Elisa paigaldab majadesse ja korteritesse üha tihedamini optilist kaablit, sest inimeste vajadused on muutunud ning kiire internetiühendus on saanud lisaks kontoritele hädavajalikuks ka kodudes. Ettevõtte tehnikutel käib uusarendustes kaablipaigaldus imekiirelt, kuid vanemates hoonetes tuleb olla loov ning leida koos kliendiga parim lahendus.
Seni kasutusel olnud vaskkaabel ei paku inimeste ootustele vastavat jõudlust. Seetõttu investeerib Elisa võrgu uuendamisesse ning vahetab vaskkaablid välja optiliste vastu. Optilise kaabli kasuks räägib kvaliteetne ühendus: valguskaabel edastab informatsiooni kordades suurematel kiirustel ning ületab igakülgselt tänase nõudluse. Optiline võrk on saanud kaasajal standardiks nagu seda juba on HD pildiformaat või tulevikus 4K kvaliteet.
Investeering uutesse kaablitesse on investeering tulevikku. Optiline võrk annab kliendile parema internetiühenduse, suurema kasutusmugavuse ning stabiilsema ühenduse. Sealjuures pole selline võrk vastuvõtlik elektromagnetilistele häiretele. Tänu sellele on ühendus stabiilsem ning aeglustumise ja katkemise tõenäosus on väiksem.
Iga korter on kui üllatusmuna
Optilise kaabli paigalduse tööprotsess näeb välja väga erinev ja seda seetõttu, et majad ja korterid on erinevad. Iga korter on tehnikutele justkui üllatusmuna, sest mitte kunagi ei tea, mis ootab teiselpool ust.
Uusarendustes seevastu käib kõik lihtsasti, sest arendaja poolt on vastavad kommunikatsioonikaablid veetud ning tehnikutel jääb vaid üle „lips ees ja valged kindad käes“ seadmed paika panna ja signaal sisse lülitada.
Vanemates majades ja korterites on kaabli vedamine keerulisem protsess, kus parima lahenduse leidmiseks tekib vahel vajadus ka seintesse auke puurida. Kõik need vajadused selgitatakse välja ja tööd lepitakse eelnevalt kliendiga kokku ning viiakse läbi kokkulepete alusel.
Koduloomad võivad tekitada pahandust
Kaablite paigaldamiseks tuleb Elisa tehnikutel hoone sees valida sobivaim rada. Enamikes majades on olemas kaablitorud või kaablikarbikud, kuid mitte kõikides. Paigaldatav kaabel on väga peenike, õrn ja märkamatu ja see paigaldatakse võimalusel väga varjatud kohtadesse. Niisama ukse vahele rippuma see siiski jääda ei saa, mistõttu on vaja paigaldus alati hästi läbi mõelda.
Ette on tulnud juhuseid, kus kaabel on viimase korruse korterisse viidud läbi pööningu ehk siis keldrist läbi šahti pööningule. Sealt edasi puuris tehnik kliendi soovi kohaselt augu läbi lae magamistoa riidekappi ja sealt omakorda läbi seina televiisori juurde.
Vahvaid seiku välja tuues, meenutab Elisa tehnik, kuidas kord optilist kaablit paigaldades juhtus selline lugu, et kliendi kass näris seljataga kaabli katki ning tehnikul tuli toasisene kaabel välja vahetada. Seega juhud, kus koduloomad saavad hakkama väikese pahandusega, pole harvad.
Koos kliendiga leitakse aga lahendus alati ning paremat kasutuskogemust ja kiiruseid pakkuv optika kaabel saab kliendi koju veetud.
See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.