TOP 10: missugused on 2022. aasta parimad lauamängud?

Lauamänge on häid ja veel paremaid. Loe, missugused olid Brain Gamesis 2022. aastal kõige müüdumad ja populaarsemad lauamängud ja jõudsid seeläbi parimate nimekirja.

Möödunud aastal nägid ilmavalgust mitmed Brain Gamesi projektid ja eestikeelsed lauamängud. Naasesid lauamängude meistrivõistlused, Brain Games Publishing lükkas hoo sisse oma esimesele Kickstarteri mängule “Iron Forest”, korraldas hulganisti mängude üritusi ning tutvustas lauamängude hobi lugematul hulgal peredele, lastele ja täiskasvanutele. Ent missugused olid 2022. aasta populaarseimad lauamängud?

10. Ainult üks

Kümnendalt kohalt enim müüdud mängude seas leiab lõbusa seltskonnamängu “Ainult üks”. See on sõnaseletus- ja sõnaarvamismäng, kus kõik mängijad teevad koostööd, püüdes aidata kaasmängijal ära arvata müsteeriumsõna. 

Valige, kes teist asub esimesena sõna mõistatama. Sel mängijal tuleb tõmmata kaardipakist pimesi üks kaart ning öelda üks number. 

Valitud numbrile vastab kaardil üks sõna, mida teised mängijad püüavad sõbrale selgitada. 

Selleks kirjutavad nad tahvlile ühe sõna, mis seostub neile kaardil oleva sõnaga. Kui kõik on kirjutamise lõpetanud, avalikustavad sõnu kirjutanud mängijad need üksteisele. Kõik korduvad sõnad kõrvaldatakse mängust ja järele jäävad vaid kordumatud vihjed. 

9. Catan

Kümne parima seast ei puudu ka maailmakuulis lauamäng “Catan”, mille populaarsus ei paista raugevat ja mis pakub mängurõõmu paljudeks aastateks.

Selles mängus üritavad mängijad saada juhtivaks jõuks Catani saarel, ehitades külasid, linnu ja maanteid. Igal käigul veeretatakse täringuid, et määrata, milliseid ressursse saar toodab. Mängijad hangivad puitu, vilja, telliseid, lambaid või kive, et arendada oma tsivilisatsiooni ja koguda mängu võitmiseks punkte.

“Catan” on lauamängude klassika, mille fännide seas leidub palju kuulsusi üle maailma. Põhimängule saab juurde soetada laiendi, millega suurendada mängijate arvu kui ka erinevaid temaatilisi laiendeid, mis toovad mängu juurde sügavust.

8. What Do You Meme?

“What Do You Meme?” on TikToki sensatsioon, mis puges mänguhimuliste südametesse üle maailma. See on seltskonnamäng, kus mängijad valivad kaartide seast erinevatele fotodele võimalikult hästi sobivaid humoorikaid tekste, et luua kõige naljakamaid meeme.

7. 6. võtab!

“6.võtab!” on alati hea valik neile, kes ei viitsi reeglite seletamisele liigselt aega kulutada. Mängi kahekesi või aja seltskond kümnepealiseks. Mõlemad äärmused sobivad sellele mängule imeliselt.

Püüa ära arvata, mida vastasmängijad mõtlevad ja ära pane oma kaarti ritta kuuendaks!

6. EXIT: Mahajäetud metsamaja (EXITi sari)

Täiesti põhjendatult leiab EXITi põgenemismängude sari aastast aastasse aina rohkem austajaid. EXITi eestikeelsete mängude sarjas on praegu neli mängu – “Mahajäetud metsamaja”, “Salajane labor”, “Vaarao hauakamber” ja “Surnud mees Idaekspressis”.

Neist populaarseim ning edetabelis kuuendal kohal oli esmatutvujatele sobivaima tasemega “Mahajäetud metsamaja”. Samal raskusastmega on ka “Salajane labor”. Ülejäänud kaks on pisut raskema tasemega ning kerkisid küll müügitabelis kõrgele, aga leidsid tee ostukorvi enamasti neil, kes juba mängusarjaga tuttavad on.

Mängus tuleb piiratud aja jooksul põgeneda mõnest paigast ning teha selle nimel teiste mängijatega koostööd. Ühe mõistatuse vastus viib teise mõistatuseni.

Kui mõistatust ei õnnestu lahendada või jääd toppama, saab abi kolmest vihjekaardist: esimeselt leiad põgusaid, teiselt veidi täpsemaid vihjeid ning kolmandalt mõistatuse vastuse. Niisiis saavad mängijad ise valida, mil määral nad abi vajavad ja kasutada vastavalt kas ühte või mitut vihjekaarti.

5. Outfoxed

Üks palavalt armastatumaid lastemänge on “Outfoxed”. Selles toredas mängus liigud sa vihjeid kogudes mööda mängulauda ning kasutad spetsiaalset asitõendikontrollijat, et kahtlusaluseid välistada. 

See on mõeldud lastele alates neljandast eluaastast, kuid seda on kahtlemata lõbus mängida kogu perel. Tegemist on koostöömänguga, mis tähendab, et keegi ei ole pettunud kui teisel mängijal hästi läheb. 

Mängijad võtavad endale kanadest detektiivide rolli, kes koguvad asitõendeid ja püüavad tabada kõikide rebaste seast tõelist pirukavarast. Kiirustage, sest maitsva küpsetisega rebane püüab põgeneda!

4. Saboteur

Ülimalt populaarne seltskonnamäng “Saboteur” on juba aastaid olnud lauamängusõprade lemmik. Tegemist on kaardimänguga, mis on täis võistlusvaimu ja ootamatuid üllatusi.

