Reikop, Suuder ja Mardisalu: Kelle start jäi konkurentidele selgelt alla?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Ämblikmees Jaanus Koort uue mikrofonituustiga. FOTO ekraanitõmmis

Eile alustasid kõik kolm suuremat eesti telekanalit sügishooajaga – selle puhul lubati uut Reporterit, uut Ringvaate stuudiot ja TV3 ei lubanud midagi. Kes vaatajaid pettis?

Kella 7-8 vööndit nimetatakse eel-prime time’iks ja selle põhiline eesmärk on vaatajaid prime-time’i ajaks teleri ette meelitada. Ehk et kõige kvaliteetsemad, kallimad ja olulisemad saated alustavad kl 20 ja kl 21. Kuumaks ajaks peetakse vööndit kella 22ni, siis hakkab vaatajate arv jälle tasapisi langema.

Reporteri murdmine

Aastaid rokkis 7-8 vööndis “Reporter” ja arvati, et sellele ei ole võimalik samas kellaajas teistel kanalitel midagi vastu panna. Samal põhjusel on Kanal 2 ise juba ammu loobunud kolmapäeviti kl 20 “Pealtnägija” vastu kallist omatoodangut panemast, sest ükskõik, mis tiritammi seal ei kasvataks, “Pealtnägija” võtab ikka enamik vaatajaid endale.

“Reporter” sai aga “Ringvaate” näol endale tõsise konkurendi. Varemalt oli ETV vaadatavus selles tsoonis alla 2 reitingupunkti ehk 20 000-24 000 vaatajat (eetris oli ebaõnnestunud projekt “Revidendid”, mida keegi vaadata ei tahtnud), siis “Reporter” nautis oma kuldaega ja võttis iga päev 160 000-170 000 vaatajat.

Kui algusaastatel toimis kl 19–20 vöönd jätkuvalt “Reporteri” taktikepi all, siis mida aeg edasi, seda rohkem inimesi kolis sealt “Ringvaatesse”.

TV3  on leppinud pronksiga

“Seitsmesed” on juba ammu tagantsörkija tuules ja teavad seda isegi. Kuid kvaliteetse programmi tootmine sellesse vööndisse on väga kallis. “Reporteri” ja “Ringvaate” eelarved on kasvanud, toimetused on kasvanud, vaatajad on neid armastama hakanud ning nende kõrvale täna võistlema minek eeldaks täiesti uut lähenemist. Täna TV 3-l selleks jõudu ei jagu, nii et nad on leppinud auväärse pronksiga vaadatavustabelis ning püüavad saadet ilma suurema kahjumita toota.

Aga aitab taustast, läheme hooaja avapaugu juurde.

Eilne “Reporteri” tõmbenumber: Eda-Liis Kann intervjueerib Nublut ja vastupidi (vana mikrofonituust).

“Reporter” lubas uuendusi. Tegelikult oli neil uusi asju täpselt 3, millest enamikku ei pane vaatajad üldse tähelegi:

  1. Uus kellaaeg
  2. Uus saategraafika ehk kiri “Reporter” ilmus ekraanile uue stilistikaga
  3. Uus mikrofonituust: kollase “2” logo asemel oli seal nüüd valge “2”

Olaf Suuderi saatealguses öeldud “uuenenud “Reporter”” on seega pisut ülepaisutatud. Tegelikult oli eetris vana hea “Reporter”, koos sellest tuttava megahalva muusikavalikuga lugude taustaks, särtsaka reporteri Jaanus Koortiga, kes hüppas otse-eetrisse “Apollo” kinost ja palus vaatajail end üles leida ning intervjueeris Ämblikmehena kooli minevaid lapsi.

Saate hittlugu oli salapärasest räpparist Nublust, kes koos teiste staaridega oli viidud Tallinna lahele jahiga sõitma ja kelle identiteedi üle Eda-Liis Kanni juhtimisel arutleti. Väga korralik tekitame-ise-teema lugu.

Grete Lõbu ja Marko Reikop uues uhkes stuudios, mis jäi üle ETV+ saatest “Tvoi vetsher”.

“Ringvaate” uus stuudio, millest Marko Reikop on juba pea kaks aastakümmet unistanud, on tõesti uhke. Nagu välismaal!

Paraku oli saade end suvist “Ringvaadet” tehes energiast täiesti tühjaks jooksnud, nii et teemad ja videokäsitlused jäid täiesti lati alla.

Näiteks lugu sellest, et kõrget korstent remonditakse; ning sellest, et ühes talus kasvab 100 kukke. Nii ikka uuele hooajale vastu ei purjetata. Kuna “Ringvaade” venitas läbi suve, siis oli vastutav toimetaja ilmselgelt sügiseks väsinud.

Odaviskaja Magnus Kirt sai eile sponsorauto. TV3 kajastas.

Õhtuse vööndi võitja: Utilitas

Võitjana väljus õhtusest vööndist firma Utilitas, kes “Ringvaates” sai rääkida korstna remondist ja TV3 “Seitsmestes” küttepuidu hinnatõusust.

“Seitsmesed” on selles suhtes fenomenaalne saade, et enamik lugudest tehakse pressiteadete põhjal: odaviskaja Magnus Kirt sai uue auto; kõige mõttekam on õppida IT-d, kui tahad peale ülikooli tööd saada; Paides avati riigigümnaasium; “sebrad” on vähe-joonitud jne. Kõikide nende kohta saabusid eile toimetustesse pressiteated.

Teine pool “Seitsmestest”, mis peaks olema pehmem ja mida kanal ise otseselt ei nimeta uudistesaateks, kannab eesmärki kanalile raha teenida. Sinna müüakse sisuturunduslugusid ja seekord oli “Mosaic” sinna saanud kena loo sellest, kuidas õpetajatele tehti stilisti abil muutumismängu.

Kokkuvõttes purjetavad kõik kolm saadet vana tuttavat rada pidi. Hooaja avastart jäi kõige nõrgemaks “Ringvaatel”, kes uuest stuudiost oleks võinud alustada aastat korraliku bravuuriga – vorm ju toetab nüüd tõeliselt kvaliteetset saadet, aeg on sisuga järele tõmmata. Poolteise tunni pikkuseks veninud “Reporter” sai vaataja hoidmisega vast kõige paremini hakkama. TV3e ei päästnud vaikelust ka teisel saatepoolel diivanile istutatud fuuria Katrin Lust – igavad küsimused said igavad vastused, intervjuu oli küll struktureeritud ja sektsioonidesse jagatud, kuid miks seda tehakse ja mida teada tahetakse, unustati mõelda.

Eesti on väike, midagi pole teha. Seetõttu kirjutavad meediakriitikat Diktori nime alt Geeniuse toimetuse liikmed Marii Karell, Siim Männik, Henrik Roonemaa, Deisi Helemäe, Hannes Sarv ja Hans Lõugas ning aeg-ajalt ka meie erinevad kaasautorid, kelle arvamust me respekteerime.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.