks tähtmänguks on kujunenud LoL ehk League of Legends, Dota 2 ehk Defence of the Ancients 2 ning CS:GO ehk Counter-Strike: Global Offensive ning Fortnite.

Rääkides e-spordi eesrinnas olijatest, siis kindlasti peab ära mainima Lõuna-Korea, kus e-spordi ühing loodi juba 2000. aastal! Järjest tulevad aga ka teised riigid järgi. Nüüdseks on tippude seas mängijaid nii erinevatest Euroopa ja Lõuna-Ameerika riikidest, rääkimata USAst ning Austraaliast.

See on üks e-spordi ja traditsioonilise spordi ühisjoon. Nii nagu on inimesi, kes mängivad jalgpalli aegajalt enda lõbuks ja professionaalseid tippsportlasi, on ka inimesi, kes mängivad arvutimänge lihtsalt meelelahutuseks ja inimesi, kes on sellele maailmale pühendunud.

Aga kas sellega ka teenib?

E-spordi aina suurenevat tähtsust näitavad kasvõi sellega seotud rahanumbrid. Esiteks pakuvad üha rohkemad spordiennustusportaalid võimalust panustada ka e-spordi turniiride tulemusteni. Fännina on seda võimalik teha väga lihtsalt, vajalik on vaid pangakonto või krediitkaart. Teiseks tasub vaadata turniiride sponsoreid ja toetajaid. Kui tegu oleks väheolulise valdkonnaga, ei vaevuks ükski suurbränd seda toetama. Kolmandaks aga ka raha, mida on parimatel mängijatel võimalik teenida.

Kui väiksemaid turniire mängitakse ka üle interneti ning vajaduseta kuskile kohale minna, siis suuremad auhinnad ootavad ikkagi turniiridel, kuhu on vaja reaalselt kohale minna, olenemata sellest, mis maailmanurgas need toimuvad. Päris kõik meeskonnad sinna aga ei pääse. Tavaliselt eelnevad kvalifikatsioonid või on vaja kutset. Kui aga suudad end sellisele tasemele välja murda, on teenimisvõimalused korralikud.

Turniiride auhinnafondid kasvavad jõudsalt, ulatudes mitmete miljonite dollariteni. Näiteks PGL Major Antwerp e-spordi turniiri auhinnafond oli miljon dollarit. CS:GO Blast kevadturniiri auhinnafond ulatus aga 2,5 miljoni dollarini! Maailmatasemel meeskondade käibed ulatuvad üllatuvalt suurte summadeni! Lisaks meeskondade võitudele, on märkimisväärt mängijate endi teenitu. Näiteks on Eesti mängija Clement Ivanov ehk Puppey tänu e-spordile teeninud enam kui kolm miljonit eurot!

Kolm e-spordiga enimteeninud sportlast jõudsid märkimisväärsete võitudeni just Dota 2 mängu mängides. Üldiselt paistab just Dota 2 silma suurimate turniirivõitude summadega, selle järel tuleb Counter-Strike.

Individuaalne või meeskonnamaailm?

Tipptasemele jõudmiseks ei piisa vaid sellest, et oskad hiirt liigutada ning klaviatuuril klõbistada. Taktikaline mõtlemine, hea reaktsioonikiirus ja õppimisega saavutatud lihasmälu on kõik olulisteks faktoriteks, et e-spordimaailma edukalt siseneda ja ka kuskile kaugemale jõuda. Rääkimata muidugi sellest, kui palju on vaja arendada enda oskusi. Nii nagu teised professionaalsed atleedid, keskenduvad ka kübersportlased ühele kindlale mängule.

Tiimina mängimine võib olla isegi keerulisem, sest lisaks enda individuaalsete oskuste parandamisele peab harjutama meeskonnana mängimist ja koostöö viimistlemist. Enamjaolt toimub see siiski üle interneti ning reaalselt saadakse kokku suuremate turniiride jaoks.

Ning lõpetuseks ei ole ühtegi tippsporti ilma fännideta. E-spordimaailma tähtedel on olemas andunud fännid, kes elavad kaasa oma tiimidele ja hoiavad pöialt, et neil kõige paremini läheks. Kui nüüd võtta kokku see, kuidas e-sport on kasvanud, millised summad seal maailmas liiguvad ja kui palju on e-spordi fänne, on palju selgem, miks on tegu tulevikuspordiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.