Hariduselt psühholoog ja filmimaailmas juba üsna pikka aega tegutsenud näitleja Mart Nurk on mänginud mitmes tuntud sarjas ja filmis. Näiteks näeme teda filmides “Keskea rõõmud”, “Surmatants”, “Deemonid” ning sarjades “Varjudemaa”, “Lõks” jpt.
Sellel suvel üles võetud spioonisarja “Reetur” teine hooaeg on Mardi hiljutine projekt, millest ka lähemalt temaga juttu teeme. Räägime, kuidas ja kui raske oli elada sisse luuraja Valeri Blokki rolli, kuidas sarja uues hooajas asjad muutunud on ning kus näitlejat tulevikus veel näha saame.
Psühholoog ja näitleja
Mart Nurk peab koolispühholoogi ametit ning nendib, et ta aega takerdunud ei ole ja käib muutustega kaasas. “Näib, et vanus ja kogetud elu ei ole mind esialgu noortest lahutanud, pigem vastupidi, tundub, et püsin adekvaatne ja olen leplikum – selle üle on hea meel,” lisab Nurk. Näitlejarollide vastu võtmisel on Mart üsna valiv ja kaalutlev.
“Huvitavaid loomingulisi pakkumisi on ikka vähehaaval tilkunud, aga paraku pole ma saavutanud regulaarsust isiklikku vormisolekut tagavates tegevustes. Püüan elav püsida ehk nagu Luuletaja ütleb: “Mis on see inimese osa siin laias ilmas? End mitte ära magada. Pea seda silmas.“”
Kooliaasta lõpp oli Mardil pingeline, kuna langes kokku sarja “Reetur” teise hooaja filmivõtete algusega, see-eest aga sai näitleja suvel puhata. “Pärast kooliaasta lõppu sai lähimatega Hispaanias oldud – lämbed ööd, kõrged selged taevad, helesinine meri, suured lained, mägede kristalne õhk, palju teistmoodi elavaid inimesi,” kirjeldab Nurk kosutavat puhkust.
Jõrm tüüp
Mart on näitlejana üles astunud mitmes filmis ja sarjas ning on erinevaid rolli pakkumisi saanud eelkõige inimestelt, kes on tema jaoks tähenduslikke asju teinud. Tee “Reeturi“ sarja sai alguse näitlemisest seriaalis “Varjudemaa”, mille stsenaristiks ja režissööriks oli legendaarne duo Martin Algus ning Ergo Kuld. Ka “Reetur” sarja esimese hooaja tegid Algus ja Kuld koos, kuid teise hooaja režissööriks on Ove Musting.
“Blokk on rollina selles mõttes “Varjudemaa” Volliga sarnane, et lobedapoolsel ja kõrge nunnureitinguga meesnäitlejal võib minna veenvuse saavutamine keeruliseks – ma näin ehk mõnevõrra jõrmim tüüp. Teise hooaja stsenaariumisse minu tegelane Blokk jäi ja tegutseb edasi, üle 10ne aasta vanemana. Püüdlesin näidata, et ka mõneti elu käigus muutununa. Olen mõlema rolli saamise üle õnnelik nagu ka selle üle, et ehk on koostööd heade inimestega vahepealsetel aastatel aidanud vältida püsivamat kinniroostetamist,” mõtiskleb Nurk.
Näitleja sõnul hindab ta kõige enam seda, kui suudab loomeprotsessis iseennast üllatada: “Keeran ettevalmistuse ootamatult peapeale ning mõistusliku reaalsuse rebenditest kumab midagi, mis on päris. Püüan õppida mitte midagi tehes vait olema, ootama – nii näitleja kui ka inimesena. Ajastus on kõik.”
Vene luure sidemees Valeri Blokk
Mart mängib “Reetur” seriaalis luurajast tegelaskuju nimega Valeri Blokk. “Blokk on pühendunud professionaal, klassikalise väljaõppega, lojaalne oma impeeriumile ja kord valitud teele. Ta on impeeriumi sõdalane, omamoodi üksik hunt, kelle selja taga on võimas süsteem. Mõneti mõistan Blokki just võrdluses nö muutunud oludes värve vahetavate seltsimeestega – väga sobivad ja samas erinevaid valikuid elustavad näited on Reeturi I hooaja Indrek Taalma tehtud Oskar Roos ja Tambeti Vint,” kirjeldab Nurk oma mängitavat karakterit ja tema mõttemaailma.
