Rikka mehe Downton Abbey ehk “Krooni” kolmas hooaeg Netflixi tulekul

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Claire Foy mängib Elizabeth II Netflixi draamasarjas "Kroon"

Need, kes mõni aasta tagasi ETV-s jooksnud Downton Abbey’st vana hea Inglismaa [haihtuvat] hõngu sisse ahmisid, peaksid kindlasti üles otsima Netflixi draamasarja “Kroon” (The Crown). Sedagi võib pidada ajastudraamaks, aga kui Downton Abbey jälgis rohkem ühe aadliperekonna elu ja suhteid majapidamise sees, siis “Kroon”, keskendudes kuninganna ja kuningapere tegemistele, avab kogu riigi olulisemaid sündmusi läbi 20. sajandi.

Kolmas hooaeg tulekul

Sarja on valminud kaks hooaega, mis on praegugi vaadatavad Netflixis. Nüüd on teada, et kolmanda ja neljanda hooaja filmimine on paralleelselt käimas, ehkki täpset avaldamiskuupäeva pole veel teatavaks tehtud. Ilmselt jääb kolmas hooaeg 2019. aasta algusse. Neil, kes seni pole lasknud end maailma kuulsaima naise loost kaasa tõmmata, on viimane aeg seda nüüd, enne uute osade pealetulemist teha.

Millest “Kroon” jutustab?

Tähtsas ametis mees seab isiklikud huvid oma tööst kõrgemale ja ta vend peab selle vastu tahtmist talt üle võtma. Paraku ei pea tema tervis vastu ja ta on sunnitud vähile alla vanduma. Õrnast east hoolimata peab isa raskesse ametisse asuma tema 25-aastane tütar. Pingeline töö paneb aga pitseri noore naise muinasjutuliselt alanud abielule. Tema ilma korraliku ametita abikaasa teeb endale piloodipaberid, et oleks lihtsam ilma naiseta maailmas ringi lennelda. Paar kasvab lahku, aga lahutus ei tule kõne alla, nii et ainus variant on teineteist jälle leida. Kogu selle aja peab peategelane endas alla suruma identiteedikriisi: kuidas jääda naiseks, kui oled… maailma viimase impeeriumi kroonitud kuninganna – Tema Majesteet Elizabeth II.

Selline võib-olla õige pisut seebiooperlik lühikokkuvõte iseloomustab sarja, mis monarhi ümber keereldes kannab vaataja läbi 20. sajandi Inglismaad raputanud sündmuste. Siin on midagi kõigile: õnnetut armastust, eepilist patriotismi, riigimehelikku tarkust, ilusaid kostüüme ja ajaloolist tõde. See on rikka mehe Downton Abbey, selle kõige paremas mõttes.

Winston Churchilli mängib John Lithgow, kes eestlaste südamesse murdis sümpaatse tulnukana komöödiasarjas “Kolmas kivi päikesest.”

Kas maailma kõige kallim sari?

“Kroon” on kahtlemata visuaalselt väga nauditav ja ajastutruu. Pole siis ime, et see 2017. aastal välja tulnud Netflixi sari kiirelt maailma kõigi aegade kalleimaks tituleeriti. Eelarvena välja käidud 130 miljonit dollarit jagati vaatlejate poolt 10 episoodi peale ja saadi jahmatamapanev 13 miljon dollarit tunni aja kohta. Hiljem selgus küll, et summa käis kahe hooaja kohta, nii et ühe episoodi hind oli “kõigest” umbes 6-7 miljonit. Võrdluseks, oktoobris Eesti Televisiooni ekraanile jõudev “Pank” on meie mõistes erakordselt suure eelarvega ja selle 10 episoodi hind on 1,5 miljonit eurot. “Tavaline” Eesti seriaal aga maksab veel kümme korda vähem.

Hinnast hoolimata ei ole “Kroonil” midagi ühist Hollywoodi kassamonsteritega, kus kahe ja poole tunni eest kirjutatakse 200 miljoniline tshekk. Digiefektidega on siin teadlikult kokku hoitud ja sarja väljanägemine toetab sisu, mitte vastupidi.

Jah, televisioon on detailide mäng ja detailitruudus on kallis – üksiti kuninganna pruutkleidi koopia maksis 35 000 dollarit. Ka kuningliku atmosfääri loomine pole arusaadavalt odav. Ega’s Briti kuningapere üht Ameerika filmikompaniid oma koju Buckinghami paleesse või kuninganna meelispaika Windsori lossi filmima ei lase. Ega ilmselt laseks ka BBC-d.

Sobiv koht libalossi jaoks leiti Londonist 100 kilomeetri kauguselt. Aga ka sinna ei pandud püsti tervet kompleksi. Mis, olgem ausad, oleks ka olnud pöörane ettevõtmine – seriaali peamiseks tegevuspaigaks olevas Buckinghami palees on 775 ruumi. Selle asemel otsustasid sarja loojad keskenduda Elizabethi ja Philipi eraruumide võimalikult täpsele taasloomisele. See kahe magamistoa ja ühise “elutoaga” kompleks andis ka sobiva keskkonna nendevaheliste keeruliste suhete illustreerimiseks.

