10. augustil on CINAMON T1 kinos võimalik tasuta vaadata filmivõtetel poolte eestlastega kahtlemata heaks sinasõbraks saanud Christopher Nolani loomingut. Nolani loomingu fännidel tasub aga edaspidi tähelepanelik olla laupäeval näiteks “Tähtedevahelist” vaadates, sest aina populaarsust koguvate teooriate kohaselt on “Tenet” selle ja Nolani “Alguse” filmide salajane järg.
Tähelepanelikud filmifännid on üles leidnud käputäie juhtlõngasid, mis annavad aimu, et need Nolani kolm filmi võivad eksisteerida samas universumis. Laupäeval kinno Nolani filme vaatama minnes pea seega silmas nelja järgmist asja.
“Tenet” ja “Algus” näivad üllatavalt sarnased
“Rahvusvahelisele spionaažile keskenduv eepiline märul” on küll “Teneti” juhtlause, kuid see sobib tegelikult üsna hästi kirjeldama ka “Algust”. “Alguses” peavad vargad minema üha sügavamale unenäomaailma, et oma eesmärke saavutada. “Teneti” esimese treileri põhjal näib, et unenäod on vahetatud ajas rändamise vastu.
Ajaga mängimine ei ole Nolani jaoks võõras teema. “Alguses” liikus aeg sügavamates unenäokihtides aeglasemalt ja ka “Tähtedevahelises” oli mustal augul aja kulgemisele oluline mõju. Lausa nii oluline, et see mängis keskset rolli ka filmi kulminatsioonis.
“Teneti” esimeses tiiseris on rambivalguses rolli just aeg. John David Washingtoni tegelane näib liikuvat tagurpidi, et oma eesmärkideni jõuda. Filmi logo “TENƎꓕ” pöörleb vastupäeva, viidates, et ajas tagasi liikumisel saab olema oluline roll. Sarnaste teemadega on Nolan mänginud ka “Alguses” ja “Tähtedevahelises”.
Kas “Tenetis” näeme “Alguse” peategelase lapsi?
“Alguses” mängis peaosa Leonardi DiCaprio, kes kehastas unenäomaailmas tegutsevat varast Dom Cobbi. Filmis oli Cobbil kaks noort last, James ja Philippa, keda “Alguses” küll palju ei näidatud, kuid kellest Dom selgelt tugevalt hoolis.
Fännid spekuleerivad aga, et “Tenetis” näeme võib-olla Jamesi ja Philippat uuesti ja märksa rohkem kui “Alguses”. Põhjus selleks on lihtne: nad võivad olla Robert Pattinsoni ja Elizabeth Debicki kehastatud tegelased.
See teooria seisab veel üsna värisevatel jalgadel, kuid samas miks ka mitte? “Alguses” olid Domil heledad juuksed ja “Teneti” võtteplatsil jooksis Pattinson samuti ringi tavapärasest linalaksema juuksepahmakaga. Blond on ka Debicki, kelle näojooned sarnanevad märgatavalt Marion Cotillardiga, kes kehastas “Alguses” Domi abikaasat ja tema laste ema.
Number kümme on tähtis
“Teneti” puhul peaks see olema ilmselge: pealkirjas on mainitud inglise keeles numbrit kümme (ten). Mis siis selles?
Aga oota, see pole veel kõik! “Tenet” on palindroom ehk sõna, mis on nii päri- kui ka vastupäeva lugedes samasugune. Seda asjaolu rõhutab eriliselt ka filmi pealkirja ametlik kirjapilt “TENƎꓕ”. See kõik sobib hästi “Teneti” mittelineaarse ajakäsitluse teemaga.
See ei ole ikka veel kõik! “Tenet” peaks kinodesse jõudma 2020. aasta 17. juulil. “Algus” see-eest jõudis kinodesse 2010. aasta 30. juulil. Kahe filmi vahele jääb peaaegu täpselt kümme aastat!
Kuid miks peatuda siin? “Alguses” kestis lend Sydney’ist Los Angelesse 10 tundi. Christopher Nolanil on (teadaolevalt) kümme sõrme ja kümme varvast! See läheb sügavamale kui me oleks eales arvata osanud!
Michael Caine on sõna otseses mõttes aegumatu
Mõistagi on legendaarse Briti näitleja Michael Caine’i töö ajatu. Kuid Nolani loomingus võib ta olla aegumatu selle sõna kõige otsesemas mõttes.
Michael Caine on kaasa teinud mitmetes Nolani filmides, sealhulgas ka “Alguses”, “Tähtedevahelises” ja ka “Tenetis”. Osade fännide arvates ei mängi Caine neis filmides erinevaid inimesi, vaid ühte ja sama ajas rändavat tegelast.
See kõlab üsna ulmeliselt, kuid samas sobib Nolani ajaväänamise lembusega üsna hästi kokku. Laupäeval kinos “Tähtedevahelist” vaadates pea seega Caine’i hästi silmas ja äkki märkad imetillukesi vihjeid, mis selle teooria faktiks muudavad. Ja ei, see, et ta näeb kõigis filmides samasugune välja ei loe.
CINAMON jagab siin kino telgitaguseid, kaasab kinoelamustesse ja hoiab pilgu kuumimatel kinouudistel.