Päevakajaliselt näitlikustab ta Bloki tegelikku seljatagust Afganistaani sündmustega. “Peale kahtkümmet aastat riigi elu korraldamist lahkuvad “usakad” kaost maha jättes ja sisuliselt paanikaga. Vene saatkond aga teatab, et jätkab Kabulis oma tavapärast tööd… Eks ta ole.” Sarja süžee ja tegevustiku tagamaa on näitleja jaoks äärmiselt põnev ning nii mitmedki asjaolud panevad Marti pikalt juurdlema.
“Mind on pikalt saatnud küsimused, et missugune inimene, kuidas ja mis motiividel läks Nõukogude ajal õppima juristiks või miilitsaks ehk kas/kuidas kavatses ta kaitsta „õigust“ õigusetuse riigis. Need küsimused on painanud väga isiklikult, sarnaseid valikuid teinud väga lähedaste ja arukate inimeste kaudu. „Endiste“ teema puudutab ka seriaali peakonsultanti Andres Anveltit, kes laulva revolutsiooni ajal miilitsakooli lõpetas.”
“Kohati näiliselt sarnaste valikute korral võib inimene jääda olulisimas ikkagi põhimõttekindlaks või siis mitte. Elus on hetki ja valikuid, kus selgub, kes me tegelikult oleme. Lojaalsus oma põhimõtetele, loojalsus süsteemile, lojaalsus perele-sõpradele, lojaalsus armsama(te)le ja nende ühildamine,” kirjeldab Nurk.
Taustatöö ja ettevalmistus
Mardi tegelaskuju Bloki mängimiseks oli vaja olla ettevalmistunud ja teada palju nõukogudeaegsest elust. ”Huvi, isikliku seotuse ja häälestuse leidmine oli tõesti lihtne, kuna teemad olid minu jaoks pikaajaliselt olulised. Olin jälginud ja lugenud luurajate kohta: Gordijevski, Cambridge’i viisik, Venona projekt, Eesti reeturid, John le Carre jm.”
“Mäletan Eesti viimase KGB pealiku Rein Sillari omaaegset intervjuud, kus ta ütles: „See on minu tee, mida käisin ja ma käin ta lõpuni.” Meenutasin mõningaid inimesi-kohtumisi Venemaalt, vestlesin ühe inimesega, keda enam kunagi Venemaale sisse ei lasta,” räägib Mart taustatööst, mida enne võttele minekut tegi. Üks seriaalidest, mida Nurk ettevalmistudes vaatas hakkas teda painama ja muutis näitlemise osati raskemaks.
“Huvitava nüansina: n-ö ettevalmistuse sildi all vaatasin Jupiterist ja ei suutnud ennast lahti kiskuda seriaalist „Le Bureau des Legendes“. Kohati kippus see mõjutama Bloki tegemist ja pidin ennast pidurdama, et mitte üritada mängida asju, mida „Reeturisse“ sisse polnud kirjutatud. Lühidalt kokkuvõtteks – sisseelamine käis nii: panin autos mängima Bi2 „Polkovniku nikto ne pishet“ ja sõitsin võttele,” naljatleb Nurk.
Tunnetuse kätte saamine
Mardil on eredalt meeles esimesed võttepäevad mõlemal hooajal. “Esimese hooaja esimene võte, Vindi ärarääkimise steen, oli mulle tõeline murdmine. Sealt edasi läks mõnuga. Tunnetasin Martini teksti pöördeid ja kui vallatuks muutusin, suunas Ergo paari-kolme Bloki põhijooni kirjeldava reegli meenutamisega jälle teeotsale. Teise hooaja esimese võttepäevaga sai ära tehtud kõik dialoogid Vindiga. 12 tundi ühes ruumis, kahekesi kaamera ees – see oli rollis püsimise, nüansseerimise ja vastupidavuse mõttes tõeline pähkel. Õnneks sain vahepeal suure musta džiibiga sõita,” naljatleb Mart.
