Näitlejate liidu juht loomeinimeste nõudmisest: tahame maksustada ka nutitelerid ja salvestavad digiboksid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Pildil Tõnn Lamp. Foto: LIIS TREIMANN

Näitlejate Liidu juht Tõnn Lamp toob välja, et aastal 2017 ei saanud näitlejad määruse alusel makstavate tasude eest sentigi. “Viimane aasta oli see summa negatiivne, raha ei laekunud üldse. Viimastel aastatel laekus nö tühja kasseti maksu vähem, kui kulus selle maksu kogumiseks.” põhjendas Lamp olukorra tagamaid, miks ka nemad liitusid Tanel Padari ja teiste loomeinimeste aktsiooniga riigi vastu.

“Meid kurvastab praegune olukord, kus riik on jätnud määruse, mille alusel tasu makstakse, kaasajastamata ja kogub maksu vaid iganenud salvestuskandjatelt.” 

Kes kasutab tänapäeval DVD?

Lambi sõnul on Eesti Näitlejate Liidu eesmärgiks, et kõik kaasaegsed salvestusseadmed – ja kandjad oleksid määruses sees. “Isiklikult ma ei mäleta, et oleksin viimase kümne aasta jooksul midagi salvestanud CD-le või DVD-le, rääkimata video- või audiokassettidest.”

Seepärast ütlebki Lamp, et maksu peaks kogutama tänapäevaste kaasaegsete digivahendite pealt: nutitelefonid, mälupulgad, arvutid, tahvelarvutid, salvestavad digiboksid ja nutitelerid.

Ta ütleb, et maksu kogutaks seadmete maaletoojatelt. Ehk et maaletoojal jääb õigus tõsta summat, mida ostja käest küsib. “See summa, mis maaletoojale lisandub, ei oleks midagi nii üüratult suurt,” lisab Lamp ja arvab, et see jääb kahe-kolme euro vahele. Sõltuvalt seadme maaletoomishinnast. 

Teine probleem tema ja teiste näitlejate jaoks on praegune erakanalite ignorantsus autoriõiguste eest ka korduste näitamisel maksta.

“Kui kaua on TV3 näidanud seriaalide “Kodu keset linna” või “Kättemaksukontor” korduseid? Juba aastaid, kui mitte rohkem veel. Kuid selle eest ei saa näitlejad enam midagi,” toob Lamp välja peamise põhjuse näitlejate rahuolematuseks.

Erakanalitelt ei saa midagi

Seda sätestaks Pekingi lepe, kuid riigil on siin Lambi sõnul töö tegemata. “Eesti on küll Pekingi leppele 2013. aasta 20. juunil alla kirjutanud, kuid lepe on tänini ratifitseerimata. Juhul kui see lepe kiidetakse heaks, siis tekiks riigil vajadus muuta autoriõiguste seadust ja Näitlejate Liidul oleks õigus saada kordustasusid.”

ERRiga on Näitlejate liidul koostööleping, mille alusel ERRis näidatud materjali üle peetakse arvestust, mis kantakse suurde Exceli tabelisse ja selle põhjal tehakse aruanne. “Need ei ole üüratud summad, kuid näitab siiski, et ERR hoolib meist. Kuid erakanalid lihtsalt ignoreerivad seda.” 

“Näitlejate liidu põhikirjaline kohustus on Eesti näitlejate ja nende loomingu hoidmine, kaitsmine, arendamine ja väärtustamine. Selle saavutamiseks kaitseb liit oma liikmete autori-, esitaja- ja muid näitleja erialaga seotud õigusi, kogub ja jagab tasu oma liikmete loomingu kasutamise eest,” selgitas Lamp.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.