E-raamatut on mugav kaasas kanda ja teel olles lehitseda, kuid kuidas jõuab paberil olev tekst sinu nutiseadmetesse? Eesti Digiraamatute Keskuse partner Eva Kolli tutvustab lähemalt, kuidas see täpsemalt käib.
Digiteerimine ei ole raketiteadus
Kolli räägib, et enamike kirjastustega ollakse lepingulistes suhetes ja raamatud saadetakse digiteerimiseks ja levitamiseks enamasti nende initsiatiivil. ”Aeg-ajalt anname mõnele autorile või kirjastusele märku ise ka oma huvist. Tavaliselt tuleneb see mõne konkreetse paberraamatu müügiedust või kriitikute poolsest tähelepanust,” selgitas Kolli.
Kolli ütleb, et digiteerimine ei ole keeruline ja tarvis on HTML-i kirjutamise oskust, ent hakkama saab ka selleta. “Piisab, kui sisestada arvutiga tekst ja üles leida internetist vajalik tarkvara. Enamik digiteerimiseks kasutatavast tarkvarast (näiteks Sigil või Calibre) on vabavara.”
Ilmneb, et paljud tekstisisestus- ja küljendusprogrammid pakuvad samuti võimalust valmistada e-raamatuid. “Enamus kirjastusi teevad oma e-raamatuid ise ning vajadusel kohendame veidi nende tehtut oma müügisüsteemi nõudmisele vastavaks.”
Vox Populi ei ole ainult raadiosaade
Kui kasutada laiatarbe tarkvara, siis saadud e-raamatut tuleb korrastada ja parandada, sest kõik ei vasta ootustele. Enne kui e-raamatut levitama hakata, tasub eelnevalt kontrollida selle vastavust standardile, selles saab kirjastusi Eesti Digiraamatute Keskus aidata.
Eesti Keele Instituudi kõneserveris on avaliku teenusena helindamissüsteem ehk kõnesüntesaator Vox Populi, millega on kõigil võimalus helindada mis tahes tekste: kui tekst serverisse üles laadida, genereeritakse sellest helifail.
Kõige mugavam viis raamatuid kuulata ilma neid ükshaaval Eesti Keele Instituudi kõneserverisse laadimata on Elisa Raamatu Iselugeja, mis toimib samuti kõnesünteesil. Selle kasutamiseks peab rakenduse soovitud e-raamatus vajutama kõlariikooni ning teenus alustabki ettelugemist. “Iselugeja funktsioon on olemas üksnes värskeimas rakenduse versioonis, nii et kui kasutaja seda ei leia, tuleb rakendust lihtsalt värskendada.”
Kas Meelis või Pille?
Iselugeja Elisa Raamatus on väga populaarne viis raamatute “lugemiseks”. Täna kasutab seda võimalust igapäevaselt kolmandik kliente. “Võimalik on valida, kas lugejale meeldib kuulata rohkem meeshäält Meelist või naisthäält Pillet, samuti saab kasutaja muuta robotlugeja tempot.”
Iselugeja sünteesib kõnet otse nutiseadmes endas, sest vastav tarkvara on ehitatud Elisa Raamatu rakendusse sisse. “Seetõttu ei pea raamatu ettelugemiseks kasutama andmesidet: seade ei pea pärast raamatu allalaadimist olema internetti ühendatud ning allalaetud raamatut saab kuulata ka näiteks seadme lennukirežiimis.”
Elisa Raamatut saab kasutada Androidi ja Apple’i seadmetes ja teenus on väga populaarne kink paljudeks tähtpäevadeks, kuivõrd ühe Raamatu asemel saab teenuse kinkekaardiga kinkida korraga üle 2500 raamatu lugemisõiguse, mida lisaks nutitelefoni või tahvelarvuti ekraanilt lugemisele saab ka kuulata.
See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.