Vaatamissoovitus: ETV2s jooksev Westworld on ulmesari ka neile, kes ulmet ei armasta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Oled siiani jätnud ETV2s jooksva Westworldi vaatamata, sest kardad ulmet ja tulevikumaailm ei huvita sind? See on viga! Järgnevalt toome välja, miks sa oma stereotüüpset mõtlemist muutma peaksid.

Tuleviku tehisinimestega teemapargis toimuv on nii põnev ja üldinimlik, et peaks köitma ka neid, kelle jaoks sõnad “robot” ja “android” tähendavad eemaletõukavaid terminaatoreid. Ehkki siin on ohtralt vägivalda, võib Westworldi vaadata õhtul neli osa järjest, ilma, et öösel õudukaid näeks.

Westworldi tegevuspaigaks on teadmata tulevikus teadmata kohas asuvale saarele rajatud vesterniteemaline “lõbustuspark”, kus ülikalli pileti ostnud külalisi ootavad inimnäolised võõrustajad. Tegelikult on nad tehislikult loodud ja eelprogrammeeritud kindlate stsenaariumite järgi käituma, kuid võimelised siiski ka improviseerima.

Kas ja kui palju võõrustajad iseseisvalt mõelda suudavad, ongi teema, mis osa-osalt lahti hakkab rulluma. Kõrgtehnoloogiline ja innovaatiline sari arutleb igavikuliste küsimuste üle: mis teeb inimesest inimese ja kust lähevad inimlikkuse piirid.

Hästi tehtud uusversioon

Kriitikud kiidavad Westworldi kui üht harvadest näidetest, mil Hollywood on suutnud vana kulda hästi ümber mõtestada. Erinevalt Michael Crichtoni poolt kirjutatud ja lavastatud 1973. aasta samanimelisest filmist, jutustab seriaal lugu pigem tehisinimeste vaatevinklist.

Filmis põgenesid külastajad segi läinud tapjarobotite eest, sarjas aga peavad võõrustajad taluma oma tumedamaid ihasid välja elavate külastajate pidevat vägivalda. Milleni see aga ükskord välja viib?

Nii head ja populaarset asja pole muidugi tehtud ilma supernäitlejateta. Pargi direktorit, asutajat ja peaideoloogi mängib Anthony Hopkins. Kurjuse kehastusena ringi ratsutava külastaja suurepärase rolli teeb Ed Harris. Kvaliteedijuhina näeme meilgi jooksnud “Võimu kantsist” (orig. Borgen) Taani peaministrina tuttavat Sidse Babett Knudsenit.

Ka Westworldi muusika on klass omaette. Filmimuusika guru Hans Zimmeri käe alt tuule tiibadesse saanud Ramin Djawadi originaalkompositsioonid kõrvu rokikaveritega viivad sind sügavale filmi sisse, end aeg-ajalt tagasihoidlikult meelde tuletades.

Tulemus on nii mõjus, et ihukarvad tõusevad püsti, kui mõistad, et avaepisoodis isemängivalt klaverilt kostev melanhoolne meloodia on Soundgardeni “Black Hole Sun”. Too aparaat kujunebki sarja üheks tunnuselemendiks. Nii Rolling Stonesi “Paint it Black”, Radioheadi “No Surprises” kui The Cure’i “A Forest” kõlavad selles interpretatsioonis vapustavalt.

Westworldi esimese hooaja 6. ja 7. osa on ETV2 eetris 16. augustil kell 22. Viiendat osa saab järele vaadata siin.

Telia kaudu septembris meieni jõudvas HBOs on võimalik vaadata kaht valminud hooaega. Ka kolmandat on oodata, kuid mitte enne aastat 2019 või isegi 2020.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.