Te kehastute päkapikkudeks – kaevuriteks ja sabotöörideks. Kaevurid rajavad tunnelit stardikaardist lõpukaardini ja sabotöörid püüavad neid sel teekonnal takistada. Mängu käigus tekib rohkelt koomilisi situatsioone, kui mängijad püüavad oma tegelikke plaane varjata ja veenda teisi oma heades kavatsustes.

Saadaval on mängulaiend “Saboteur 2” ning kahele mängijale mõeldud “Saboteur Duel” ja teistest pisut erinev lauamänguversioon “Saboteur Forest”.

3. Carcassonne

Maailmakuulus lauamäng, kus mängijad võtavad virnast ruudukujulisi kaarditükke ja panevad nendest kokku maastikku, ehitades linnu, põlde, maanteid ja kloostreid. Iga tüki asetamise järel võib mängija kuulutada linna, maantee, kloostri või põllu enda omaks, asetades sellele mängunupu.

Reeglid on väga lihtsad. Iga käik koosneb neljast lihtsast tegevusest: 1. võta mänguruut, 2. aseta see lauale, 3. soovi korral aseta sellele ruudule oma mängunupp ja 4. kogu punkte. Mängu lõpus võidab kõige rohkem punkte kogunud mängija.

“Carcassonne” sobib kahele kuni viiele mängijale. Mängule on rohkelt laiendeid, millega mängu veel sügavamaks ja põnevamaks teha. Eestikeelsete reeglitega on neist saadaval “Kõrtsid ja katedraalid”, “Kaupmehed ja ehitusmeistrid” ning “Printsess ja draakon”.

Lisaks on olemas ka väikelastele mõeldud versioon “Carcassonne Junior”, kus mängu põhimõte mänguruutudest mängulaua ehitamiseks säilib, aga mängunuppude asetamine ja punktide lugemine on lihtsustatud.

2. The Mind

Koostöömängud, mis lisaks põnevuse pakkumisele lisavad mängukäiku hulganisti segaduses pilke ja naeruturtsatusi, on “The Mind” ja selle keerulisem versioon “The Mind Extreme”.

Mängu eesmärgiks on kaasmängijate tajumine ning selle taju põhjal numbrite lauale õiges järjekorras asetada. Sealjuures ei tohi omavahel sõnagi rääkida. Kelle käes on järgmisena kaardikuhja sobiv kaart? Mäng, milles selgub kui osavad mõttelugejad olete. Iga vooruga saadakse rohkem kaarte kätte ja üksteise mõtete lugemine, muutub aina raskemaks.

Kaardimängus “The Mind” laovad mängijad kaarte (numbrid 1–100) kasvavas järjekorras ühte kuhja.

Mängus “The Mind Extreme” keeratakse mängule vunki juurde ja ühe hunniku asemele on laual kaks hunnikut – üks kasvav, teine kahanev (numbrid 1–50). Juurde lisanduvad ka pimesi laotavad voorud.

Need mängud väärivad ära märkimist

Meie enim müüdud toodete hulgast leiab kohe kindlasti ka kogumiskaardimängud ja ülekaalukalt on hitiks “Pokémoni” kaardid.

TOP 10 lauamängude nimekirjast jäid möödunud aastal napilt välja “Tiivulised”, “Kvedlinburgi soolapuhujad”, “MicroMacro: Krimilinn” ja “Clever”.

Kõikide suurte mängude seas on jätkuvalt ülimalt nõutud erinevad minimängud ja nuputamisvigurid. Populaarseimad nende hulgast on Professor Puzzle“Mini Games Club” ja “Tikutoosimõistatus”. Vahvad väikesed mõneeurosed erineva raskusastmega nuputamisvigurid ja mängud. 

Lisaks lauamängudele on Brain Gamesi valikus rohkelt erinevaid mängutarvikuid. Muidugi on üks kõige populaarsemaid tooteid kaardikiled. Lauamängusõbrad hoolivad oma mängudest ja soovivad nende värsket välimust säilitada ning kaitsa oma lauamängude kaarte nii ümber kallatud jookide, rasvaste näppude kui ka muude õnnetute juhtumite eest. Kaartide kaitsekiled leiab Brain Gamesi TOP toodete seast aastast aastasse. Enimostetud on “Arcane Tinmeni” standard ja medium suuruses kaitsekiled ning “Dragon Shieldi” läbipaistvad kaardikiled.

Milline lauamäng oli aga 2022. aasta enim ostetud ja ihaldatud mäng?

Selleks oli suure üllatusena mäng, mille edu seletab vana hea ütlus, et lihtsuses peitub võlu. Vaid paar reeglit ning peotäis magneteid ja lõbus õhtu on garanteeritud…

1. Kluster

Nagu tõmbuv magnet lendas “Kluster” esimesele kohale. See on osavusmäng – tempokas ja lühikese mänguajaga, mugav kaasa haarata, uskumatult lõbus, kõigile kättesaadav ja täis strateegiat.

Uskumatult populaarne “Kluster” ei kavatsenudki 2022. aastal hoogu maha võtta ja lendas täie hooga esikohale. Geniaalsus peitub mängu lihtsuses – reeglid on ülimalt lihtsad ja selged: magnetid jaotatakse võrdselt mängijate vahel, kes omakorda peavad asetama ühe kivi nööriga piiratud alale. Esimene mängija, kes vabaneb oma magnetitest, võidab.

Vaata videost, kuidas “Klusterit” mängitakse.

“Klusteri” reeglid on nii lihtsad, et neid saab selgitada ka vaid piltidega.

Need olid 2022. a populaarseimad mängud. Millised olid sinu lemmikud lauamängud möödunud aastal? Kas selles nimekirjas leidus ka sinu mänguriiulis peituvaid mänge?

Mõnusalt mängulist 2023. aastat ja aitäh, et mängid!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.