Anu Välba ja Karmel Killandi tõttasid telemaja muuseumit päästma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Saatejuht Anu Välba parimate teletegijate auhindamise galal. FOTO: TONI LÄÄNSALU/POSTIMEES

Anu Välba räägib telemajast härdusega hinges: “Nendes koridorides on jalutanud Urmas Ott, Valdo Pant ja Mati Talvik! Siin on kirjeldamatu vaimsus!” Seepärast pole ime, et telestaar Välba tõttas Karmel Killandile appi vana telemuuseumi uuendamisel. Vastasel juhul oleks muuseumi ähvardanud sulgemine ja vanade eksponaatide äraviskamine.

“Ma tean, et see on natuke pateetiline jutt, aga see on eriline maja,” jutustab Välba. Ta räägib ETVst kui kristallkuulist peos. “Ma tean, et see on napakas ja ei peaks nii olema. Aga mul on selle majaga eriline emotsioon.”

Telemuuseum tahetakse sulgeda?

Suve alguses levisid telemajas jutud, et siiani tegutsenud telemuuseum tahetakse sulgeda ja eksponaadid lihtsalt maha kanda. Senised muuseumitöötajad Tiit Kimmel ja Mai Mikiver oleksid jäänud rakenduseta. Meelelahutustoimetuse juht Karmel Killandi asus olukorda lahendama, Anu Välba ja Ulvi Pihel sööstsid talle appi.

“Me tahame sellest teha moodsa muuseumi,” ütleb Välba, kes alustas kunagi telelegendide käejälgede kogumisega. “Ega käejälgede kogumine pole mingi esmakordne leiutis. Kui ma Cannes’is käisin, siis seal oli terve tänav neid täis. Kõik said proovida, kas tema käsi on väiksem või suurem kui Jean Claude Van Damme oma. Minule meeldis see! See oli nii huvitav!”

Uude muuseumisse tulebki nüüd eraldi legendide nurk. Seal hakkame nägema Lembitu Kuuse marineeritud seeni, Toomas Uba viimast käekella, Urmas Oti tennisereketit, Maire Aunaste lehvikut jne.

“Kui Vahur Kersna ja Ivar Vigla koos saadet tegid, siis nad olid saanud mitmeid armastuskirju ja suisa abieluettepanekuid. Mõningad neist on veel alles ja arvatavasti saame mõne neist ka välja panna.”

Proovi, mis tunne on teletööd teha!

Saadete juubelihooaegadele pööratakse eraldi tähelepanu, sel aastal tähistab näiteks Mati Talviku esimene saade “Kanal 13” 50. juubelit ja Kreisiraadio saab 25.

Lisaks saab muuseumis proovida olla ise rezissöör, saatejuht ja ilmateadustaja. Muuseumi juurde tekib tulevikus ka pood, kust saab osta toredaid televisiooniga seotud asju, nagu näiteks Reikopi pildiga vesimärki ja Maire Aunaste pildiga lehvikuid.

Esimene osa muuseumist saab valmis sel sügisel ja see loodetakse avada Urmas Oti austuseks tema kümnendal surma-aastapäeval 17. oktoobril.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.