Uus hooaeg ja võtted olid täis palju muutusi, kuna võtetel oli nüüd uus tiim ja Blokk oli järsult saanud 10 aastat vanemaks. “Teine hooaeg on omamoodi konksuga – mis asju Blokk nüüd ajab, mis tundega elab ja luurab? Ei tahtnud Blokki päris samana teha, kuigi tundsin ka sellist ootust ja stsenaariumgi näis seda eeldavat. Hooaja lõpu poole võtsin teatud riske, püüdsin meeleolu ja detailidega edasi anda Bloki aastatega paratamatult muutunud suhtumisi ja enesetunnet,” jagab Mart oma huvitavat nägemust rollist.
Paras laagerdumisaste
Võtteplatsil tuleb saavutada sünergia ning hea koostöö ja see toimus “Reeturi” võtteplatsil mängleva kergusega. “Kõige mõnusam kogemus on ikkagi kohtumised inimestega – nt Eva Kolditsat, Ott Aardamit, Ove Mustingut, Leino Reid olin varem ainult laval ja ekraanil näinud. Platsil ja selle ümber tegutsesid ägedad inimesed, keda oli rõõm kohata,” mainib Mart. Oma karakterist oli Mardil palju õppida ja endaga kaasa võtta.
“Läbi luuraja enesetunde sai kinnitust vana tõde, et manipuleerimise reeglid on universaalsed ja õpitavad. Selles mõttes on inimesed lihtsad – kuula ja kiida takka, igaühel on oma valupunktid,” selgitab Nurk. Pärast järelduste tegemist on Mardil mõtteid, mida edaspidi teistmoodi teha.
“Ettevalmistusega on nagu karul raipe söömisega – bioloogid on kindlaks teinud, et karu käib raipe juures teatud kindlate vaheaegade järel, sest vahepeal on „toode“ toksiline. Jälgin edaspidi rohkem, et ettevalmistus oleks võttepäevaks just õiges järgus, mitte üle- ega alalaagerdunud. Tahaks kunagi teha asja, mis on kaua ja lõpuni laagerdunud, proovidega ja puha,” on Mart võimalike tulevikuprojektide pärast elevil.
Kõik, valmis!
Mart meenutab kõige esimest võttepäeva, mis ei lähe kunagi meelest. “Peale seda, kui olime lõpmatu aeg mässanud kaamera minu suunal ning Tambet selle vapralt ja abivalmilt välja kannatas, tehti Tambeti suunal ainult üks kiire duubel ja režissöör ütles:„ Kõik, valmis“. Mul on siiani silme ees Tambeti pealaele tõusnud kulmudega ja taevasuuruste silmadega nägu: „Aga minu duublid?“. Kingitigi siis Tambetile veel paar sujuvalt kulgenud duublit, kuigi see polnud vajalik – ta oli asjale kohe pihta saanud, ta on tegija,” kiidab Nurk kolleegi Tambet Tuisku, kes mängib sarjas peategelast riigireetur Alfred Vinti.
Edasiste projektide osas mainib Mart Triin Ruumeti filmi, millel käivad hetkel võtted. Olen korra Triin Ruumetiga varem võttes olnud. Oli meeleolukas, vast saab ka seekord äge olema – vähemasti mängin ausat eesti inimest. Esialgu on räägitud, et saame seal kokku kursavenna Artur Talvikuga ja see on tore. Tuleviku osas on mingeid vihjeid tehtud, aga võibolla peaks mängimisega hoopis vahet pidama või teatris elava publikuga koos „eluarvu otsima ja jagamatut jagama“. Psühholoogitöö aga jätkub,” räägib Mart tulevikuplaanidest.
ERR-i ja Elisa koostöös valminud „Reeturi“ teise hooaja esimesed osad jõuavad oktoobrikuus eksklusiivselt Elisa Huubi. Sarja saab vaadata 4K formaadis, mis on Eesti sarjade puhul ainulaadne. “Reetur” 2.hooaja nimirollis astub taas üles Tambet Tuisk.
Lisaks talle astuvad teises hooajas üles näitlejad Mart Nurk, Ott Aardam, Tiina Tauraite, Eva Koldits, Erki Laur, Margus Jaanovits ja Maarja Jakobson. Spioonipõneviku stsenarist on Raoul Suvi, režissöör Ove Musting, idee autor ja stsenaariumi konsultant Andres Anvelt ning produtsent Jaan Laugamõts. Reeturi teist hooaega toodab produktsioonifirma Downtown Pictures.
See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.