Ootamatu palgalõhe

Nendes ruumides eksponeeruv pidevalt probleeme tekitav ebavõrdsus kuninganna ja tema troonita printsi vahel sai hoopis teise tähenduse, kui selgus, et naispeaosalisele Claire Foyle maksti vähem kui meespartner Matt Smithile. Nimelt oli mees lepingut sõlmides rohkem tuntud. Tekkinud kõmu järel tootjafirma Left Bank Pictures vabandas ja suvel tehti Claire Foy’le 274 000 dollariline täiendav makse.

Claire Foy ja Matt Smith saabumas 75. Kuldgloobuste gaalale. Foto: AFP PHOTO / VALERIE MACON

Kas see päriselt oligi nii?

Sarja vaadates vasardab kogu aeg kuklas mõte: see ongi ju kõik nii olnud. Vana ja [võib-olla juba liiga] haige Churchill võttis viimase jõu kokku, et Tema Majesteedile rasketel aegadel toeks olla ja mitte riiki juhita jätta. Prints Philip pani vastu kõigi nõuandeid Charlesi armutusse erakooli, mida kroonprints hilisemas elus ainult negatiivselt on meenutanud. Ja impeerium pudenes uuenevas maailmas kuningapere käte vahel laiali.

See, et ekraanil keerlevad tõestisündinud lood ja reaalsed tegelased, tekitab tunde, nagu elaksid ise vahetult ajaloo sünnile kaasa. Nagu Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise aegadel, kes juhtub mäletama. Kui ajalookeerisesse sattumise tunne tekib isegi meil eestlastena, siis arusaadavalt samastuvad britid sarjaga veel enam. “Krooni” peategelased on ju siiani nende meediaruumi igapäevased külalised. Esimestel hooaegadel väikese poisina ringi jooksev prints Charles on aastakümneid hiljem ikka samas seisus: 70-aastasena oma sünnipärast õigust – kuningatrooni ootamas.

Nii raske kui see möödanikkuvajunud sündmuste puhul ka pole, on sarja autorid püüdnud taastada võimalikult palju ajaloolist tõde. Tegu pole dokumentaalfilmi, vaid väljamõeldisega, ometi on ootused “Krooni” tõelevastavuse osas palju suuremad kui tavapärase saate puhul. Tõenduseks sellest on suurte väljaannete poolt avaldatud kokkuvõtted, millised osad olid tõesed ja millised fake. Näiteks see Marie Claire’i artikkel arutleb prints Philipi tegelaskuju täpsuse üle. Kui paljud telesarjad suudavad niimoodi ekraanilt välja murda ja inimeste uudishimu ärgitada?

Mida oodata kolmandalt hooajalt?

Kuna sari tormab läbi kümnendite, siis lisaks sündmuste keerlemisele vananevad karakterid. Massiivse grimeerimise asemel on “Krooni” autorid otsustanud näitlejaid vahetada. Eesootavatest muutustest on muuhulgas teada, et kuningannat hakkab Claire Foy asemel kehastama soliidsemas eas Olivia Colman, kes tuntud kevadel ETV eetris lõpetanud krimisarjast Broadchurch.

Olivia Colman võtab “Krooni” kolmandal hooajal üle kuninganna Elizabeth II rolli. Foto: Netflix

Printsess Margaretina aga näeme edaspidi Helena Bonham Carterit, kes säranud nii Fight Clubis, Harry Potteri saagas kui ka mitmetes Tim Burtoni filmides.

Helena Bonham Carter hakkab “Krooni” kolmandal hooajal kehastama printsess Margareti. Foto: Netflix

Käisid jutud, et uue Prints Philipina näeme Paul Bettanyt, kes tuntust kogunud näiteks “Piinatud geeniuse” ja “Da Vinci koodiga.” Nüüd aga teame, et tema rolli hakkab täitma samuti “Broadchurchis” seigelnud Tobias Menzes.

Tobias Menzes on “Krooni” uus prints Philip. Foto: Netflix

Kõige tähtsam tegelane on veel teadmata

Kellest aga saab samuti kolmandal hooajal ekraanile ilmuv printsess Diana, on veel ebaselge. Arusaadavalt on see küsimus Inglismaal palju tähelepanu saanud, arvestades ebajumala staatust, mida Diana endiselt saareriigis kannab. Näitlejatari valiku peale on saanud isegi kihlveokontoris panustada, esikohale on pakutud “Troonide mängu” Sophie Turnerit, läbi on käinud ka Keira Knightley nimi.

Kinnitamata andmetel tuuakse neljandal hooajal sisse ka Margaret Thatcheri kuju, keda võib hakata mängima endine X-Filesi dr. Scully – Gillian Anderson.

Ehk polegi nii tähtis, kes lõpuks uues ansamblis kohad sisse võtavad. Kindel on see, et “Kroon” pakub ka eelolevatel hooaegadel kvaliteetset meelelahutust ja palju äratundmisrõõmu seljataha jäänud ajalootundidest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.